Sposoby na kurz

Jeżeli nie chcesz, żeby walka z kurzem przypominała walkę z wiatrakami, postaw na sprawdzone sposoby. W przeciwnym razie mimo twojego wysiłku, kurz będzie szybko wracał, osadzając się praktycznie na wszystkich powierzchniach. Trzeba wiedzieć, jak odkurzać meble i sprzęt domowy, by pozbywać się kurzu, bez rozdmuchiwania go po całym domu.

Kurz nie tylko psuje efekty naszych porządków, ale dodatkowo – oddziałuje na stan zdrowia domowników. W jego składzie znajdziemy wszystko – złuszczony naskórek, sierść zwierząt, cząsteczki piasku, okruszki jedzenia, a także roztocza, których odchody działają drażniąco na nasz organizm. Nie trzeba być alergikiem, by czuć negatywne skutki przebywania w zakurzonych pomieszczeniach, do których należą m.in. katar, łzawienie oczu czy suchy kaszel.

Przeczytaj: Jak robić porządki, gdy mieszkamy z alergikiem

Jeżeli chcesz wiedzieć jak skutecznie odkurzacz, wczytaj się w poniższe wskazówki.

Wskazówka nr 1: Czyść mieszkanie warstwowo, zaczynając sprzątanie od najwyższych partii. W ten sposób nie będziesz strącał kurzu na już wyczyszczone meble i powierzchnie.

Wskazówka nr 2: Ogranicz liczbę dywanów, ponieważ to zbiorowisko kurzu i roztoczy. Jeżeli masz dywan, trzep go na zewnątrz, co jest bardziej skuteczne niż tylko wysprzątanie go odkurzaczem.

Wskazówka nr 3: Otwieraj okna, szczególnie w czasie sprzątania. Dzięki temu kurz nie rozprzestrzenia się po mieszkaniu. Możesz także wystawić pościel na słońce latem, a zimą
– na mróz. Oba żywioły skutecznie zniszczą bytujące tam pajęczaki.

Wskazówka nr 4: Nie używaj szmatek, lepiej postaw na jednorazowe ręczniki. Pamiętajmy, że zwykłe ściereczki już same w sobie są siedliskiem kurzu, który rozmazujemy i wcieramy w czyszczone powierzchnie.

Sposób 5: Używaj antystatycznych sprejów do mebli (np. Brait Antistatic Spring Flower). Nigdy nie używaj suchej szmatki, ponieważ w ten sposób zamiast czyścić cząsteczki pyłu - jedynie je roznosisz.

Sposób 6: Zwilż wodą czyszczone powierzchnie, np. przy pomocy rozpylacza, co spowoduje, że kurz nie będzie się unosił w czasie odkurzania.

Sposób 7: Dbaj o filtry w odkurzaczach, wentylatorach, frytkownicach i innych sprzętach domowego użytku. Gdy są zbyt zabrudzone, łatwo o ich zatkanie, a w efekcie – wydmuchiwanie cząsteczek kurzu do powietrza lub – w przypadku sprzętów używanych w kuchni – tłustych osadów, przyciągających wszelkiego rodzaju cząsteczki pyłu.

Sposób 8: Postaw na zabudowy, unikając otwartych półek, szaf itp. Pamiętaj, że kurz lubi wysokości, jak np. wierzchnie części szaf oraz rzadko ruszane przedmioty, jak książki czy trzymane na otwartych regałach ozdoby.

Walka z kurzem nie jest łatwa, szczególnie że nie ma jednego sposobu, by pozbyć się go na stałe. Obok systematyczności w sprzątaniu, warto postawić jednak na metody, dzięki którym na pewno będzie odwiedzał nas rzadziej.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Brait

Zdjęcia: Fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także