Stół, sufit a może szafka pod telewizorem – gdzie najlepiej ustawić router 5G

0
Stół, sufit a może szafka pod telewizorem – gdzie najlepiej ustawić router 5G
Sieć 5G co raz szerzej pokrywa zasięgiem Polskę. W sprzedaży pojawiają się urządzenia, które pozwalają odbierać ultraszybki internet. Ostatnio firma OPPO pokazała router OPPO 5G CPE T1a, do którego można podłączyć nawet 32 urządzenia i tym samym grać, oglądać multimedia czy surfować po internecie wspólnie z rodziną lub znajomymi. Jednak, by cieszyć się w pełni z jego mocy należy pamiętać o kilku zasadach, które pomogą uzyskać najlepszy sygnał.
 
Stół, sufit a może szafka pod telewizorem – gdzie najlepiej ustawić router 5G - zdjęcie 1
 

Jak działa router 5G?

Bez względu na to czy jest to router 4G czy 5G zasada działania jest bardzo podobna. W największym uproszczeniu – router 5G jest to urządzenie będące połączeniem modemu, którego zadaniem jest zagwarantowanie dostępu do bezprzewodowego internetu 5G i LTE, oraz tradycyjnego routera, potrzebnego do „rozprowadzenia” tego internetu do naszych urządzeń domowych. Wbudowany modem 5G/LTE komunikuje się drogą radiową z antenami stacji bazowych operatora, które z kolei poprzez jego infrastrukturę przesyłają dane „z” i „do” globalnej sieci internet.

Koniec końców, dlatego tak ważny jest sygnał od operatora. Przykładowo w zasięgu sieci 5G Plusa jest już ponad 17 milionów mieszkańców Polski z ponad 700 miejscowości. Jest to najszybsza sieć 5G w Polsce z maksymalną szybkością technologiczną do 600 Mb/s. Zasięg 5G w Plusie jest nieustannie poszerzany. W ciągu ostatnich miesięcy liczba stacji obsługujących sieć 5G w Polsce wzrosła do ponad 2700. Nowe nadajniki pojawiają się zarówno w lokalizacjach, w których sieć 5G była dostępna wcześniej, jak i w nowych miejscowościach – zarówno tych większych, jak i mniejszych. Jeśli ktoś ma wątpliwość, czy jest w zasięgu sieci nowej generacji warto sprawdzić to na stronie internetowej plus.pl lub korzystając z oferty Weź Na Próbę umożliwiającej testowanie usługi i urządzenia przez 15 dni.

Stół, sufit a może szafka pod telewizorem – gdzie najlepiej ustawić router 5G - zdjęcie 2

W szafce czy na parapecie?

Jakość sygnału odbieranego przez router uzależniona jest od kilku czynników. W przypadku internetu mobilnego wszystko zależy od lokalizacji i dostępnego zasięgu. Urządzenie najlepiej ustawić w miejscu, gdzie router wskazuje najlepszy sygnał sieci komórkowej (najwięcej kresek sygnału), a jednocześnie uzyskuje optymalne pokrycie mieszkania zasięgiem sieci Wi-Fi. Na pewno należy unikać położenia go na podłodze oraz wszelkiego rodzaju przeszkód. Nie umieszczamy routera w szafce, między telewizorem lub ścianą, za książkami, czyli w miejscach, gdzie urządzenie jest zasłonięte z kilku stron. Najlepiej, żeby router znajdował się na otwartej przestrzeni. Każda przeszkoda powoduje bowiem osłabienie siły sygnału a tym samym i „skrócenie” zasięgu. Wszystkie przeszkody, tj. stropy, ściany, drzwi, okna, monitory, itp. stanowią przeszkodę dla sygnału zarówno 5G, jak i Wi-Fi. Im większa albo grubsza przeszkoda tym zasięg będzie słabszy. Pracę routera mogą zakłócać również urządzenia radiowe lub AGD np. inny router Wi-Fi stojący bardzo blisko lub pracująca kuchenka mikrofalowa będąca w bliskiej odległości, dlatego, konfigurując swój router warto korzystać z pasma 5 GHz, które jest mniej podatne na zakłócenia.

 

Stół, sufit a może szafka pod telewizorem – gdzie najlepiej ustawić router 5G - zdjęcie 3

Jedno urządzenie dla całej rodziny

Liczba urządzeń podłączona przez Wi-Fi do routera nie ma wpływu na szybkość łącza 5G i nie obniża jakości odbieranego sygnału. 5G jest głównym strumieniem doprowadzającym internet do naszego urządzenia. Podłączenie do routera wielu urządzeń, które jednocześnie przesyłają dane, powoduje, że sygnał przesyłany tym strumieniem musi zostać podzielony na wszystkie nasze urządzenia. W praktyce, w domowym korzystaniu z routera, nawet po podłączeniu kilku, kilkunastu sprzętów, spadek prędkości nie jest odczuwalny ze względu na osiągane duże prędkości transferu w 5G i fakt, że nie wszystkie podłączone do routera urządzenia jednocześnie pobierają dane z maksymalna prędkością. Sprzęty podłączone do routera 5G nie potrzebują mieć wbudowanego modemu 5G. Wystarczy, aby były wyposażone w technologię Wi-Fi.

Stół, sufit a może szafka pod telewizorem – gdzie najlepiej ustawić router 5G - zdjęcie 4

Na strychu czy w piwnicy?

Ustawiając router 5G w domu warto wziąć pod uwagę, że wszystkie przeszkody, a szczególnie grube stropy mają wpływ na siłę sygnału Wi-Fi. Jeśli umieścimy router 5G np. na strychu, bo tam mamy najlepszy zasięg 5G, to może się okazać, że na parterze nie mamy zasięgu lub jest on tak słabej jakości, że osiągane transfery będą niezadowalające. W przypadku dużych domów warto skorzystać z dodatkowych urządzeń poszerzających sieć Wi-Fi.

Router OPPO 5G CPE T1a

Decydując się na zakup bezprzewodowego internetu warto postawić na sieć najnowszej generacji. OPPO 5G CPE T1a, dostępny obecnie w sieci Plus dzięki swoim parametrom, łatwości obsługi oraz atrakcyjnemu wyglądowi będzie nie tylko towarzyszem w rozrywce, ale też sprawdzi się w pracy czy w podróży. Router OPPO 5G CPE T1a współpracuje zarówno siecią 4G, jak i 5G. Więcej szczegółów na temat oferty operatora można znaleźć na stronie www.plus.pl

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Polecamy Ci również

Zobacz także