Stół jako centralny punkt domu

0
Stół jako centralny punkt domu

stół do jadalniStół jest centralnym punktem domu. Skupia całą rodzinę, przyciąga gości, sprzyja pielęgnacji więzi. Odkąd jadalnie są w modzie, stół musi być trendy.

Ma być wygodny, stabilny i zmieścić całą rodzinę. No i dobrze wyglądać. Dlatego coraz chętniej sięgamy po klasykę wzornictwa. Niekoniecznie po oryginalne wzory z lat 40. za kilkanaście tysięcy złotych – dziś popularne firmy inspirują się pracami mistrzów i sprzedają modne meble w rozsądnej cenie. Można też zlecić firmie stolarskiej wykonanie stołu według wzoru. Sprawdzone proste kształty dodadzą sznytu jadalni, a jeśli klasykę przełamiemy np. nietypowym zestawieniem z przezroczystymi krzesłami, udowodnimy, że znamy się na wnętrzarskiej modzie.

Trend numer 1 - miks klasyki i nowoczesności

Idealną formą dla stołu jest prostokąt. Choć to przy okrągłym łatwiej o równorzędność gości i wygodniejszy dostęp. Stoły okrągłe sprawdzą się we wklęsłych wykuszach (powtarzają kształt ściany) i w mniejszych pomieszczeniach (znikają wystające kanty blatów). W jadalni króluje drewno. Pierwszeństwo mają najmodniejsze teraz gatunki, czyli dąb modyfikowany (z równomiernym, wyrazistym wzorem pasków) oraz wenge. Forniry sprawiają, że jadalnia staje się elegancka. Stoły ze szkła i metalu są odpowiednie do nowoczesnych wnętrz. Wprowadzają wrażenie chłodu, ale też lekkości i jasności.

aranżacja jadalnistół dla czterech osób

Trend numer 2 - mieszaj i dopasowuj

Ta tendencja – zaczerpnięta ze świata mody (zamiast gotowego garnituru kupuję oddzielnie spodnie i pasującą do niego marynarkę) – zaczęła obowiązywać też we wnętrzach. Odpowiada nam gruby drewniany blat i stelaż ze stali? Nie ma problemu, możemy je połączyć w jedną całość. Podobnie jak szklaną taflę z drewnianymi, masywnymi nogami.

Trend numer 3 - nic do ukrycia

Nowe stoły są tak dekoracyjne, że grzechem byłoby je chować pod obrusem. Zwłaszcza te, które mają piękną linię lub ozdoby w postaci wstawek z innych gatunków drewna lub z metalu. Dlatego nie przykrywamy ich, a dla ochrony przed zniszczeniem (zalaniem) wykorzystujemy rozmaite podkładki z filcu, bambusa, trawy, tkaniny, szkła, które stają się dodatkową dekoracją.

Trend numer 4 - nie do pary

Obowiązkowy komplet do jadalni to już przeszłość. Stół i krzesła może łączyć kolor, styl, wspólny motyw, np. metalowe elementy. Ale największe wrażenie robią zestawy z pomysłem: prosty drewniany stół i krzesła z barwnego tworzywa pleksi, szklany blat połączony z siedziskami w skórzanej, jasnej tapicerce.

stół drewniany

Trend numer 5 - poza trendami

Stół ma się nam przede wszystkim podobać, pasować do jadalni – rozmiarem i stylem. Jeśli lubimy wnętrza rustykalne czy stylizowane, nie bójmy się sięgnąć po stół z bielonego drewna albo po blat na delikatnych giętych, rzeźbionych nóżkach.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Michalina Kaczmarkiewicz

Opracowanie: Anna Kolczyńska

Źródło: polskatimes.pl

Zdjęcia: IKEA, Black Red White, Sofa -Linea

Polecamy Ci również

Zobacz także