Stoliki do salonu - 7 praktycznych pomysłów

Meble robione z różnych dziwnych materiałów zdobywają coraz większą popularność. Równie modne jest odnawianie starych, zniszczonych mebli z „poprzedniej epoki”. Takie meble, projektowane przez designerów, zdobywają salony.

Jednak nie trzeba być designerem, by stworzyć modny stolik – prawie z niczego. Wystarczy trochę fantazji i minimalne zdolności manualne. Oto kilka pomysłów na stoliki do salonu.

Stolik z drewnianych skrzynek – potrzebne będą cztery skrzynki o tych samych rozmiarach, klej do drewna, papier ścierny i farba lub bejca do drewna. Skrzynki układamy na boku w kwadrat i sklejamy ze sobą. Ich powierzchnię warto wygładzić papierem ściernym i pomalować farbą lub bejcą do drewna na dowolny kolor. Na tym możemy zakończyć pracę, ale dobrym pomysłem jest też zamocowanie kółek do stolika.

Renowacja stołu – masz stół z nieciekawym lub porysowanym blatem? Folia samoprzylepna lub kolorowa taśma pozwoli Ci szybko odmienić jego wygląd. Wystarczy folię pociąć na trójkąty i przykleić do blatu.

Równie fajny efekt uzyskamy przyklejając kolorowe paski taśmy.

Stoły z drewna – jeśli palisz drewnem w kominku, warto wybrać kilkanaście polan równej długości, oczyścić je z zabrudzeń i związać razem np. szeroką, mocną taśmą z materiału lub sznurem. Dla pewności polana można też skleić razem. Górną powierzchnię stołu warto przeszlifować i zabezpieczyć impregnatem do drewna.
Podobny, rustykalno-nowoczesny charakter będzie miał stolik wykonany z grubego plastra drewna, który przymocujemy do metalowych nóżek (pochodzących np. ze starego krzesła lub stolika).

Równie dobrze będzie wyglądał stolik z drewnianych palet. Naszą bazą będzie jedna paleta – w przerwy między jej deskami przybijamy deski pochodzące z drugiej palety, a przegródki wykorzystujemy do stworzenia nóg stolika. Jeśli pomalujemy je na jakiś wyrazisty kolor, np. czerwony, nasz stolik zyska prawdziwie designerski charakter.

Do salonu w stylu industrialnym lub nowoczesnego loftu, będzie pasował stolik z drewnianej szpuli po kablach. Taką szpulę wystarczy oczyścić, oszlifować blat i pomalować farbą lub bejcą do drewna. Jeśli między poziome elementyi wstawimy drewniane przegródki, będziemy mieli stolik z praktycznym miejscem, np. na książki.

Jak widać oryginalne stoliki do salonu naprawdę łatwo stworzyć samemu – powodzenia.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: homedit.com

Polecamy Ci również

Zobacz także