Styl marynistyczny - wystrój

Styl marynistyczny - wystrój

kompozycja marynistycznych dekoracjiOryginalne i pomysłowe, przywodzące na myśl smak morskiej przygody marynistyczne dodatki są  sposobem na wprowadzenie do wnętrza naszego domu morskiego klimatu i odrobiny letniej, wakacyjnej aury.

Inspirowane morzem

Morskie dekoracje czerpią inspiracje z pokładów jachtów i starych żaglowców, gdzie kotwice, koła sterowe, drewno, mosiądz i liny stanowiły nieodłączny element codziennego krajobrazu. Te klasyczne, żeglarskie motywy przywędrowały z mórz do naszych domów i zgrabnie wkomponowane w przedmioty codziennego użytku wymownie odzwierciedlają żeglarską tradycję i morskie zamiłowania domowników.

poduszki

Wybrzeże czy jacht

Zarówno ludzie morza, przemierzający setki mil morskich na jachtach, jak i zwykli plażowicze  chcą wprowadzić do domowego wnętrza elementy pozytywnych wspomnień z wypoczynku. Jednak czynią to na dwa odmienne sposoby inspirowane pobytem na pokładzie lub na plaży.
Pokój marynistyczny może zostać urządzony w stylu typowo „morskim” lub „żeglarskim”. Oba style wykorzystują morskie dekoracje i motywy, jednak zasadniczo różnią się od siebie kolorystyką. Aby w pełni zaakcentować marynistyczny charakter wystroju powinniśmy zatroszczyć się nie tylko o żeglarskie dodatki, ale również o właściwy dobór klimatu wnętrza.
W stylu plażowym, morskim występują przede wszystkim biele, błękity i beże, które tworzą subtelny, beztroski klimat nadmorskiej chaty. Kolor biały symbolizuje biel żagli, błękity przywodzą na myśl rajskie plaże, a jasny beż nawiązuje do odcieni nadmorskich piasków i wydm. W takiej łagodnej i lekkiej pod względem kolorystycznym aranżacji warto wzbogacić wystrój o typowe dodatki związane z wybrzeżem. Świetnie odnajdą się tu muszle, rozgwiazdy, dekoracyjne sieci rybackie lub wiosła w pastelowych odcieniach.

styl plażowystyl jachtowy 

Natomiast klasyczny, typowo żeglarski styl dekoracji odbiega od łagodnych, nadmorskich klimatów. Charakteryzują  go przede wszystkim zdecydowane, nasycone barwy i mocne, odważne kontrasty. Użyte dodatki bazują na kontrastowym zestawieniu flagowych, marynistycznych kolorów: bieli, granatu i czerwieni, które dobitnie podkreślają marynistyczny charakter wystroju. Ciemne drewno bardzo efektownie kontrastuje z błyszczącym, wypolerowanym mosiądzem.

koło sterowe z zegaremwieszak marynistyczny - bulaj z lustrem

Zdobyć kawałek pokładu

Okazuje się, że w dobie internetu nie trzeba jechać nad morze by dokonać zakupu nadmorskiego rękodzieła. W sklepie internetowym specjalizującym się w żeglarskich prezentach i morskich elementach aranżacji wnętrz www.nautix.pl można w prosty sposób skompletować aranżację żeglarskiego pokoju.
Urządzając pokój w stylu marynistycznym możemy bawić się  niezliczoną ilością morskich motywów i dekoracji, wykorzystywać liny, drewno, sieci  i dobierać dodatki w marynistycznych odcieniach. Marynistyka z pewnością dostarczy nam wiele radości i satysfakcji ponieważ  pozostawia duże pole do popisu naszej własnej wyobraźni i pomysłowości

Oceń artykuł
5,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: nautix.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także