Stolik do kawy - wybieramy najlepszy model do domowego salonu

3
Stolik do kawy - wybieramy najlepszy model do domowego salonu

Estetyczny komplet wypoczynkowy i dobrany do niego stolik kawowy to elementy integralne każdego salonu. Stolik do kawy jest szczególnie ważny, ponieważ zwykle to właśnie przy nim gromadzi się rodzina i goście, aby wspólnie spędzić czas. Jak zatem go wybrać, aby spełniał nie tylko funkcje użytkowe, ale również był estetyczną ozdobą domowego salonu?

Szeroki asortyment, jaki oferują producenci stolików kawowych, sprawia, że wybór jednego modelu przysparza wielu kłopotów. Pod uwagę trzeba wziąć zarówno wygląd samego mebla, jak i potrzeby własne oraz te, które mogą mieć odwiedzający domowników goście. Nie bez znaczenia pozostaje również cena. 

Czym kierować się przy wyborze stolika kawowego? 

W wyborze idealnego stolika kawowego bardzo duże znaczenie ma jego rozmiar. Stolik powinien być dopasowany nie tylko do ilości korzystających z niego osób, ale głównie do przestrzeni, jaką dysponujemy w salonie. Stolik nie może utrudniać poruszania się po salonie lub zasłaniać dostępu do niektórych jego części. Pod uwagę trzeba wziąć również powierzchnię blatu, na której powinny swobodnie mieścić się filiżanki i talerzyki deserowe. Ważny jest także stosunek wielkości stolika do rozmiarów narożnika lub kanapy - mały stolik "zginie" przy dużej kanapie, a duży przy niewielkim zestawie wypoczynkowym optycznie zaburzy proporcje. Oprócz rozmiaru podczas wyboru stolika kawowego warto kierować się również stylem wykonania i funkcjonalnością. Stolik powinien być dopasowany do stylu, w którym wykonane są pozostałe meble w salonie. 

Stolik kawowy jako ważny element aranżacyjny 

Stolik kawowy jest tak ważnym elementem aranżacji salonu, że bez niego pomieszczenie to wydaje się być niekompletne. Dodatkowo, pełni on funkcję dekoracyjną, a więc stanowi ozdobę salonu, która podkreśla wyjątkowy charakter tego pomieszczenia. Z tego powodu tak ważne jest jego idealne dopasowanie do stylu, w jakim został urządzony salon. Za uniwersalny wybór uznaje się stoliki drewniane, jednak nie sprawdzą się one we wszystkich stylach aranżacyjnych. Do salonu w stylu loftowym, industrialnym lub minimalistycznym, lepszym wyborem będzie nowoczesny stolik kawowy, np. wykonany z metalu i szkła. Krzykiem mody są obecnie stoliki aluminiowe, które z roku na rok zyskują coraz większą grupę zwolenników. Poszukując ciekawych rozwiązań do swojego salonu warto odwiedzić sklep https://www.wonder.pl/c/stoliki-kawowe, w którym można znaleźć stoliki do każdego rodzaju salonu. 

Wartym uwagi rozwiązaniem są stoliki 2w1 lub tradycyjne, ale umieszczone na kółkach. W pierwszym przypadku można dostosować wielkość blatu do aktualnych potrzeb, a w drugim swobodnie przestawić stolik bez konieczności jego podnoszenia. Jeśli zajdzie taka potrzeba, stolik na kółkach może także stanowić ruchomy barek lub miejsce na przekąski podczas domowego przyjęcia. 

Stolik kawowy – z jakiego materiału? 

Nie ma idealnego materiału na stolik kawowy, który pasowałby do każdego wnętrza. Stoliki najczęściej wykonywane są z drewna lub drewnianej sklejki - te dwa materiały pasują do wnętrz w wielu stylach, są funkcjonalne, zwykle stosunkowo lekkie i łatwe do utrzymania w czystości. Jednak wybierając stolik do kawy z innego niż drewno materiału można wiele zyskać, szczególnie w przypadku salonów, w których liczy się minimalizm i nowoczesność. Jeśli stolik kawowy ma przyciągać wzrok, warto wybrać modele eklektyczne, łączące w sobie kilka różnych, pozornie niepasujących do siebie materiałów. Może to być stolik ze szklanym blatem osadzonym na drewnianej nóżce lub model metalowy ze wstawkami z materiałów naturalnych. Stoliki dekoracyjne wykonywane są również z tworzyw sztucznych, ponieważ wiele z nich pozwala na uzyskanie nieregularnych, oryginalnych kształtów.

 Jaki rozmiar stolika kawowego będzie najlepszy? 

Dla wygody użytkowania stolika kawowego duże znaczenie ma jego rozmiar. Liczy się zarówno wielkość blatu, jak i wysokość całego stolika. Chociaż nie ma rygorystycznych reguł co do doboru wysokości, na której umieszczony jest blat, to przyjęło się, że powinien on znajdować się o 2,5-5 cm niżej niż siedzisko kanapy. Zasada ta nie obowiązuje, jeśli stolik kawowy ma jednocześnie pełnić funkcję stołu jadalnianego. Choć zdarza się to rzadko, to w tym przypadku warto postawić na wyższy stolik, przy którym będzie można spożywać posiłki w sposób komfortowy dla wszystkich domowników. 

Jaki kształt stolika kawowego mamy do wyboru? 

Kształt stolika kawowego jest w dużej mierze zależny od stylu, w jakim wykonane są pozostałe meble w salonie oraz zestaw wypoczynkowy. Przy meblach o kanciastych kształtach najlepiej sprawdzi się stolik prostokątny lub kwadratowy, natomiast niezbyt dobrze zaprezentuje się stolik okrągły lub owalny. Te drugie będą pasować natomiast do mebli o miękkich rysach i bez ostrych kantów, oraz do salonów, w których używa się dużej ilości "luźnych" siedzisk, np. puf.

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także