Stiuk florencki

Stiuk florencki

stiuk dekoracyjny

Stiuk florencki doskonale imituje na marmur, jest też wyjątkowo elegancki i trwały.

Zastosowanie stiuku

Stiuk, jako szlachetny materiał wykończeniowy i dekoracyjny znany był już w starożytnym Rzymie. Stiukowe tynki, rzeźby i sztukaterie zaskakiwały swoim wzornictwem oraz kolorystyką. Stiuk stosowano też w sztuce mauretańskiej i stanowił również ważny materiał w ornamentyce, a także architekturze Majów. Tradycyjnie wytwarzany był z gipsu, wapienia, drobnego piasku lub pyłu marmurowego. Barwiony na różne kolory, nakładany na podłoże, gładzony i polerowany tak, by wiernie odwzorowywał rysunek marmuru. Szczególne zasługi dla popularyzacji stiuku dla dekoracji wnętrz miały renesans i barok. Stiuk idealnie pasował sztuki tego okresu. Za sprawą współczesnych producentów przeżywa kolejną młodość. Ten ponadczasowy materiał coraz częściej zdobi wnętrza stylowych wiejskich rezydencji, ale i miejskich apartamentów, których właściciele postawili na klasyczną elegancję. Wykonawcy dekoracji ściennych szczególnie cenią tzw. stiuk florencki ATF Gli Stucchi Fiorentini włoskiej marki Candis.

Stiuk florencki
ATF Gli Stucchi Fiorentini to jeden z najpopularniejszych efektów dekoracyjnych systemu Antiche Terre Fiorentine włoskiej marki Candis. Jest to stiuk mineralny, który imituje naturalny marmur z jego charakterystycznym wysokim połyskiem. Stiuk florencki jest dostępny w bardzo szerokiej ofercie kolorystycznej liczącej blisko 150 odcieni. Są produkowane na bazie specjalnego wapna gaszonego, naturalnych składników mineralnych oraz dodatkowych substancji wiążących. Komponenty są łączone z wykorzystaniem innowacyjnej, nanostrukturalnej formuły, która wpływa na trwałość i odporność dekoracji, m.in. uszkodzenia mechaniczne i działanie mikroorganizmów. ATF Gli Stucchi Fiorentini charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością i ma właściwości wypełniające. Wapno, które jest jego głównym składnikiem zostało poddane długotrwałemu procesowi lasowania (oznaczenie CL 90-S, zgodnie z „European Standard for Building Lime EN 459-1). Dzięki temu dekorację cechuje wysoka jakość oraz bardzo dobre parametry techniczne i aplikacyjne.
System dekoracyjny składa się z podkładu ATF Gli Stucchi Fiorentini Primer, farby-bazy ATF Gli Stucchi Fiorentini, tonerów ATF oraz wosku Cera. Stiuk marki Candis można stosować praktycznie na każdym rodzaju podłoża we wnętrzach m.in. do dekoracji tradycyjnych wypraw wapienno-cementowych i cementowych, cienkowarstwowych tynków mineralnych, płyt gipsowo-kartonowych, gładzi gipsowych, betonu, a także do renowacji powłok dyspersyjnych. Ważną zaletą stiuku ATF Gli Stucchi Fiorentini jest możliwość stosowania go na trudnych do dekoracji powierzchniach np. kolumnach.

stiuk florenckiJak wykonać dekorację Gli Stucchi Fiorentini?
Podłoże na którym chcemy wykonać stiuk florencki musi być nośne, suche, czyste i odpylone. Trzeba usunąć wodę, która może się pojawiać w opakowaniu na powierzchni stiuku (jest to zjawisko naturalne). Następnie stiuk należy dokładnie zmieszać mieszadłem (wolnoobrotowym) lub szpatułą z wybranym pigmentem TONER ATF CLASSIC w ilości zależnej od oczekiwanej intensywności koloru. Stiuk Gli Stucchi Fiorentini nakładamy na podłoże specjalną pacą metalową w trzech warstwach. Pierwsza warstwa nie musi być zabarwiona. Po minimum 12 godzinach nanosimy drugą, zabarwioną warstwę, a po kolejnych 12 godzinach - trzecią (również zabarwioną). Należy pamiętać, żeby nie nanosić stiuku na powłokę farb wapiennych i klejowych. Po upływie 48 godzin od aplikacji ostatniej warstwy stiuku, powierzchnię należy zabezpieczyć woskiem CERA, nakładanym za pomocą miękkiej szmatki bawełnianej lub gąbki. Wosk wcieramy do momentu całkowitego nasycenia podłoża. Po 30 minutach (a nie później niż po 2 godzinach) należy usunąć jego nadmiar i wypolerować miękką szmatką lub specjalnym urządzeniem elektrycznym z miękkim materiałem polerującym. Ta czynność nadaje dekoracji charakterystycznego blasku.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: bmpolska.com

Polecamy Ci również

Zobacz także