Skandynawskie wnętrza - kolory

Skandynawskie wnętrza - kolory

Jedną z podstawowych cech stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz jest stosowanie jasnej kolorystyki. Zamiłowanie pragmatycznych Skandynawów do bieli, błękitów czy żółcieni ma też uzasadnienie praktyczne.

skandynawskie wnętrze - koloryNa północy Europy dni są krótsze, a mieszkańcy narzekają na deficyt światła słonecznego. Świetlista, pogodna kolorystyka wnętrz stanowi skuteczną receptę na mroźną i ponurą aurę. Kluczową role odgrywa tutaj biel, która doskonale odbija światło. Dzięki zastosowaniu bieli nawet małe pokoje z niewielką ilością światła dziennego sprawiają wrażenie jaśniejszych i optycznie większych. Co niezwykle istotne, biały jest wszechobecny. Występuje nie tylko na ścianach, ale również na podłodze, okleinie mebli i dekoracjach.

Chłodne odcienie, przytulny efekt

Ulubione odcienie Skandynawów to przedstawiciele rodziny tzw. zimnych kolorów neutralnych (biele, szarości) oraz z natury „zimny” niebieski. Wydawać by się mogło, że stosując taką kolorystykę uzyskamy wnętrze mało przytulne i ciężko będzie stworzyć domową, rodzinną atmosferę. Dzięki umiejętnym zestawieniom kolorów, ciekawym akcentom kolorystycznym oraz unikalnemu wzornictwu efekt jest zaskakujący. Wnętrza w stylu skandynawskim ujmują nastrojowym, kameralnym klimatem. Duża w tym też zasługa zastosowania naturalnych materiałów i tkanin takich jak drewno, skóra, len, wełna czy juta.

błękitna ścianabiała ściana w kuchni

Kolory, ale jakie?

Podstawą praktycznie każdego wystroju wnętrza w stylu skandynawskim jest biel. Pamiętajmy jednak, ze kolor biały nie jedno ma imię. Specjalistą od kolorów ze słynną paletą „off-whites” jest marka Benjamin Moore. W klimacie wnętrzarskiej Skandynawii sprawdzi się zarówno śnieżny biały, jak i subtelnie kremowa biel. Drugim ulubionym kolorem Szwedów, Norwegów i Duńczyków jest błękit – zarówno świetlisty, jak i z delikatną nutą szarości.

paleta RAL
Bardzo często w stylistyce skandynawskiej występują żółcienie oraz szarości. Słoneczny żółty bardzo dobrze współgra zarówno z niebieskim, jak i bielą. Jest to idealna propozycja kolorystyczna do pokoju dziecięcego. Z kolei w sypialni intrygująco na ścianach prezentować się będzie gołębia szarość, której towarzyszyć będą białe meble, drewniane żaluzje i listwy przypodłogowe. W aranżacji w stylu skandynawskim nie może zabraknąć mocnych akcentów kolorystycznych, ale występują one głównie w postaci dodatków i dekoracji. Mocny granat, lśniący turkus, słodka malina obecne są przeważnie na poduszkach, narzutach, zasłonach, itp.

żółte ściany

W zdrowym pokoju bezpieczni domownicy

Mieszkańcy Skandynawii znani są również ze zdrowego stylu życia i zamiłowania do ekologii. Znajduje to odzwierciedlenie w przemyślanych decyzjach zakupowych. Podczas wyboru produktów do remontu i aranżacji domu jednym z głównych kryteriów jest bezpieczeństwo domowników i ochrona środowiska naturalnego. Nie inaczej jest w przypadku farb do ścian i sufitów. W skandynawską filozofię idealnie wpisują się farby z linii Natura™ amerykańskiej marki Benjamin Moore z zerową zawartością LZO (niezależnie od koloru – od bieli do czerni), przeznaczone do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Do produkcji farb z linii Natura™ wykorzystano starannie wyselekcjonowane, ekologiczne komponenty. Co istotne, to jedyne na rynku farby z „zero LZO”, w których nie tylko bazy (wersje farby do barwienia), ale i koloranty są całkowicie wolne od lotnych związków organicznych (zero LZO). Tak przygotowana formuła farby sprawia, że do minimum ograniczone zostało ryzyko pojawienia się u domowników reakcji alergicznych. Zastosowanie opatentowanych technologii podczas produkcji farb z linii Natura™ oraz specjalny proces destylacji, pozwoliły na wyeliminowanie uciążliwego zapachu towarzyszącego malowaniu tradycyjnymi farbami. To wszystko gwarantuje pełne bezpieczeństwo użytkowników przy pełnej gamie ok. 11000 kolorów. W maju tego roku linia farb Natura™ jako pierwsza w kategorii „farby i powłoki” uzyskała prestiżowe wyróżnienie Green Good Housekeeping Seal przyznawane przez bardzo znany i opiniotwórczy magazyn Green Housekeeping, który istnieje od 1885 roku. To nieocenione źródło wiedzy na temat bezpiecznych produktów i ekologicznych rozwiązań.

ściana w ciepłym kolorzepastelowa ściana

Przykłady kolorów farb:

  • śnieżny biały - snow white OC-66 z wzornika Color Preview marki Benjamin Moore
  • kremowy biały - mascarpone AF-20 z wzornika Affinity marki Benjamin Moore
  • błękit - caribbean mist 2061-70 (wzornik Color Preview marki Benjamin Moore), sheer bliss CSP-545 (wzornik Color Stories)
  • słoneczny żółty - lighthouse 2018-60 wzornik Color Preview
  • gołębia szarość - solitude AF-545 (wzornik Affinity marki Benjamin Moore)

Wszystkie powyższe odcienie farb dostępne są w systemach barwienia: Benjamin Moore® GENNEX® Platform lub Color Preview®. Na podstawie podanej nazwy i numeru koloru obsługa salonów przygotowuje farby Benjamin Moore w kolorystyce idealnie odpowiadającej oczekiwaniom klienta. Niepowtarzalność odcieni zapewnia hologram marki „Authentic Color”.

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Benjamin Moore

Polecamy Ci również

Zobacz także