Styl hygge - inspiracje jasnych i pogodnych wnętrz

Pomysł na wnętrze
Jasne i ciepłe wnętrza w mieszkaniu są charakterystyczne dla stylu hygge.

Styl hygge jest coraz mocniej obecny w polskich domach i mieszkaniach. To właśnie on  staje się źródłem inspiracji i wzorem do kreatywnego tworzenia wnętrz w naszym kraju. Jak urządzić wnętrze w stylu hygge i sprawić, że nasze zadowolenie z życia będzie większe niż do tej pory? Oto kilka podpowiedzi.

Aranżacja wnętrza w stylu hygge powinna przede wszystkim kojarzyć się z jasną kolorystyką, naturalnymi materiałami oraz prostymi dodatkami i ozdobrami. Nie możemy także zapomnieć o dużej ilości naturalnego światła, które przechodzi przez pomieszczenie.

Podłoga drewniana

Drewniana podłoga to element charakterystyczny dla wnętrz skandynawskich.

Śnieżka
Pokój dla dziecka

Styl hygge jest często stosowany w aranżacji dziecięcych pokoików.

Śnieżka
Salon - aranżacja

Stół w mieszkaniu zaaranżowanym w stylu hygge powinien być duży, aby móc pomieścić wszystkich domowników w jednym miejscu.

Śnieżka
Hygge we wnętrzach

Proste i jasne wnętrza, które sprawią, że każdy będzie czuł się zrelaksowany.

Śnieżka
Salon w stylu hygge

Funkcjonalne wnętrza w stylu hygge.

Śnieżka
Podłoga drewniana - bielona

Jasne i ciepłe wnętrza w mieszkaniu są charakterystyczne dla stylu hygge.

Śnieżka

Podpowiadamy: Jak urządzić kuchnię w stylu hygge

Styl hygge - dobór kolorów

Chcąc zastosować filozofię hygge powinniśmy pamiętać, że kolory wnętrz skandynawskich nie tak bogate w barwy, ale lubią mnogość odcieni. Główna kolorystyka barw tego stylu to różne odcienie bieli, beż w jasnych tonacjach, optymistyczne wersje koloru szarego i błękity. Możemy tutaj zastosować farby Śnieżka Energy lub Śnieżka Kolory Natury - barwy Jaśminowa Gardena (nr 146 w palecie barw) czy Pastelowy Róż (nr 157). W hygge mniej często znaczy więcej. To dlatego w takich wnętrzach nierzadko przebijają się kolory naturalnego drewna, elementy ceremiczne czy metalowe. Wnętrza hygge nie tętnią kolorami. W tych aranżacjach bardziej musimy pomyśleć o grze świateł oraz odcieni. Aby wnętrze nie było nudne, możemy jednak zastosować kontrastujące elementy w tonacjach czarnych, grafitowych lub granacie. Te kolory mogłyby się znaleźć np. na wiszących ramkach, abażurach lamp czy nadrukach.

Zobacz: Mieszkaj wygodnie i ciesz się życiem – poznaj hygge

Bardzo istotnym elementem wnętrz hygge jest dewniana podłoga. Jej kolory powinny być przede wszystkim naturalne lub delikatnie bielone. Nie musimy wtedy starać się, żeby podłoga została ułożona idealnie i zgodnie ze słojami na deskach. Styl ten godzi się na niedoskonałości wynikające z naturalnej charakterystyki drewna. Podłoga położona w ten sposób ma przypominać o swojej funkcjonalnej naturze. Nad podłogą układamy z kolei białe wysokie listwy, które są niczym ramy obrazu i dopełniają naturalność kompozycji. Jeśli chcemy pokusić się o położenie czegoś na podłodze, warto pamiętać, że najlepiej będą komponowały się skóry, włochate dywany lub ręcznie tkane chodniki.

Nie poświęcajmy dużej ilości energii na arażacje okien. We wnętrzach hygge są one najczęściej puste, żeby nic nie utrudniało światłu przedostanie się do wnętrza. Na parapetach oczywiście mogą znaleźć się delikatne dekoracje lub małe nastrojowe lampki, jednak nie należy przesadzać z ich ilością. Jeśli decydujemy się na zawieszenie firan lub zasłon, powinny być proste w swojej formie i pasujące tonacją do kolorów ścian. Całość ma tworzyć charakterystyczne dla hygge poczucie przestronności i świeżości.

Przeczytaj też: Jak oświetlić mieszkanie w stylu hygge

Przy tworzeniu aranżacji hygge pamiętajmy, że muszą w sobie łączyć naturalność materiałów, funkcjonalność i prostotę. Szczególnie mocno można to zaobserwować w pokojach dziecięcych, które pozbawione są wielokolorowych elementów, wprowadzając spokój w strefę opanowaną zwykle przez chaos. Wnętrza skandynawskie przez swoją charakterystykę są niezwykle funkcjonalne, co sprawia, że ich popularność ciągle rośnie.


Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Redakcja

Polecamy Ci również

Zobacz także