Sposób na kawalerkę

kawalerkaUrządzenie kawalerki to wyzwanie. Na małej powierzchni trzeba zmieścić sypialnię, jadalnię, strefę wypoczynkową i miejsce do pracy. Jak urządzić takie mieszkanie, aby było nowoczesne i jednocześnie przytulne?

 Małe mieszkanie trudniej zaprojektować niż wielopokojowe. Zmieszczenie w kawalerce wszystkich niezbędnych sprzętów tak, aby mieszkanie było funkcjonalne, a przy tym tworzyło estetyczną przestrzeń, wymaga uważnego projektowania. Wolna przestrzeń na małym metrażu jest na wagę złota. Podstawowym sposobem jej pozyskania jest zmiana ustawienia ścian. Otwarte przejścia bez drzwi optyczne powiększają i doświetlają mieszkanie. Warto je zastosować poprzez połączenie kuchni z pokojem i przedpokojem.

Przestrzeń generują także różnice poziomów. Podest z ustawioną na nim kanapą czy łóżkiem wydzieli miejsce na relaks domowników. Uzyskaną pod nim przestrzeń doskonale zagospodarują wysuwane szuflady na rzadziej używane rzeczy. W mieszkaniach wysokich warto zastanowić się nad podwieszeniem antresoli, na której najlepiej urządzić sypialnię. Także duże i jasne płaszczyzny optycznie powiększą mieszkanie. Sprawdzone kolory to odcienie ciepłego beżu, żółtego lub écru. Zmiany kolorów ścian można wykorzystać dla zaznaczania różnych przestrzeni funkcjonalnych, np. kuchni i otwartego na nią salonu. Mieszkanie nabierze charakteru po zastosowaniu na wybranych sprzętach: poduszkach, ramach obrazów, AGD akcentów intensywnej barwy, np. pomarańczowej lub czerwonej.

Warto postarać się, aby kolory we wszystkich pomieszczeniach (także w łazience) harmonijnie do siebie pasowały. Spójność kolorystyczna dotyczy barw ścian, mebli i podłóg. W przypadku tych ostatnich, dobry wybór z gatunków jasnych to: dąb, buk, jesion, akacja lub grab. Wśród drewien egzotycznych może być to sapella lub iroko. Niewielki metraż posadzki skłania ku zakupowi podłogi z mniejszych elementów, np. tradycyjnego parkietu, trzylamelowej deski barlineckiej lub jednolamelowej deski barlineckiej o szerokości 130 mm. Ten ostatni rodzaj podłogi, dzięki długim, ale wąskim elementom, dodatkowo optycznie powiększy mieszkanie. Przestrzeni warto również szukać za oknem. Jeśli tylko kawalerka usytuowana jest na jednym z wyższych pięter, można zrezygnować z zasłonięcia okien. Jeśli niżej, lepiej zdecydować się na lekkie rolety niż zabierające miejsce zasłony.

Uzyskanie estetycznego wyglądu małego mieszkania wymaga zdecydowania się na konkretną konwencję stylistyczną. W kawalerkach bardzo dobrze sprawdza się nowoczesny styl minimalistyczny, dzięki któremu wnętrze wygląda na przestronniejsze i nie tworzy wrażenia zagraconego. I tak, by przechowywać ubrania, najlepiej zainwestować w pojemne szafy przesuwane. Dodatkowo, fronty szaf można zabudować lustrem, co przy okazji optycznie powiększy kawalerkę.

aranżacja kawalerkisypialnia w kawalerce

Pozostałe meble powinny być proste i funkcjonalne, a przy tym lekkie w konstrukcji i łatwe do przestawiania. Dobrze sprawdzą się ażurowe regały lub parawany wydzielające miejsca o różnej funkcjonalności, np. sypialnię od saloniku, a także sprzęty na kółkach. Stolik śniadaniowy może zastąpić wysuwany blat pomiędzy kuchnią i pokojem lub większy blat roboczy, do którego dostawione zostaną krzesła. Na potrzeby dodatkowego blatu, półki na książki lub siedziska z powodzeniem można zaadaptować parapety, wymieniając je na odpowiednio szersze i np. drewniane.

Z uwagi na mały metraż mieszkania bardzo istotna jest jakość podłogi. Intensywność użytkowania pomieszczeń jest bowiem w kawalerce daleko większa niż w przypadku dużych mieszkań. Dlatego też warto zastanowić się nad wyborem jednego rodzaju podłogi, który położymy także w przedpokoju czy w kuchni. Wymóg trwałości spełni podłoga drewniana. Z uwagi na wysoką twardość i odporność na odkształcenia polecane gatunki to: dąb, buk, jesion, a także akacja lub grab. Często podłoga, np.deska barlinecka, może być układana na ogrzewaniu podłogowym, którego zastosowanie pozwoli zaoszczędzić miejsce i zrezygnować z tradycyjnych grzejników ściennych.

Urządzając kawalerkę, trzeba dokonać wielu wyborów. Główne pomieszczenie staje się bowiem przestrzenią wielofunkcyjną, na którą warto mieć pomysł, tak aby pogodzić często sprzeczne potrzeby domowników. Przemyślany projekt to gwarancja wnętrza wygodnego, ale także urządzonego efektowne.

 

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Barlinek SA

Polecamy Ci również

Zobacz także