Styl podłogi a styl wnętrza

Styl podłogi a styl wnętrza

W jaki sposób profesjonalista przystępuje do tworzenia wnętrza? Okazuje się, że zaczyna od podłogi, ponieważ jest ona kluczowa dla późniejszego wyglądu wnętrza mieszkania lub domu.

Na co należy zwrócić uwagę, jak dobierać meble do różnych rodzajów podłóg opowiada architektka wnętrz Magdalena Drwal.

„Rozpoczynając pracę nad wnętrzem zaczynam jego budowanie i kolorystykę od podłogi. Już na tym etapie istnieje jakaś wizja wnętrza, bądź jasnego, pastelowego lub ciepłego, ciemnego. Podłoga jest punktem wyjścia, na którym opiera się później kolorystyka całości wnętrza. Do podłogi dobieramy pozostałe elementy m.in. schody, meble czy drzwi” - mówi Magdalena Drwal, architekt wnętrz z Biura Architektonicznego – Kopalnia.

bambus naturalny i tygrysi bambus tygrysi

Jaka podłoga?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów podłóg. Począwszy od najtańszych laminatów i podłóg warstwowych poprzez podłogi lite, wykończone fabrycznie, po podłogi tradycyjne, cyklinowane i lakierowane w trakcie montażu. Jaką z nich wybrać pamiętając, że jest ona kluczem do sukcesu?

„Jeśli ktoś traktuje dom lub mieszkanie jako to docelowe, w którym chce mieszkać przez lata, warto zdecydować się na deski lite. Pamiętajmy o tym, że podłoga raczej nie jest elementem wnętrza, który będziemy później wymieniać. O wiele łatwiej jest wymienić meble, czy inne elementy wnętrza, zaś w podłogę warto zainwestować, ponieważ jest ona kluczem do sukcesu” – mówi Katarzyna Wątor z Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Oczywiście wiele w tym zakresie zależy od zasobności naszego portfela. Niemniej na początku inwestycji, czyli kiedy zwykle montujemy podłogę, warto więcej środków przeznaczyć właśnie na nią, bo gra ona we wnętrzu pierwsze skrzypce. 


dąb rustykalny

Mieszać gatunki?
To czego przede wszystkim należy unikać, to nadmierne mieszanie gatunków drewna, ponieważ dom lub mieszkanie powinno być spójną całością i należy trzymać się jednego gatunku w obrębie całej widocznej przestrzeni. Jeśli już mieszamy gatunki, to należy to robić świadomie.

„Przykładowo możemy zastosować w mieszkaniu cieniowanie. W części prywatnej sypialnianej montujemy deski z jasnego bambusa, dalej kładziemy dekor z dwukolorowego bambusa tygrysiego, aby stopniowo przejść do bambusa karmelowego. Dzięki temu otrzymamy ciekawy efekt przypominający zdobiony dywan” – mówi architekt Magdalena Drwal.

Pamiętajmy jednak o tym, że warto wybierać ciekawe gatunki drewna, nie należy asekurować się za wszelką cenę. Decydując się na coś odważniejszego zyskujemy satysfakcję z ciekawszego wnętrza. Nie należy jednak ortodoksyjnie trzymać się jednego gatunku drewna w całym domu.

„Zdarza się, że mając podłogę z danego gatunku, decydujemy się na schody i drzwi również z niego wykonane. A przecież często różne elementy wnętrza pochodzą od różnych producentów, przez co możemy nie osiągnąć jednolitej kolorystyki. Dlatego warto przede wszystkim kierować się barwą poszczególnych elementów. Różne elementy wykonane z innych gatunków drewna, mogą być bardziej do siebie zbliżone barwą, niż te z tego samego gatunku” – mówi Katarzyna Wątor.

Przygotowując się do samodzielnego przygotowania wnętrza warto poznać dostępne możliwości, chociażby przeglądając branżową prasę i specjalistyczne serwisy. Wówczas będziemy wiedzieli, jak prezentują się jako całość różne elementy wnętrza.

Oceń artykuł
4,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Polecamy Ci również

Zobacz także