Sejf w domu – czy to dobry pomysł?

Sejf w domu – czy to dobry pomysł?

Do niedawna sejfy znaliśmy głównie z filmów. Znajdowały się w luksusowych rezydencjach i kryły wielkie bogactwa. Jednak mało kto zastanawiał się nad sejfem we własnym, nieco skromniejszym domu.

w domowym sejfie możemy przechowywać również dokumenty, nośniki dachych, czy cenny sprzętPo co nam sejf w domu

Obecnie sytuacja znacząco zmieniła się. Sejfy nie są odległym luksusem, bo producenci oferują również sejfy domowe. Pozostaje jednak pytanie – po co nam sejf w domu? Okazuje się, że sejf może się przydać nie tylko do przechowywania diamentowych kolii, czy plików banknotów (choć i to przeznaczenie polecamy). Sejf w domu przyda się także do zapewnienia bezpieczeństwa przedmiotom, które nie mają wartości dla osób postronnych, ale dla właściciela są niezwykle cenne. Mowa o wszelkiego rodzaju dokumentach, aktach prawnych, nośnikach danych i rodzinnych pamiątkach.
– Coraz więcej osób, poza zabezpieczeniem mienia przed utratą i dostaniem się w niepowołane ręce, zauważa też inne funkcje sejfu. Dzięki niemu łatwiej utrzymać porządek w  przedmiotach, których używamy od czasu do czasu, jak np. paszport – komentuje Wojciech Tyburski, Dyrektor Handlowy Konsmetal.

Przeczytaj też: Jak zaprojektować system alarmowy w domu

Domowy sejf w praktyce

Wbrew filmowym wyobrażeniom, współczesne sejfy domowe niekoniecznie muszą być umieszczone w ścianie, nie są także wyposażone w zamek szyfrowy.
– Klienci decydujący się na zakup sejfu, zdecydowanie częściej wybierają sejfy wolnostojące lub takie, które można umieścić w meblach. Przede wszystkim wynika to z wygody codziennego użytkowania oraz montażu – dodaje Wojciech Tyburski.
Każdy sejf wymaga zakotwiczenia, które uniemożliwia jego przeniesienie, jednak w przypadku sejfów ściennych jest to zadanie najbardziej skomplikowane. Poza wymiarami samego urządzenia trzeba brać pod uwagę konieczność wbudowania go w ścianę. Z tych powodów sejfy ścienne wybierane są najczęściej na etapie budowy i remontu domu, kiedy ich montaż jest najwygodniejszy.
Domowe sejfy są wyposażane przede wszystkim w zamki kluczowe lub zamki elektroniczne (które zapewniają dodatkowe funkcje).

Przeczytaj też: Jak działa zamek biometryczny do drzwi

Kto ma sejf w domu?

Wśród naszych klientów, dominuje kategoria wiekowa 30+. Osoby te zakładają rodziny, kupują dom lub mieszkanie, po prostu się urządzają, a sejf coraz częściej trafia na listę przedmiotów niezbędnych – komentuje Tyburski. Co ciekawe, zdecydowanie częściej to kobiety dostrzegają potrzebę posiadania sejfu, natomiast finalnego wyboru i zakupu dokonują mężczyźni, którzy oceniają techniczne aspekty urządzeń – dodaje.
Wraz z wiekiem klientów zmienia się nieco postrzeganie przeznaczenia domowych sejfów – poza przedmiotami wartościowymi materialnie, coraz częściej trafiają do nich rodzinne pamiątki lub fotografie.

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Konsmetal

Polecamy Ci również

Zobacz także