Sofa nie musi być już meblem wykorzystywanym na dwie zmiany – dzienną i nocną. Często pełni rolę wyłącznie reprezentacyjną i jest prawdziwą wizytówką salonu.
Urządzenie salonu to nie lada wyzwanie – znaleźć idealną kanapę, w ulubionym stylu, kolorze,
z najmodniejszą tapicerką, a do tego taką, która będzie pasowała do wystroju oraz rozmiarów wnętrza. Niezależnie od tego, czy sofa będzie tylko meblem wypoczynkowym i dekoracyjnym, czy zastąpi łóżko, jej kształt powinien być jak najbardziej ergonomiczny, a wygląd zgodny z najnowszymi trendami.
Ozdoba kącika wypoczynkowego
Dla niektórych kanapa to centrum nie tylko salonu, ale i całego domu. Miejsce relaksu i spotkań gości i domowników – powinna być su-per wygodna, a do tego nienagannie się prezentować. Dlatego współczesne sofy to prawdziwe meble kompaktowe: mają nie tylko komfortowe kształty, ale także dodatkowe funkcje.
Ze stolikiem
Meble typu dwa w jednym to kuszące rozwiązanie. Jeśli kupując sofę, można mieć przy okazji stolik do kawy, to korzyść z mebla jest podwójna. Producenci uzupełniają więc wybrane modele małym blatem, na który można odłożyć książkę lub odstawić filiżankę. Mini stolik może być wykonany
z drewna, forniru, szkła lub metalu, mieć nóżkę lub być zamontowany na podłokietniku. W każdej chwili można go zdemontować.
Z kieszenią lub półką
Innym komfortowym wariantem wzbogacenia sofy o nowe atuty jest zaprojektowanie jej boków tak, by mogły służyć jako podręczne kieszenie na gazety i drobiazgi lub jako dekoracyjne półki. Te ostatnie są najczęściej wykonane z drewna lub płyty fornirowanej. Wbrew pozorom rozbudowane podłokietniki nie dodają kanapie masywności, a mogą sprawić, że stanie się niepowtarzalnym,
a przede wszystkim praktycznym meblem salonowym.
Z miejscem na sprzęt
Odpowiedzią na nowe, co raz bardziej wyrafinowane potrzeby użytkowników kanap są wersje dla melomanów i miłośników kina domowego – zaprojektowane z otworami przepustowymi na kable,
a także z głośnikami lub miejscem na wbudowanie systemu kina domowego.
Z eleganckim tyłem
Coraz częściej kanapa jako mebel reprezentacyjny jest umieszczana na środku pokoju. Dlatego tył jej oparcia, dobrze widoczny w takim ustawieniu, musi być dopracowany, tak jak front. Ten trend w wystroju wnętrz nie jako wymusił pomysłowe, często dekoracyjne rozwiązania, które mogą być jednocześnie praktycznym wykorzystaniem tylnej płaszczyzny mebla. Sofa z kieszenią lub półkami „na plecach” nie jest dziś żadną fanaberią.
Z regulacją
Projektanci kanap prześcigają się w opracowywaniu patentów, które sprawią, że sofa stanie się jeszcze bardziej wygodna. Komfortowy wypoczynek w każdej pozycji mają zapewnić ciągle udoskonalane systemy regulacji oparć i podłokietników. Można ustawiać ich wysokość i kąt nachylenia, a w niektórych modelach także chować je, w momencie gdy nie są potrzebne. Efektowny wygląd nie musi wykluczać funkcjonalności. Dowodem na to są kanapy, które choć pełnią rolę komfortowego posłania (a więc mają wbudowany stelaż z materacem), wciąż pozostają zgrabne.
W sam raz do spania
- Systemy rozkładania. Przed podjęciem decyzji o tym, jaką kanapę wybrać, należy wziąć pod uwagę to, czy będzie ona rozkładana codziennie (wtedy materac powinien być duży
i wygodny), czy jest przeznaczona do okazjonalnego spania. - Moduły – to najbardziej aktualne i modne rozwiązanie. Polega na dowolnym zestawianiu elementów składowych kanapy. Pozwala to szybko zorganizować posłanie dostosowane do indywidualnych potrzeb.
- Klik -klak – zwany systemem wersalkowym, z siedziskiem unoszonym do góry i wygodnym schowkiem na pościel.
- Przewracany bok – w tym wariancie wystarczy wysunąć siedzisko i rozłożyć oparcie.
- sedak – ze stalowym mechanizmem i materacem umieszczonym w siedzisku. Nie ma miejsca na pojemnik na pościel. szu fla da – posłanie chowa ne jest w schow ku w pod sta wie me bla, pod siedziskiem. Po wysu nięciu szuflady wystarczy wyjąć rozkładane łóżko.