Styl etniczny w mieszkaniu

0
Styl etniczny w mieszkaniu

sypialnia w stylu afrykańskim (viahouse.com)Stale poszukujemy do naszych wnętrz ciekawych pomysłów i natchnienia. Chcemy, aby były oryginalne i niepowtarzalne.

Afryka, Daleki Wschód, Azja zawsze były
i będą modnymi zakątkami świata. Od czasów europejskiej kolonizacji, czyli od XIX w. podróże w tamte rejony były postrzegane jako pełne magii, tajemniczości i egzotyki. Wszystko co odmienne stało się pożądane. I tak jest do dziś. Afrykańska magia weszła do naszych wnętrz, a moda na etno przerodziła się w odrębny styl. Dodatki, poduchy, stoliki, dywany przywiezione z wycieczek wprowadziły więcej słońca i odrobinę fantazji do naszych wnętrz.

Jak dobrze i pięknie urządzić wysmakowane wnętrze z afrykańskimi akcentami?

Na pewno nie wolno przesadzić. Nie jest dobrze, gdy na ścianie wisi dwadzieścia masek afrykańskich, skóry zwierząt, w progu wita nas wypchany lew, a na podłodze aż kipi od kolorowych wzorów. We wszystkim musi być umiar. Dotyczy to każdego stylu, czy sposobu dekorowania wnętrza.

dekoracje ścienne (enjapanblog.blogspot.com)maska afrykańska na ścianę (birdart.org)

Wnętrze z elementami etnicznymi musi być przede wszystkim magiczne. Tak jak byśmy przenieśli się do filmu „Pożegnanie z Afryką”. Mamy czuć powiew ciepła, a jednocześnie czuć się jak u siebie. W stylu afrykańskim bardzo ważny jest kolor. Przeważa beż, ciemny brąz, odcienie zieleni inspirowane roślinnością, oliwka. Obecny jest też pomarańczowy, żółty – nawiązujące do słońca. Ważnym kolorem jest biel, czerń, beżowa szarość. Możemy takie wnętrze urządzić w kolorach bardziej ciepłych bądź chłodniejszych z elementami czerni. 

Oto jak dzielą się wnętrza i ich kolorystyka w zależności od rejonu Afryki. Styl afrykański ma trzy odmiany:

  • marokański: wprowadza barwy bardzo pastelowe: beże, biele, odcienie piaskowe, gdzieniegdzie niebieski oraz złoto w dodatkach.
  • wschodnioafrykański: to ten, który kojarzymy z „Pożegnania z Afryką”, monochromatyczny,
    z przewagą brązów, bieli i beżów. Użyte meble i tkaniny przeważnie są białe lub kremowe.
  • południowoafrykański: styl gorący i wyrazisty – dominują mocne barwy łączone z czernią
    i bielą.

sypialnia z etnicznymi akcentami (zolitravel.co.za)

We wnętrzu afrykańskim możemy zastosować ciemną podłogę – z egzotycznego drewna, bądź
bambusa (bardziej żółtego). Meble w stylu afrykańskim utrzymane są w ciemnych barwach.
W dużych pomieszczeniach najlepiej ustawić solidne regały, masywne, komody i stoły
z wykończeniem z elementów kutych. Pozostałe akcenty we wnętrzu lepiej jest utrzymać w jasnych, neutralnych barwach. Dotyczy to obicia kanapy, zasłon, narzut, poduszek czy kloszów lamp.

płótno na ścianę (vintage-rosarium.blogspot.com)Styl afrykański możemy stworzyć nie tylko kolorem, ale również przez odpowiednie dobranie wzorów. Są to przede wszystkim cętki i łatki zdobiące sierść dzikich zwierząt. Warto pamiętać o zachowaniu umiaru. Zbyt duża ilość wzorów może bowiem tworzyć efekt przytłoczenia i kiczu.
Duże, geometryczne wzory są również charakterystyczne dla tego stylu. Są one inspirowane sztuką etniczną. Pamiętajmy
o zróżnicowaniu faktur we wnętrzu. Najlepiej zastosować te typowo afrykańskie, czyli niejednolite i szorstkie, niczym na prymitywnych, glinianych naczyniach. Wykorzystać je można zarówno w wykończeniu ścian, jak i przy doborze dodatków. Zrezygnujmy z oświetlenia centralnego, lepiej, aby pomieszczenie było rozświetlone ciepłym blaskiem bijącym z wielu lampek i świec.

IM Sztuka Wnętrz

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: proj. wnętrz Magdalena Ostrowska-Miśkiewicz

Źródło: sztukawnetrz.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także