Skórzane meble z klasą

Skórzane meble z klasą

Meble wykończone skórą naturalną od dawna są synonimem luksusu i elegancji. Choć istnieje wiele trwalszych materiałów na obicia kompletów wypoczynkowych, skóra jest uważana za najszlachetniejszy.

Skórzane kanapy i fotele nadają salonowi ekskluzywnego charakteru, wprowadzając powiew luksusu.
Skóra jako naturalny materiał ma zróżnicowaną fakturę – drobne załamania i blizny na jej powierzchni sprawiają, że każdy mebel jest niepowtarzalny. Skóra dostosowuje się do temperatury otoczenia, reaguje na poziom wilgotności. Wraz z upływem czasu skórzana tapicerka zmienia się – mogą się na niej pojawić otarcia, drobne fałdy, zagniecenia czy przebarwienia – jednak jest to zupełnie naturalne i dodaje meblowi klasy. Skórzane meble są wyjątkowe, ale pamiętajmy, że wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

meble skórzane meble skórzane

meble skórzane meble skórzane
Pielęgnować jak... skórę
Wybierając skórzany zestaw wypoczynkowy warto przemyśleć, jak będzie używany. Jeśli, razem z dorosłymi, będą z niego korzystały dzieci, a dodatkowo domowy zwierzak (np. pies lub kot), lepiej zrezygnować z obić w jasnym kolorze – jasne skóry są bardziej narażone na trudne do usunięcia zabrudzenia i otarcia. 
Trwałość skórzanych mebli w dużej mierze zależy od sposobu eksploatacji i warunków użytkowania. Skóra na kanapie jest bowiem tak wrażliwa, jak skóra dłoni czy twarzy. Wysoka temperatura i zbyt suche powietrze sprawiają, że może pękać. Słońce padające bezpośrednio na meble powoduje blaknięcie kolorów.
Dlatego skórzane meble wymagają troskliwej pielęgnacji. Ważne jest regularne i dość częste odkurzanie obicia; najlepiej też od razu usuwać nowo powstałe zabrudzenia. Można to zrobić za pomocą suchej ściereczki antystatycznej lub delikatnych szmatek lekko zwilżonych wodą czy preparatem pielęgnacyjnym. Podczas czyszczenia mebli warto zwrócić szczególną uwagę na miejsca najbardziej narażone są na zabrudzenia, np. zagłówki, podłokietniki czy oparcia – w takiej sytuacji można zastosować miękką gąbkę nasączoną preparatem o niewielkim stężeniu. Oczyszczoną powierzchnię tapicerki należy pokryć kremem impregnującym. Nakładamy go cienką warstwą przy użyciu delikatnych ścierek z bawełny. Substancje w nim zawarte zabezpieczają skórę przed niekorzystnym działaniem wody, tłuszczu czy alkoholu, zmniejszając ryzyko trwałego zaplamienia, otarć i zarysowań. W wypadku jasnych mebli należy zwracać szczególną uwagę na kontakt obicia z łatwo odbarwiającymi się tkaninami. Odzież, która farbuje, może zabarwić skórę.
Chrońmy też obicia przed działaniem preparatów używanych w domu, np. środków do mycia okien, wybielaczy, lakierów i zmywaczy do paznokci, pastą do butów, klejami, farbami itp.

Ponadto, w zależności od intensywności eksploatacji, skórzane obicia powinno się konserwować
co 3-6 miesięcy, używając specjalnego mleczka. Skóra zachowa wtedy miękkość i elastyczność,
a promienie słoneczne nie odbarwią koloru. Skórzane meble nie powinny też stać zbyt blisko urządzeń grzejnych – warto zachować ok. 0,5-1m odległości. 

meble skórzane meble skórzane
Gatunki skóry
Skórzane obicia mebli wykonywane są ze skór tapicerskich w czterech gatunkach, różniących się grubością i właściwościami użytkowymi. Różnice są wyraźnie wyczuwalne dotykiem i mają wpływ na używanie oraz trwałość mebli. Dlatego, przed zakupem, warto poznać poszczególne rodzaje skór.

Skóry grube – miękkie skóry o grubości od 1,3 do 1,5 mm. Mają najlepsze walory użytkowe. Są bardzo wytrzymałe na rozciąganie dzięki zwartemu splotowi włókien kolagenowych. Są najbardziej wytrzymałe spośród wszystkich gatunków skór i najpóźniej ulegają procesowi fałdowania charakterystycznemu dla skóry naturalnej.

Skóry semianilinowe – mają najwyższe walory estetyczne, przez co są uważane za najbardziej elitarne. Ich grubość wynosi od 0,8 do 1 mm. Są cieńsze od skór grubych, ale wytrzymałością niewiele im ustępują, gdyż mają najbardziej zwięzły splot włókien kolagenowych. Wykonuje się
z nich głównie meble miękkie – kanapy i fotele – te skóry są delikatne i miękkie w dotyku.

Skóry selva – występują w najszerszej gamie barw, dlatego to najpowszechniej wykorzystywany
w produkcji mebli gatunek skór. Mają grubość do 1 mm i są pokryte warstwą lakieru, który nadaje meblom charakterystyczne faktury oraz walory użytkowe. Można produkować kanapy i fotele w dowolnym kolorze, matowe, błyszczące czy śliskie w dotyku.

Skóry antykowane - antykowanie to proces ręcznego wycierania skóry, który nadaje jej charakterystyczny "podstarzały" wygląd. Grubością i walorami użytkowymi odpowiadają skórom semianilinowym. Są wykorzystywane do produkcji mebli stylizowanych na antyki i zestawów o wzornictwie rustykalnym. Dzięki umiejętnemu antykowaniu nowy, skórzany fotel może dorównać klasą meblowi mającemu 50 lat.

Przy zachowaniu tych zasad skórzane meble długo będą nas cieszyć ładnym wyglądem. Z czasem będą nabierały szlachetności i charakteru, zachowując stale niewymuszoną elegancję.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Maria Nowakowska

Zdjęcia: BoConcept, Meble Wajnert

Polecamy Ci również

Zobacz także