Smart dom przyszłości

0
System zarządzający domem
Aplikacja, która zarządza domem. To system, który zwalnia użytkownika z konieczności pamiętania o wielu kwestiach związanych z utrzymaniem i użytkowaniem obiektu mieszkalnego.

Dom, który wie, kiedy wstajesz, pracujesz i kiedy śpisz. Dom, który dba o Twój komfort i stan Twojego portfela. Dom, który żyje wraz z Tobą. To, jak działa sterowanie smart domem i dlaczego (oraz kiedy) warto o nim pomyśleć, wyjaśniają eksperci firmy Velset.


Czym jest smart dom?

To dom, który myśli. A przynajmniej wydaje się, jakby myślał. Pamięta o tym, by zamknąć okna, kiedy pada, zamyka je, kiedy włączają się grzejniki, zasuwa rolety, kiedy słońce za bardzo praży i jednocześnie otwiera je, gdy trzeba doświetlić pomieszczenie. Otwiera Ci garaż, kiedy wjeżdżasz na podjazd, i włącza monitoring posesji, kiedy nikogo nie ma w domu. Sprawdza, jaka jest temperatura i wilgotność powietrza, i podejmuje decyzję o wietrzeniu obiektu bądź zamknięciu okien.
 
Idea smart domu polega na tym, by w taki sposób zaprojektować i połączyć wszystkie istniejące w nim instalacje, aby możliwe było zintegrowane zarządzanie wszystkimi jego elementami i tym samym zapewnienie użytkownikom wygody oraz zabezpieczenie domu i zagwarantowanie, że będzie oszczędny. To system, który zwalnia użytkownika z konieczności pamiętania o wielu kwestiach związanych z utrzymaniem i użytkowaniem obiektu mieszkalnego.
Co może wchodzić w skład inteligentnych instalacji w budynku? W zasadzie wszystko, co jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Dzięki rozwojowi Internet of Things, czyli możliwości wykorzystania sieci komputerowych do zarządzania dowolnymi obiektami, smart dom nie ma ograniczeń. Na poziomie budowy obiektu – przy projektowaniu instalacji i planowaniu budowy – warto pomyśleć o takich obszarach jak:

  • drzwi i bramy garażowe (systemy zamykania i otwierania);
  • ogrzewanie i wentylacja;
  • oświetlenie; 
  • okna (doświetlenie, ograniczanie strat ciepła, automatyczne otwieranie i zamykanie);
  • systemy bezpieczeństwa (monitoring, alarmy);
  • ochrona przeciwpożarowa, detekcja dymu, czadu, gazu.

W dalszych etapach system można rozbudowywać o:

  • inteligentne rozwiązanie w zakresie mediów i sprzętu elektronicznego;
  • zarządzanie sprzętem kuchennym; 
  • zarządzanie dowolnym elementem wyposażenia budynku.

Jak smart dom może wyglądać w praktyce? Sterowniki i panel sterujący

Wyobraź sobie następującą sytuację: o 7 rano budzi Cię cicho grające radio i promienie słońca padające na Twoją twarz. Rolety same się rozsunęły, a sensory przy oknach odczytały temperaturę na zewnątrz i uchyliły skrzydła, by powitać Cię świeżym powietrzem. Czujnik RFID w łazience odczytuje Twoją obecność i włącza wodę pod prysznicem. Dzięki wcześniej zaprogramowanym ustawieniom doskonale wie, jaką temperaturę cieczy lubisz. Po kąpieli idziesz do kuchni – gorąca kawa w ekspresie już na Ciebie czeka, a w tosterze dochodzą tosty. Dżem z lodówki musisz niestety wyciągnąć sam. Po śniadaniu wychodzisz z domu, jednym przyciskiem smartfonu zamykasz okna oraz drzwi i otwierasz bramę garażową. O okna na poddaszu nie musisz się martwić – jeśli zacznie padać, same się zamkną. Twój dom wie, że pojechałeś do pracy. Wyłącza radio, włącza zmywarkę – urządzenie, które teraz nikomu nie będzie przeszkadzać – i uruchamia alarm. Czeka, aż wyślesz sygnał, że wracasz.

Inteligentny dom
Sterowanie temperaturą w domu

 
Brzmi jak bajka? To wszystko jest możliwe – tu i teraz. Wystarczy zestaw czujników i sterowników oraz system, który to wszystko spina. Do wyboru w ofercie Velset i Velset Smart Home są systemy: Z-Wave oraz Io-homecontrol®. Oba wspierane są przez wielu producentów (zarówno technologii budowlanych, jak i automatyki przemysłowej czy urządzeń RT i AGD) i można je rozbudowywać.  

Komunikacja w systemach sterowania

Wszystkie elementy smart domu komunikują się radiowo, a zarządzanie spiętymi w sieci urządzeniami może odbywać się za pomocą dotykowej klawiatury (np. model ZWG3 dla Z-Wave), pilota (np.: model ZWPTV dla Z-Wave, który może obsługiwać 36 odbiorników oddzielnie lub do 231 grupowo, albo KLR 100 dla Io-homecontrol®), smartfonu czy tabletu.
 

Aplikacja do sterowania urządzeniami w domu
Sterowanie może odbywać się na smartfonach czy tabletach

Czy to bezpieczne? Oczywiście, że tak. 128-bitowe klucze szyfrujące zapewniają pełne bezpieczeństwo informacji – dzięki temu nikt niepowołany nie przechwyci i nie wykorzysta sygnału.
Technologie Io-homecontrol® najczęściej wykorzystuje się tam, gdzie mamy do czynienia z urządzeniami wyposażonymi w inteligentną elektronikę. Z-Wave bazuje na dodatkowych modułach sterujących, dzięki czemu można „uinteligentnić” sprzęt, który pierwotnie nie był przeznaczony dla smart domu. Oczywiście oba systemy są – dzięki zestawom adaptacyjnym – elastyczne.

Jak może działać sterowanie elektryczne urządzeniami w smart domu?

Do elektrycznego sterowania urządzeniami konieczny jest nadajnik i odbiornik. W zależności od tego, czym będziemy sterować, poszczególne elementy wyposażenia systemu mogą się nieco od siebie różnić. Eksperci Velset tłumaczą jak to działa, na przykładzie okien.
Uniwersalny sterownik elektryczny VELUX INTEGRA® – to maleńkie urządzenie służy do zdalnego operowania kilkoma urządzeniami przy pomocy pilota bądź panelu sterowania. Stosowany jest w technologii Io-homecontrol®. Jeśli system chcemy zastosować przy oknach, które nie mają sterowania elektrycznego, wystarczy wyposażyć je w zestaw adaptacyjny, który poza sterownikiem i pilotem ma również siłownik z czujnikiem deszczu (który montuje się na oknie). Jeśli do systemu chcemy podłączyć urządzenie, które nie pracuje w systemie Io-homecontrol®, wystarczy zakupić adapter VELUX INTEGRA®.
W przypadku okien w systemie Z-Wave do wyboru mamy nadajnik w formie pilota bądź panelu ściennego, który łączy się z odbiornikiem w formie siłownika łańcuchowego. Mogą być stosowane w oknach obrotowych, uchylno-obrotowych oraz w oknach o nietypowych rozmiarach i działać jak detektor domknięcia okna. Dodatkowo można dokupić do okien jeszcze czujniki deszczu (ZRD) lub wiatru (ZWD), które umożliwią automatyczne zamknięcie okna w przypadku nieodpowiedniej aury.  

Kiedy myśleć o inteligentnym systemie?

Połączenie różnego rodzaju instalacji i urządzeń w ramach jednego wspólnego centrum zarządzania i umożliwienie sterowania praktycznie każdym elementem domu tak, by żyło się wygodnie i oszczędnie, to nie jest już kadr z filmu science fiction – to teraźniejszość. Jeśli jednak chcemy, by nasz smart dom był naprawdę smart, warto o wdrożeniu inteligentnych rozwiązań pomyśleć już na etapie planowania budowy i tworzenia jej kosztorysu. Dzięki temu można włączyć do automatyki budynku wszystkie elementy systemu – od drzwi i bram garażowych, przez okna, system wentylacji i ogrzewania, po oświetlenie, system przeciwpożarowy oraz zabezpieczeń w zakresie ochrony budynku.

inteligentne rozwiązania
Sterowanie światłem.

 
Zarządzanie budynkiem zdalnie
Sterowanie żaluzjami/roletami

 
Jest to o tyle ważne, że im więcej elementów włączymy w smart dom i uzależnimy od siebie, tym większe jesteśmy w stanie mieć oszczędności i osiągnąć tym wyższy poziom wygody. Przykładowo, samo wyposażenie domu w zdalnie sterowane zarządzanie zamykaniem okien daje sporą wygodę, ale jeśli zintegrujemy ten system z ogrzewaniem, dzięki czemu okna w momencie, kiedy grzejniki będą się nagrzewać, automatycznie się zamkną, a otworzą do wietrzenia wówczas, gdy grzejniki będą zimne, to poza wygodą zyskujemy również optymalizację strat ciepła (i oszczędność). Mówiąc wprost: im szybciej – planując budowę domu – zaczniemy myśleć o nim w kategoriach smart, tym bardziej inteligentne będzie nasze mieszkanie (a życie wygodniejsze).

Smart dom - nowoczesne rozwiązania
Sterowanie oknami.

 

Dowiedz się więcej na www.velset.pl


Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Grzegorz Kurek

Źródło: Velset Sp. z o.o oraz Velset Smart Home Sp. z o.o.

Polecamy Ci również

Zobacz także