Sen o własnym mieszkaniu

0
Sen o własnym mieszkaniu
Wybór mieszkania to najczęściej zakup na całe życie. Oprócz wyglądu naszego mieszkania musimy pamiętać, także o miejscu w którym ma ono się znaleźć.

„Mam tak samo jak ty, miasto moje, a w nim: najpiękniejszy mój świat” – śpiewał w roku 1966 Czesław Niemen. Ten „najpiękniejszy świat” to dla wielu z nas przede wszystkim własne mieszkanie.
 
Dorastamy, zakładamy rodzinę i wyprowadzamy się „na swoje”. Wydaje się to pozornie takie proste! Tymczasem zakup mieszkania to jedna z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych decyzji w życiu. Podejmując ją, musimy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników: metraż, rozkład, standard, cenę za metr kwadratowy, opłaty, własne plany życiowe. Jednak często o zakupie decyduje przede wszystkim lokalizacja – otoczenie, infrastruktura, skomunikowanie z centrum i innymi dzielnicami. Niemal każde mieszkanie można bowiem przebudować, dopasowując je do swoich potrzeb, ale nie sposób przenieść go w inne miejsce. Warto więc dobrze przyjrzeć się dzielnicy, w której chcemy zamieszkać.

Miasto w mieście

Miasta coraz bardziej się rozrastają, wchłaniając mniejsze miejscowości leżące tuż za ich granicami. Często też zagospodarowuje się tereny na peryferiach wielkich aglomeracji. Tak było w przypadku Białołęki, prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy. Pierwsze bloki zaczęły tu powstawać pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Dzisiaj dzielnica liczy już ponad 100 tysięcy mieszkańców – to jakby małe miasto w granicach wielkiej Warszawy, w którym dynamicznie rośnie liczba nowych inwestycji. Jednym z najnowszych projektów na Białołęce jest osiedle „Miasto Moje” zlokalizowane przy ulicy Marywilskiej. Inwestorem jest firma deweloperska Ronson Development. Poza kompleksem budynków wielorodzinnych, projekt przewiduje również stworzenie pełnej infrastruktury usługowo-rekreacyjnej pod nazwą Pasaż Wisła. Złożą się na niego cztery strefy: zabawy, kultury, aktywności i relaksu. Mieszkańcy będą mogli skorzystać między innymi z siłowni plenerowej i osiedlowego amfiteatru. W Pasażu Wisła znajdzie się też specjalnie zaaranżowany plac miejski. Latem będzie tutaj targ sezonowy i kawiarnie z ogródkami. W zimie powstanie w ich miejsce sztuczne lodowisko i stanie osiedlowa choinka. „Miasto Moje” to zatem jeden z wielu przykładów tego, że z pozoru zwykłe osiedle może zamienić się w samowystarczalny punkt na miejskiej mapie.

Wszystko, czego potrzebujemy do życia

Gdy kupujemy mieszkanie, bardzo ważna jest dla nas szybkość i łatwość dojazdu do pracy, szkoły czy centrum miasta., Na Białołękę dogodny dojazd prowadzi od stacji I linii metra „Młociny” przez Most Marii Skłodowskiej-Curie. Mieszkańcy mogą też korzystać z pociągów SKM, wysiadając na stacji „Żerań”. Dojazd w przyszłości ułatwi również zmodernizowanie i poszerzenie ulicy Marywilskiej. Rozbudowywana jest sieć przychodni, żłobków i szkół. Inwestycje te są finansowane w dużej części z budżetu dzielnicy, a ten akurat Białołęka ma w roku 2017 największy spośród wszystkich dzielnic Warszawy. To młoda dzielnica i przeżywa prawdziwy boom inwestycyjny.


 
Dla mieszkańców ważne są jednak nie tylko praca, nauka i opieka zdrowotna. Chcą mieć również możliwość przyjemnego spędzania wolnego czasu i relaksu, bez konieczności wyjazdu poza swoją dzielnicę. Kanał Żerański i Park Królewski to popularne trasy biegowe i rowerowe. Rowerem można szybko dojechać również nad Zalew Zegrzyński. 

Dlaczego Białołęka?

Wybierając mieszkanie, zastanawiamy się często, kim będą nasi sąsiedzi. Czy znajdziemy z nimi wspólny język? Z jakiego środowiska będą pochodziły dzieci, które wraz z naszymi pociechami pójdą do przedszkola czy szkoły? Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, na Białołęce osiedlają się głównie ludzie młodzi i rodziny. Rodzi się tu też najwięcej dzieci w całej Warszawie – w 2015 roku przybyło prawie 2000 małych obywateli Białołęki. Dzielnica ta ma również niski poziom bezrobocia. Nie bez znaczenia dla ludzi, którzy chcą tutaj kupić mieszkanie, jest korzystna jak na warszawskie warunki cena – średnio 6100 zł za metr kwadratowy, podczas gdy średnia dla całej Warszawy w 2016 roku wyniosła 8358 zł. Ponieważ kupują tu lokale ludzie młodzi, przy zawieraniu transakcji mogą skorzystać z dopłat w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Wszystkie mieszkania w we wspomnianym projekcie „Miasto Moje” kwalifikują się do takiego dofinansowania.


 
Wybierając miejsce, w którym spędzimy najbliższe kilkanaście, a może nawet kilkadziesiąt lat, trzeba starannie przemyśleć swoją decyzję i wziąć pod uwagę wiele aspektów. Wiele z nich zaś przemawia za tym, aby wybrać właśnie Białołękę.
Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: RONSON DEVELOPMENT

Polecamy Ci również

Zobacz także