Stan surowy, deweloperski, pod klucz: czego oczekiwać w nowym mieszkaniu i domu

0
Stan surowy, deweloperski, pod klucz: czego oczekiwać w nowym mieszkaniu i domu
Kupując nowe mieszkanie (lub dom) koniecznie trzeba wziąć pod uwagę standard jego wykończenia. Wpływa on na cenę, ale też ilość prac, które trzeba wykonać, żeby w nim zamieszkać.

Deweloperzy czy spółdzielnie mieszkaniowe sprzedają mieszkania i domy o różnym standardzie wykończenia. Wyjaśniamy, na jakie wykończenie wnętrz można liczyć, gdy kupujemy nieruchomość oraz czego możemy oczekiwać po mieszkaniu w stanie surowym, deweloperskim i pod klucz.

Kupując mieszkanie, bierzemy pod uwagę nie tylko jego metraż i rozkład pomieszczeń, piętro, lokalizację, ale też cenę. Jedna oferta cenowa od drugiej może znacznie się różnić, nawet przy bardzo podobnych nieruchomościach, o niemal jednakowych parametrach. To dlatego, że jeden deweloper sprzedaje mieszkanie w stanie surowym, drugi – w stanie deweloperskim, natomiast trzeci proponuje mieszkanie wykończone pod klucz. Wszystkie zapisy powinny znaleźć się w umowie sprzedaży. Tłumaczymy różnice między stanem surowym, deweloperskim i tym pod klucz.

Uważaj na: Apartamenty, które są apartamentami tylko z nazwy

Stan surowy - raczej w domu, niż mieszkaniu

Inwestorzy rzadko kiedy oferują na sprzedaż mieszkania w stanie surowym. Co innego domy. W przypadku domu bowiem stan surowy jest dosyć częstym rozwiązaniem. Stan surowy budynku może być otwarty lub zamknięty. W pierwszym wypadku – chociaż i tutaj zdania deweloperów są podzielone – obejmuje wzniesienie fundamentów, wymurowanie ścian nośnych, kominów i stropu, a także więźbę dachową i pokrycie dachu, lecz bez ocieplenia dachu i poddasza (niektórzy deweloperzy jednak interpretują, że stan surowy to także ocieplony dach).

Kwestia ścian działowych pozostaje sporna: część inwestorów sądzi, że w stanie surowym ich nie ma, a inni twierdzą, że stan surowy to również postawione ściany działowe. To dlatego, że przepisy nie precyzują, co odnosi się do stanu surowego otwartego, a co do zamkniętego. Z tego względu należy ustalić to z deweloperem. W budynku w stanie surowym brakuje okien, drzwi, więc trzeba otwory na nie zabezpieczyć przed silnym wiatrem, deszczem czy śniegiem.

Stan surowy zamknięty natomiast oznacza, że konstrukcja nośna, wszystkie ściany, stropy oraz drzwi zewnętrzne już znajdują się na swoim miejscu. Ściany nie są wykończone i nie posiadają instalacji przyłączy, ale budynek bezpiecznie przetrwa sezon zimowy.

Stan deweloperski - może być różny

Jeden standard deweloperski drugiemu nierówny. Tutaj także interpretacje deweloperów są rozmaite, ponieważ nie istnieje jednoznaczna definicja stanu deweloperskiego. Najczęściej jednak taki stan oznacza mieszkanie przygotowane do samodzielnego wykończenia. Obejmuje otynkowane, przygotowane do malowania ściany (bywa, że niektóre firmy mówią, że oferują stan deweloperski, chociaż oddają ściany już pomalowane na biało jedną warstwą farby albo na ścianach są gładzie), podłogi w postaci wylewki, drzwi zewnętrzne, parapety okienne, rozprowadzoną instalację elektryczną razem z gniazdkami (w tym do telewizora) i łącznikami, przyłącza wodno-kanalizacyjne, grzejniki, płytki na balkonie oraz balustrady na balkonie.

Podpowiadamy: Na co zwrócić uwagę, odbierając mieszkanie od dewelopera

W mieszkaniu w stanie deweloperskim nie ma zlewozmywaka, umywalki, wanny i brodzika oraz muszli klozetowej, ale są doprowadzone rury i przyłącza do ich montażu. Wybrane firmy deweloperskie oferują rolety antywłamaniowe. Warto zwrócić uwagę na to, że jedne firmy budowlane oferują stan deweloperski podstawowy, inni – podwyższony, a następni – ekskluzywny, czyli prawie wersję pod klucz, np. taką, gdzie trzeba tylko jeszcze raz pomalować ściany na biało i wszystko będzie już gotowe.

Stan pod klucz - meblujesz i mieszkasz

W skrócie mówiąc: wchodzisz, meblujesz się i mieszkasz. To mieszkanie gotowe do zamieszkania, w całości wykończone. Tym samym stan pod klucz oznacza, że w mieszkanie nie trzeba inwestować więcej żadnych pieniędzy z przeznaczeniem na jego wykończenie. W takim lokalu mieszkalnym mamy wykończone podłogi (zazwyczaj panele albo płytki), sufity i ściany (przeważnie pomalowane na biało, a w kuchni i łazience - kafle), wszystkie drzwi, zlewozmywak w kuchni, a w łazience – jest umywalka, brodzik albo wanna i muszla klozetowa.

Niektórzy inwestorzy prześcigają się w pomysłach i proponują zakup mieszkania gotowego do wprowadzenia, w którym jest już nawet zabudowa kuchenna czy w przedpokoju. Inni reklamują się, że klient już na etapie budowy może decydować o indywidualnym wyglądzie swojego mieszkania, co oznacza, że firma budowlana godzi się przestawić ścianki działowe tak, jak życzy sobie tego klient.

Polecamy też: Czy warto kupić mieszkanie o niestandardowym planie

Zapisy umowy to podstawa

O ile stan pod klucz jest oczywisty – w mieszkaniu musi znajdować się wszystko, oprócz mebli i wyposażenia rtv/agd – o tyle sformułowanie „stan deweloperski” bywa kłopotliwe. Samo określenie w umowie „stan deweloperski” to za mało. Konieczne jest doprecyzowanie, co taki stan obejmuje.

Dla jednego inwestora stan deweloperski oznacza bowiem, że np. parapety okien wewnętrznych są wykonane z kiepskiej jakości PVC, a dla drugiego – z o wiele droższego kamienia. To, co jedna firma będzie uznawała za stan deweloperski, druga stwierdzi, że to już podwyższony stan deweloperski. Z tego powodu konieczne jest wskazanie w umowie wszystkich aspektów dotyczących tego, co obejmie stan wykończenia mieszkania przekazywanego do użytku.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Piojda

Polecamy Ci również

Zobacz także