Sól kuchenna – jak ją wykorzystać przy domowych porządkach

1
Sól kuchenna – jak ją wykorzystać przy domowych porządkach
Sól kuchenna świetnie sprawdzi się w kuchni i w domowych porządkach. Doczyści przypalony garnek i inne rzeczy!

Sól kuchenna jest w każdym domu. Używamy ją najczęściej w kuchni w trakcie przygotowywania posiłków. Takie przeznaczenie soli jest raczej oczywiste. Jednak nie wszyscy wiedzą, że sól kuchenna jest świetnym produktem, dzięki któremu nasze domowe porządki staną się łatwiejsze i bardziej ekologiczne.

Sól kuchenna jest prawie czystym chlorkiem sodu (NaCl). Jej nadmierne spożywanie może negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Jednak stosując ją w domowych porządkach, może nam tylko pomóc w wyczyszczeniu wielu uciążliwych zabrudzeń. My podpowiadamy jak wykorzystać sól kuchenną w walce z zabrudzeniami i brzydkimi zapachami.

Nasyp soli kuchennej do butów - pozbędziesz się brzydkiego zapachu

Sól ma zastosowanie w każdej dziedzinie życia.

StockSnap (Pixabay.com)
Sól wyczyści przypalony garnek

Stare i zabrudzone garnki można wyczyścić solą.

Myriams-Fotos (Pixabay.com)
Sól pochłania wilgoć

W łazience i toalecie zostaw sól rozsypaną w pudełku.

EduBraga (Pixabay.com)
Białe mankiety wyczyść roztworem soli i amoniaku

Sól sprawdzi się także do prania ubrań, pomoże przywrócić im biel.

jankuss (Pixabay.com)
Brzydki zapach rąk wywabisz solą kuchenną

Zapachu ryb, czosnku czy cebuli z rąk pozbędziesz się pocierając w dłoniach sól.

LoggaWiggler (Pixabay.com)

Sól kuchenna – pomocnik w trakcie domowych porządków i nie tylko

Zaczniemy od właściwości soli kuchennej, które mają mniej wspólnego z porządkami, ale są bardzo przydatne.

To Cię zainteresuje: Ekologiczne sprzątanie mieszkania. Jakich środków do sprzątania używać

Ponieważ sól świetnie pochłania wilgoć, to możemy ją zastosować w łazience lub toalecie. Sól należy zawinąć w jedną warstwę gazy i umieścić w miejscach, w których występuje duża wilgoć. Kiedy sól się rozpuści, należy ją wymienić.

Świetnie też pochłania brzydkie zapachy z rąk, garnków, patelni, deski do krojenia, a nawet butów. Aby pozbyć się brzydkiego zapachu z naszego obuwia, nasypmy do niego sól i zostawmy na całą noc.

Roztwór solny ułatwi także ostrzenie noży i wyczyści biżuterię. Srebrne kolczyki, pierścionki czy bransoletki zanurzmy na chwilę w pudełku wyłożonym folią aluminiową, nasypmy soli i zalejmy wszystko gorącą wodą. Po takiej kąpieli nasza poszarzała biżuteria odzyska blask. Warto także przed ostrzeniem noży wykąpać je w solance na 30 minut. Po upływie tego czasu dokładnie je przetrzyjmy i naostrzmy tradycyjną ostrzałką.

Pranie ubrań i tkanin – z pomocą przyjdzie sól kuchenna

Sól kuchenna to idealny środek do prania i wywabiania plam. Produkt ten pomoże w pozbyciu się zabrudzeń z wina i krwi. Wówczas trzeba wraz z ziarenkami soli pocierać zabrudzone miejsce. Nasza bohaterka idealnie także wypierze i wybieli firanki. Wystarczy jak przed ostatnim płukaniem dosypiemy sól, a wyjmiemy je znacznie bielsze. A sól dodana do kolorowego prania sprawi, że ubrania nie będą płowieć. Zabrudzone mankiety i kołnierzyki białych koszul wyczyścimy roztworem z 3 łyżek amoniaku spożywczego i pół łyżeczki soli.

Polecamy ciekawostkę: Nietypowe zastosowania coli w domu

Sól kuchenna – uniwersalny pomocnik w domu

W przypadku, kiedy przypali się żelazko, z pomocą też przyjdzie sól kuchenna. Wystarczy, że na kawałek papieru lub materiału rozsypiemy ten produkt i wprasujemy go. Wówczas wszystkie zanieczyszczenia ze stopy żelazka znikają. Drugim sposobem na wyczyszczenie zelazka jest umycie części przypalonej wcześniej przygotowanym i gorącym roztworem soli (dwie łyżeczki) i octu (pół szklanki). Myjmy miekką gąbeczką i uważajmy, żeby się nie poparzyć.

W celu odświeżenia dywanu rozsypmy sól na całą noc, a rano zbierzmy ją wilgotną ściereczką. Aby termofor utrzymał dłużej ciepło do środka nasypmy soli.

Zobacz wideo: Jak przygotować ekologiczny płyny do mycia naczyń

W lecie, kiedy nasze balkony i okna są otwarte, często bywa tak, że mrówki wchodzą nam do domu. Posypmy miejsca, przez które mogą się przedostać do domu solą, a zapobiegnie to ich rozprzestrzenianiu się w naszym mieszkaniu.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Dębek

Polecamy Ci również

Zobacz także