Spokojny sen dziecka

Spokojny sen dziecka

poduszki do ćwiczeńKiedy nasza pociecha nie chce zasnąć, protestuje przeciwko usypianiu lub budzi się co chwilę, stajemy przed sporym problemem. Zastanawiamy się, co my możemy zrobić lub zmienić, żeby zapewnić spokojny sen dziecka.

Spokojny sen dziecka jest równie ważny dla samego malucha, jak i jego rodziców. Każdy rodzic marzy przecież o chwili ciszy i spokoju, o czasie, kiedy może się zrelaksować i wypocząć po ciężkim dniu. Ważne jest zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do spania i zastosowanie wieczornego rytuału wyciszania: bajka, ciepła kąpiel, masaż ciała, spokojny głos, karmienie i usypanie przynosi spodziewane rezultaty. Jednak są sytuacje, kiedy te sprawdzone metody są nieskuteczne i dziecko nadal nie wykorzystuje należycie czasu odpoczynku. Dziecko jest zmęczone i rozdrażnione, a rodzicom powoli zaczyna brakować cierpliwości i wytrwałości.

W pierwszej kolejności zwracamy się więc po pomoc do lekarza pediatry, który znając dziecko może trafnie ocenić i wyeliminować przyczyny takiego stanu. Czasami jednak lekarz pozostaje bezradny. Tym bardziej, kiedy rodzice dodatkowo obserwują jeszcze inne niepokojące zachowania, czy reakcje dziecka. Warto wtedy skontaktować się z terapeutą integracji sensorycznej, który na podstawie wywiadu z rodzicami, obserwacji i badania dziecka, zdiagnozuje, czy procesy integracji sensorycznej są zaburzone i w jakich obszarach one występują. Integracja sensoryczna to proces organizacji bodźców płynących z ciała do mózgu. Jeśli jest ona zaburzona, możemy mieć problem z wieloma czynnościami wykonywanymi „odruchowo”, takimi jak manipulowanie różnymi przedmiotami, czy nawet poruszanie się. Integracja sensoryczna, to w uproszczeniu, m.in. uczenie się czynności, które w późniejszym życiu uważamy za odruchowe. Terapeuta integracji sensorycznej będzie mógł ustalić dla dziecka indywidualny program terapii. Musi to być osoba, co do której mamy pewność, że jest odpowiednio wykwalifikowanym terapeutą, gdyż od prawidłowo postawionej diagnozy zależą efekty terapii. Ćwiczenia muszą się odbywać w odpowiednio wyposażonej sali (m.in. w całą gamę produktów obciążonych) i bardziej przypominają zabawę niż terapię. Dzięki temu z czasem dziecko uczy się lepiej odbierać, przetwarzać i wykorzystywać otrzymywane bodźce.

pledy dla dzieciJedną z metod pomocy w takich sytuacjach jest różnorakie zastosowanie ciężkiej kołdry (pledu obciążonego), służącej do spania lub wykorzystywanej w ciągu dnia do ćwiczeń relaksująco-terapeutycznych. Pod jej ciężarem dzieci wyraźniej odczuwają własne ciało, jego pozycję, co pozwala im się odciąć od bodźców z zewnątrz i wyciszyć. Ciężar i rozmiar kołdry dostosowane są do wagi ciała i wzrostu. Dla dzieci wykonujących ćwiczenia w pozycji siedzącej lub leżącej znakomite rezultaty przynosi zastosowanie poduszki obciążające nogi. Pomaga ona dzieciom w utrzymaniu koncentracji również podczas zajęć logopedycznych, reedukacyjnych lub odrabiania prac domowych.
Warto wypróbować wspomniane kołdry i poduszki  gdyż często w łatwy sposób można zapewnić spokojny sen dziecka lub wykonanie podstawowych zadań, a rodzicom - należny wypoczynek.

Oceń artykuł
4,36 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Olga Wieczorek-Grzymała

Zdjęcia: vest-pol.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także