Silikonowe akcesoria kuchenne – nie tylko do świątecznych wypieków

0
Silikonowe akcesoria kuchenne
Silikonowe akcesoria kuchenne są kolorowe i często mają zabawne kształty. Ale przede wszystkim są bardzo praktyczne i wygodne.

Praktyczne silikonowe akcesoria kuchenne przydają się szczególnie w gorączce przedświątecznych przygotowań. Ale skorzystamy z nich o każdej porze roku. Piszemy, dlaczego warto zaopatrzyć się w akcesoria z silikonu.

Silikony to materiały, które mają niezwykle wszechstronne i szerokie zastosowanie. Od jakiegoś czasu przebojem zdobywają nasze kuchnie. Zastępują metal, plastik i drewno. Wypierają tradycyjne foremki, podkładki, łyżki i wałki kuchenne. Dlaczego? Bo skutecznie zastępują stosowane dotychczas materiały – w bardzo różnych zastosowaniach.

Silikonowy wałek do ciasta i stolnica

Silikonowe akcesoria pomogą nam w przygotowaniu i pieczeniu ciast, ale nie tylko.

Galicja dla Twojego Domu
Silikonowa łopatka i pędzel

Silikonowe łopatki, łyżki, pędzle, szpatułki itp. świetnie spełniają swoje zadania. Są elastyczne, a pokarmy do nich nie przywierają.

Galicja dla Twojego Domu
Praktyczne akcesoria kuchenne

Wybierając akcesoria kuchenne zwracajmy oczywiście uwagę na ich funkcjonalność, ale też to, żeby do siebie pasowały, np. kolorystycznie.

Galicja dla Twojego Domu
Silikonowa rękawica

Silikonowe rękawice znakomicie chronią przed wysoką temperaturą. Łatwiej je utrzymać w czystości, niż rękawice tekstylne.

Galicja dla Twojego Domu
Dobrane akcesoria kuchenne

Obecnie łatwo stworzyć całą "kolekcję" akcesoriów kuchennych, które będę praktyczne i ładne.

Galicja dla Twojego Domu
Silikonowa łapka

Silikonowe łapki zapewniają bezpieczny uchwyt i miewają zabawne kształty.

Galicja dla Twojego Domu

Silikonowe akcesoria kuchenne a temperatura

Jedną z niezwykłych zalet akcesoriów silikonowych – szczególnie ważną w kuchni – jest odporność na zróżnicowaną temperaturę. Spokojnie można w nich mrozić pokarmy, jak i poddawać obróbce termicznej. W dodatku niestraszny im szok termiczny. Silikonową foremkę możemy wprost z piekarnika przenieść do lodówki (choć dla dobra lodówki lepiej takich działań unikać). Ale foremka na pewno nie pęknie. Silikonowe akcesoria znoszą temperatury najczęściej od -40°C do +260°C.

Jedyne czego nie zniosą, to bezpośredni kontakt z ogniem, dlatego nie można ich stawiać np. na palnikach gazowych.

Poznaj: Piekarniki samoczyszczące. Zalety i ograniczenia

Akcesoria kuchenne elastyczne i nieprzywierające

Kolejną zaletą silikonowych akcesoriów jest to, że są one bardzo elastyczne. Ułatwia to np. wyjmowanie ciasta z formy, ale też precyzyjne rozsmarowanie masy czy farszu łopatką z silikonową końcówką. W dodatku ułatwia przechowywanie foremek itp. Silikonowe akcesoria można po prostu zwinąć i schować.

Ważna jest także powierzchnia, do której nie przywierają pokarmy. Stąd popularność wałków do ciasta wykończonych silikonem, mat, czy form do pieczenia.

Akcesoria kuchenne bez zapachu i smaku

Silikon nie pochłania zapachów i smaków (nie ma także własnego). Nie musimy się więc obawiać, że dany przedmiot „przesiąknie” zapachem przygotowywanej w nim potrawy.

Silikonowe akcesoria nie wchodzą w reakcję z żywnością i są w pełni bezpieczne. Są także łatwe do utrzymania w czystości. Można je myć w zmywarkach lub ręcznie. Używajmy wtedy miękkich ściereczek lub gąbek.

Silikonowe akcesoria – do wyboru, do koloru

Kuchenne akcesoria silikonowe są dostępne w bardzo dużym wyborze form, kształtów, a także kolorów. Wśród nich znajdziemy różnego rodzaju formy i foremki do ciast i ciasteczek oraz innych potraw, pojemniczki na lód, przyrządy takie jak: łyżki, pędzelki, łopatki, szpatułki. Wygodne rękawice i łapki do chwytania gorących przedmiotów miewają zabawne kształty, np. głowy pieska. Praktyczne są także silikonowe maty i podkładki, a nawet stolnice.

Uwaga na ostre przedmioty

Używając silikonowych akcesoriów musimy uważać na to, żeby mechaniczne nie uszkodzić ich powierzchni, np. przeciąć. Dlatego na takich powierzchniach nie wolno niczego kroić.

Kuchnia nie tylko w silikonie

Pomimo że silikon jest bardzo wszechstronny, to nie musimy się decydować na wszystkie kuchenne akcesoria z niego wykonane. Ale w takim przypadku pozostałe gadżety postarajmy się dobrać w tym samym kolorze. Przy obecnym wyborze to możliwe, a nasza kuchnia będzie wyglądała na przemyślą w każdym calu. Jak wiadomo – dodatki czynią cuda w wystroju wnętrz (i nie tylko).

Sprawdź: Czy Twoje plastikowe opakowania na jedzenie są bezpieczne

Wybierając kuchenne akcesoria - nie tylko silikonowe, zwracajmy uwagę na ich jakość (np. czy są dopuszczone do kontaktu z żywnością). Przestrzegajmy też zaleceń producenta, dotyczących np. tego, w jakim zakresie temperatur mogą być stosowane. Produkty podejrzanie tanie, z niepewnego źródła, czy takie, na których nie podano wyraźnie producenta i informacji o produkcie - mogą nie spełniać oczekiwań, a nawet być szkodliwe.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Galicja dla Twojego Domu

Polecamy Ci również

Zobacz także