Sprzątanie domu przed Świętami - jak zaplanować domowe porządki i co je ułatwi

0
Sprzątanie domu przed Świętami - jak zaplanować domowe porządki i co je ułatwi
Sprzątanie domu przed Świętami - czynność która nie musi być taka straszna, pod warunkiem, że ją dobrze zaplanujemy.

Sprzątanie domu nie jest ulubionym zajęciem większości z nas. Jednak samo się nie zrobi, a domowe porządki przed Świętami to konieczność, której nie unikniemy. Podpowiadamy, jak się za nie zabrać i co nam będzie potrzebne w tym trudnym przedświątecznym czasie.

Do Świąt pozostało niewiele czasu, a przed nami dużo pracy i obowiązków – zakup trafionych prezentów, sprzątanie domu, przygotowanie potraw wigilijnych i dekoracja domu. Taki nawał zadań może odebrać chęć do świętowania, a do kolacji wigilijnej zasiądziemy po prostu zmęczeni. Aby tego uniknąć, pracę należy rozplanować rozsądnie i przede wszystkim z pomocą innych domowników oraz dostępnych na rynku narzędzi.

Zobacz także: Przygotowania do Świąt: jak skutecznie sprzątać mieszkanie

Sprzątanie domu zaczynamy od…

Domowe porządki będą łatwiejsze gdy zaczniemy od wyrzucenia tego, co niepotrzebne. Niestety kupujemy wiele rzeczy, które są nam nieprzydatne. Gromadzimy je z myślą, że się nam przydadzą… a tak naprawdę los ich jest zawsze taki sam - kończą schowane głęboko w szufladzie. Sprzątaniu domu powinna przewodzić zasada „3P”. Jeśli dana rzecz nie jest piękna, pożyteczna lub pamiątkowa, bez zbędnych sentymentów powinniśmy się jej pozbyć.

Trzymając się jej, zredukujemy znaczną ilości rzeczy, no chyba, że jesteśmy chorzy na permanentne zbieractwo, wówczas to zadanie oddajmy mężowi lub innym domownikom.

Gdy odzyskamy przestrzeń na półkach i w szafkach zabierzmy się za sprzątanie. Pamiętajmy, aby domowe porządki zacząć od góry i skończyć na dole. Tak więc wysokie szafki, żyrandole, karnisze i ściany porządkujemy w pierwszej kolejności. Dzięki temu nie będziemy musieli dwa razy odkurzać i myć podłóg.

Przeczytaj: Jak dbać o czystość płytek ceramicznych w kuchni i łazience

Nie zapominajmy o garderobie

Zapewne każdemu się przytrafiło wrzucić jakąś rzecz do szafki, szafy lub garderoby. Robiąc tak każdego dnia może nam się nagromadzić i zagracić wiele miejsc w mieszkaniu. Sprzątanie najlepiej jest zacząć od wyrzucenia wszystkich rzeczy z półek. Następnie przetrzyjmy je mokrą szmatką zamoczoną w roztworze wody z dodatkiem spirytusu i soku z cytryny. Zapobiegnie to szybkiemu nawrotowi kurzu i da przyjemny zapach. Kiedy już wnętrze szafy mamy czyste, zajmijmy się segregacją ubrań. Letnie rzeczy włóżmy do worka próżniowego i schowajmy na najwyższą półkę. Rzeczy za małe lub te, w których już nie chodzimy oddajmy potrzebującym, a zniszczone niech trafią do kosza. Aby pozostawić garderobę czystą i pięknie pachnącą, możemy rozłożyć w niej także lawendowe saszetki, najlepsze do walki z molami.

Dowiedz się: Jak czyścić rolety wewnętrzne i żaluzje okienne

Domowe porządki – odkurzanie

Gdy już większość rzeczy została uprzątnięta przyszedł czas na odkurzanie. Przed tą czynnością sprawdźmy, czy należy wymienić worek. Jeżeli tak, to wybierzmy taki, który ma wysoki poziom filtracji lub wykonany jest z przepuszczającego powietrza materiału.

Następnie zabierzmy się do odkurzania i wybierzmy odpowiednie do tego ssawki. Do podłogi inna i do dywanów inna. Podłoga nie jest problematyczna w odkurzaniu. W jej posprzątaniu pomoże nam okrągła, mała szczotka, która dotrze do każdego zakątka. Jednak gdy w domu jest pies lub kot, a w salonie leży dywan, wówczas niezastąpiona będzie turboszczotka. Zdecydowanie ułatwi nam ona sprzątanie domowych dywanów. Oprócz sierści wydobędzie ona piach, kurz co pozwoli nam  uniknąć trzepania dywanów.

Sprzątanie domu na mokro

W sprzątaniu domu niezastąpiony jest też dobry mop. Na rynku mamy dostępnych wiele modeli, które ułatwią domowe porządki. Dzięki nim posprzątamy mieszkanie nie mocząc rąk. A wiele mopów ma tak dobrane włókna, że można umyć podłogę bez środków do czyszczenia. Po każdym odkurzaniu warto przetrzeć podłogi na mokro. To już jest ostatni etap sprzątania domu. Dalej można się już cieszyć i czerpać radość z gotowania i pakowania prezentów.

Przeczytaj: Mop do podłogi. Dowiedz się czym się różnią i jaki wybrać najlepszy

 

 

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Worwo/Vileda

Polecamy Ci również

Zobacz także