Stare meble jak nowe – odnawianie starych mebli

0
meble do pokoju
Stare i zniszczone meble można odrestaurować. Wystarczy troszkę chęci i pracy.

Często mawia się, że stare sprzęty mają duszę i jest w tym sporo prawdy. Zapomniane i odnalezione po latach meble lub te, które celowo nabyliśmy na giełdzie staroci, charakteryzują się na ogół niebanalnymi kształtami i oryginalnymi zdobieniami, ale ich stan na skutek upływu czasu przeważnie pozostawia wiele  do życzenia. Sposobem  na nadanie starym meblom zupełnie nowej odsłony jest przeprowadzenie na nich odpowiednich zabiegów renowacyjnych.

Prace związane z odnawianiem zniszczonych, ale wciąż pięknych i użytecznych sprzętów nie są szczególnie skomplikowane, ale wymagają wiele cierpliwości i poświęcenia im odpowiedniej ilości czasu. Jednocześnie mogą dawać ogromną satysfakcję i zadziwiające efekty końcowe. Namawiamy do podjęcia się tego zadania, ponieważ obowiązujące aktualnie trendy aranżacyjne kładą duży  nacisk na przedmioty pochodzące z odzysku, recyklingu, itp. oraz wskazują na możliwość łączenia ich z szeroko pojmowaną nowoczesnością. Dzięki takim właśnie zestawieniom można uzyskać nieprzeciętną i ponadczasową stylistykę we wnętrzach.

Odnawiamy powierzchnie drewniane – przygotowanie mebla do renowacji

W sytuacjach, gdy drewniana powierzchnia mebla pokryta jest starymi, łuszczącymi się powłokami malarskimi bądź drewno jest mocno poszarzałe – prace renowacyjne zaczynamy od szlifowania. Do powyższego celu używa się papieru ściernego o odpowiedniej gradacji ziaren, a czynność przeprowadza ręcznie lub mechanicznie. Aby dogłębnie zdjąć z drewna pierwotne warstwy – na początku używamy papieru o granulacji 40 – 60. Następnie  przechodzimy do papieru 80 – 100, by szlifowanie było dokładniejsze i dopiero na sam koniec polerujemy powierzchnię papierem drobnym, tj. 150 – 200. Dużym usprawnieniem jest wykorzystanie do pracy szlifierki oscylacyjnej.

Zobacz: Stare meble w nowej odsłonie

W przypadku występowania bardzo grubych i opornych w usuwaniu powłok – na oczyszczaną powierzchnię należy nałożyć specjalny rozpuszczalnik i oskrobywać drewno szpachelką. Trzeba to robić tak, by nie pozostawiać rys, zadrapań, itp. uszkodzeń. Niekiedy podczas oczyszczania starych mebli dobrze sprawdza się też opalarka.

Uzupełnianie ubytków w powierzchniach drewnianych

Choć drewno jest surowcem trwałym, to po wielu latach użytkowania pojawienie się ubytków na jego powierzchni jest zupełnie normalne. Jest to jednak materiał, który niemal zawsze można naprawić. Do uzupełniania spękań, dziurek, wyszczerbień i innych fragmentarycznych braków w drewnie służą szpachle stolarskie. Kupuje się je najczęściej w postaci gotowych mas, którymi wystarczy wypełnić i następnie wygładzić istniejący ubytek. Produktami tymi można uzupełniać zarówno braki mniejsze, jak i większe. Jednak w przypadku występowania tych drugich – szpachle należy nakładać warstwowo. Pojedyncza powłoka nie powinna być grubsza niż 4 mm. Kolejne natomiast stosuje się dopiero po utwardzeniu się poprzednich. Czas utwardzania szpachlówek do drewna jest zróżnicowany i zależny od wybranego produktu. Niektóre tego typu wyroby twardnieją po kilku godzinach. Inne zaś po około 1 dobie. Szlifowanie każdorazowo rozpoczyna się dopiero po całkowitym doschnięciu zaszpachlowanego miejsca. Zaletą szpachli jest to, że po utwardzeniu charakteryzują się one właściwościami podobnymi do drewna. Z powodzeniem można zatem wiercić w nich otwory oraz ciąć, heblować, itd.

Ponowne oczyszczanie i pokrywanie drewna nowymi powłokami malarskimi

Po uzupełnieniu braków w powierzchniach drewnianych i końcowym ich doszlifowaniu oraz wypolerowaniu – drewno należy starannie oczyścić i odpylić z powstałego kurzu. Wykonuje się to przy użyciu szczotki oraz lekko zwilżonej gąbki bądź ściereczki. Po oczyszczeniu dobrze jest dodatkowo przeznaczone do malowania powierzchnie odtłuścić benzyną ekstrakcyjną. Nanoszenie powłok konserwujących, gruntujących oraz ostatecznych rozpoczynamy dopiero po całkowitym wyschnięciu surowca.

Aktualny rynek handlowy jest bardzo szeroki  pod względem wyboru wyrobów przeznaczonych do pokrywania nimi powierzchni drewnianych. Farby do drewna produkuje się na bazie rozpuszczalników akrylowych lub alkaidowych. W sklepach znajdziemy:

  • Farby kryjące, które nadają malowanej powierzchni określony kolor i jednocześnie ukrywają naturalne usłojenie drewna. Ich stosowanie jest polecane szczególnie wówczas, gdy oszlifowana i oczyszczona powierzchnia nie jest idealna (posiada przebarwienia, jest mocno poszarzała, itd.).
  • Lakiery bezbarwne, które pozostawiają uwidocznione słoje i nadają malowanym powierzchniom połysk. Warto wiedzieć, że spod tego typu produktów będzie również widoczne każde niedociągnięcie popełnione na etapie przygotowywania mebla do renowacji. Zaletą powłok lakierniczych jest to, że dobrze zabezpieczają drewno przed skutkami wilgoci i brudzeniem się.
  • Bejce do drewna, które tworzą na powierzchni wybraną powłokę kolorystyczną, ale nie zabezpieczają surowca przez niekorzystnymi czynnikami. Stosowanie bejcy zawsze wiąże się z koniecznością nałożenia na nią dodatkowej warstwy lakieru.
  • Lakierobejce – stanowią połączenie właściwości bejcy i lakieru. Nadają malowanym powierzchniom kolorytu i stanowią dla  nich właściwe zabezpieczenie.
  • Impregnaty koloryzujące – chronią i zabezpieczają drewno oraz kolorują je, podkreślając usłojenie  i strukturę malowanych powierzchni.

To Cię zainteresuje: Stare meble w stylu glamour – jak nadać błysk przedmiotom

Odnawiamy powierzchnie tapicerowane – samodzielna wymiana starych obić

Meble tapicerowane zużywają się stosunkowo szybko, a koszt zakupu nowych może przekraczać nasze możliwości finansowe. Dodatkowo, często zdarza się, że całość konstrukcji mogłaby służyć jeszcze przez długie lata, ale materiał obiciowy poprzecierał się, uległ zaplamieniu, wypłowiał, opatrzył nam się, itd. Rozwiązanie, które w takich sytuacjach nasuwa się najpierw  - to skorzystanie z usług tapicera. Jeśli jednak mebel nie jest duży i można zdemontować z niego siedziska bądź poduszki – warto spróbować samodzielnie obić go nowym materiałem. Do powyższego celu potrzebna jest oczywiście tkanina oraz zszywacz tapicerski, nożyczki i podstawowe przybory do szycia.Starego obicia można się pozbyć, ale nie zawsze jest to konieczne. Usuwać należy zwłaszcza materiały grube, których nadmierne nagromadzenie np. na siedziskach krzeseł może utrudniać ponowne zamontowanie tych elementów. Bardzo ważne jest za to właściwe wymierzenie ilości potrzebnej nam tkaniny. Musimy przewidzieć jej tyle, aby na każdym obijanym elemencie i z każdej jego strony pozostawał około 20 cm zapas materiału. Ten naddatek posłuży bowiem do wygodnego naciągnięcia i estetycznego podwinięcia obiciówki od spodu bądź tyłu odnawianych mebli. Materiał przytwierdza się do konstrukcji mebla za pomocą specjalnych zszywek tapicerskich. Na koniec warto również wykończyć miejsca niewidoczne. Nadaje się do tego np. zwykła podszewka w neutralnym kolorze, którą najprościej jest starannie podkleić klejem do tkanin.

Decoupage na meblach – propozycja dla osób lubiących fantazjować

Decoupage to jedna z technik zdobienia przedmiotów (w tym mebli). Sztuka ta znana jest na świecie od bardzo dawna, a w ostatnim czasie robi prawdziwą furorę także w Polsce. Polega ona na przyklejaniu papierowych motywów zdobniczych do powierzchni (drewnianych, szklanych, metalowych, plastikowych lub ceramicznych) i następnie – pokrywaniu całości warstwami bezbarwnego lakieru. Doskonałe efekty wizualne uzyskuje się np. poprzez zastosowanie wzorów znajdujących się na papierowych serwetkach. Wycięte z nich fragmenty i przyklejone do dekorowanych powierzchni - pięknie wtapiają się w lakier i w ostateczności wyglądają tak, jakby były na nich namalowane.

Zdobienie mebli techniką decoupage to zadanie dla osób o dużej cierpliwości, zdolnościach manualnych oraz głowie pełnej fantazyjnych pomysłów. Dekoracje można stosować tylko w określonych miejscach na wybranym przedmiocie lub też łączyć wzory i tworzyć za ich pomocą zupełnie nowe oblicze starych mebli. Warto dodać, że to wspaniała zabawa, która jednocześnie stanowi doskonałą alternatywę dla nieco monotonnego malowania.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Zobacz także