Segregowanie śmieci – od lipca 2017 r. NOWE ZASADY

0
Segregacja śmieci
Chcąc ograniczyć ilość śmieci, które trafiają na wysypisko i zadbać o środowisko powinniśmy zacząć od własnego gospodarstwa domowego.

Od pierwszego lipca 2017 roku ulegają zmianie zasady segregacji odpadów. Wymogi dotyczące segregacji zostały ujednolicone i obowiązują w całym kraju. Do tej pory segregowanie śmieci było dobrowolne. Zasady, jak miało się to odbywać, ustalały poszczególne samorządy. 

Zmiany w segregacji śmieci były konieczne, bo w 2020 roku Polska powinna uzyskać 50-procentowy poziom recyklingu – tak nakazuje Unia Europejska. Dotychczas ta liczba wynosi tylko 26 procent. Nie uzyskanie odpowiedniego poziomu śmieci do powtórnego użytkowania grozi utratą dofinansowania unijnego na gospodarkę odpadową.

W związku z obowiązkiem segregacji śmieci i zmian jakie nas czekają powinniśmy wiedzieć co się zmieni i odpowiednio się do tego przygotować.

Zobacz: Domowy system sortowania odpadów

Segregacja śmieci – co nowego

Od lipca obowiązkowi segregacji śmieci będzie podlegał każdy. Odpady będą zbierane:

  • w budynkach wielorodzinnych,
  • w domach jednorodzinnych,
  • miejscach gdzie powstają.

Do wyboru mają być cztery kolorowe kontenery: żółty do metali i tworzyw sztucznych, zielone na szkło, niebieskie na papier i brązowe do których należy wrzucać odpady biodegradowalne.

Zmiany wchodzą w życie od lipca 2017 roku. Jednak władze samorządowe na wprowadzenie nowych zasad, czyli zaopatrzenie w nowe, kolorowe pojemniki mają 5 lat lub do momentu wygaśnięcia starych przetargów dotyczących odbioru śmieci.

Warto przeczytaćCzym jest upcykling i jak go wykorzystać

Chcąc zmusić gminy do racjonalnego zarządzania gospodarką odpadową rząd narzuca wyższe opłaty za składowanie śmieci. Będą one obowiązywać już od 2018 roku i stopniowo rosły tak aby w 2020 roku umieszczenie 1 tony odpadów surowcowych na składowisku kosztowało w okolicach 270 zł, czyli 65 euro. Obecnie jest to ok. 20 euro. Te podwyżki mają nie obowiązywać wobec zwykłego mieszkańca, a jedynie przedsiębiorców, którzy niewłaściwie gospodarują odpadami.

Zwykły mieszkaniec, który podejmie się segregacji śmieci, będzie nagradzany niższymi opłatami.

 

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także