Styl boho, czyli pełnia kolorów i artystyczny nieład

0
Styl boho
Styl boho kojarzony jest z latami 60. XX w. Zawiera motywy hippisowskie, ekologiczne, kwiatowe i folklorystyczne. Jednym słowem miszmasz kolorów i tekstur.

Styl boho jest idealny dla tych, którzy lubią szaleństwo i nieoczywistość w wykończeniach wnętrz. Jest przeciwieństwem stylu skandynawskiego, opartego na minimalizmie i prostocie.

Styl boho pochodzi od słowa bohema. Jest to nazwa środowiska artystycznego, którego członkowie wzywali do łamania konwenansów i pogardzali materializmem. Bohema wiąże się ze swobodą twórczą, gdzie wolność artysty jest najważniejsza i nieskrępowana żadnymi regułami.

Styl boho podbija wybiegi oraz śluby. Panny młode coraz częściej decydują się na suknie ślubne w stylu boho. Nawet floryści tworzą bukiety ślubne zainspirowani właśnie tym nurtem.

Styl boho

Jednolity kolor ścian uwydatni dodatki w stylu boho

Dekoral
Styl boho

Styl boho opiera się na recyklingu. Stare meble, ręcznie robione poszewki na poduszki dodają wnętrzu uroku.

cocoparisienne (pixabay.com)
Styl boho

Zabawa kolorami to podstawa stylu boho. Filetowe zasłony? Zdecydowanie! Boho nie ma ograniczeń

maryrodgers1982 (pixabay.com)
Styl boho

Styl boho jest świetnym źródłem inspiracji dla tych, którzy lubią zrobić coś z niczego. Stolik ze starych walizek jest tego najlepszym przykładem.

mikesphotos (pixabay.com)
Styl boho

Doskonałym wykończeniem mieszkania w stylu boho jest kolorowa, orientalna lampa.

sarah-loetscher (pixabay.com)
Styl boho

W boho mieszkaniu nie może zabraknąć zieleni. Polne kwiaty idealnie wpasowują się w klimat stylu boho.

tatyanacheremisova (pixabay.com)

Styl boho świetnie się sprawdza również w wykończeniach wnętrz. Jego niezobowiązujący charakter skutkuje mnogością barw, tekstur i form. Styl boho jest połączeniem elementów folklorystycznych, hippisowskich, ekologicznych i kwiatowych. Często wykorzystuje się również design z lat 60. Jednym słowem miszmasz.

Zobacz także: Czym się charakteryzuje styl boho

Styl boho w mieszkaniu i dbasz o środowisko

Podstawowym elementem wystroju w stylu boho jest patchwork. Jest to metoda zszywania kawałków materiału, geometrycznie podobnych do siebie. Jest to forma recyklingu, ponieważ narzutkę na łóżko można zrobić na przykład ze starych t-shirtów. Styl boho opiera się na zasadzie ekologizmu. Mottem życiowym bohemy było 3R, czyli reduce, reuse, recycle (ograniczaj, wykorzystaj ponownie, przetwarzaj). Nawet meble pochodzą z recyklingu. Popularnym materiałem jest driftwood, czyli drewno wyrzucone przez ocean, czy morze. Jest często wykorzystywane do budowy stołów lub półek. Oprócz tego, wszelkiego rodzaju palety, deski czy stare meble, są gratką dla tych, którzy lubią robić coś z niczego. Nie dość, że mieszkanie będzie urządzone w niepowtarzalnym stylu, to dodatkowo zadbamy o środowisko.

Warto zobaczyć: Orientalne wnętrza

Styl boho, kiedy lubisz orient

W stylu boho najważniejsze są dodatki. Kolory ścian powinny być stonowane, żeby z akcesoriami stanowiły harmonijne połączenie, a nie jaskrawy i pstrokaty bałagan. W styl boho idealnie wpasowują się orientalne elementy. Wszelkiego rodzaju mozaiki, w geometrycznych kształtach i eleganckich kolorach. W tym sezonie króluje złoto, szafir, szmaragd czy kobalt. Styl boho charakteryzuje mnogość kolorowych poduszek, dywany w orientalne wzory oraz wiklinowe i drewniane elementy. Nie trzeba wyjeżdżać na Bliski Wschód. Swoje Bizancjum możesz mieć na miejscu.

Styl boho – skarbnica pamiątek

To nic, że coś do czegoś nie pasuje. W stylu boho nie może być sztampy. Nic więc dziwnego, gdy każde krzesło przy stole jest z innego kompletu. By niedrogo wykończyć mieszkanie w stylu boho, warto poszukać starych mebli i przerobić je na własne potrzeby. W wielu miastach w Polsce istnieją strony na Facebooku „Uwaga, śmieciarka jedzie”, na których mieszkańcy wstawiają zdjęcia mebli oraz innych przedmiotów codziennego użytku, które zostawione są przy śmietnikach. Można je wziąć za darmo i odnowić. Takie inicjatywy idealnie wpasowują się w styl boho.

W stylu boho liczy się prostota

W stylu boho trudno szukać porcelany, kryształów czy drogich marmurów. Te elementy nie wpasowują się w koncepcję „zrób to sam” i założenia ekologizmu. Pod tym względem styl boho jest minimalistyczny. Nie wymaga dużych nakładów finansowych. Używamy tego co jest dostępne. I właśnie to się nazywa powrót do korzeni.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Anna Skibicka

Polecamy Ci również

Zobacz także