Styl skandynawski - lagom i hygge

0
Styl skandynawski - lagom i hygge
Aranżacja wnętrz zgodnie z koncepcjami hygge i lagom to tylko jeden z elementów, które mają tworzyć spójną całość w drodze do osiągnięcia pełnej szczęśliwości.

Skandynawowie stali się mistrzami w promowaniu zdrowego i pełnego przyjemności stylu życia. Styl skandynawski i ich filozofie zna już niemal cały świat. Po duńskiej koncepcji hygge, polegającej na dążeniu do szczęścia poprzez rozkoszowanie się relaksem i uciechę z codziennych czynności, nadszedł czas na szwedzkie lagom, które oznacza komfort wynikający z życia z umiarem i w zgodzie z naturą.

Zarówno hygge, jak i lagom to filozofie o bardzo szerokim zakresie. Obydwie uwzględniają codzienne funkcjonowanie według określonego stylu życia i bycia. Aranżacja wnętrz zgodnie z tymi koncepcjami to tylko jeden z elementów, które mają tworzyć spójną całość w drodze do osiągnięcia pełnej szczęśliwości. W pomieszczeniach w stylu hygge w pierwszej kolejności zauważamy ciepłe koce, dekoracyjne poduszki, oraz dużą ilość świec, lampionów i lamp. Lagom jest nieco oszczędniejsze i bardziej minimalistyczne, ukierunkowane na równowagę oraz czerpanie od otoczenia dokładnie tyle, ile jest nam potrzebne. „Nie za dużo, nie za mało, lecz w sam raz” – to właśnie tak można byłoby najprościej przetłumaczyć znaczenie szwedzkiego słowa lagom.

Dowiedz się więcej o: Hygge - filozofii szczęścia, przyjemności i prostoty

Szwedzkie lagom i duńskie hygge – czym różnią się te filozofie?

O ile hygge nakazuje cieszyć się drobnymi przyjemnościami i wyciągać z nich tyle, ile tylko się da, o tyle lagom jest sztuką umiaru i niepopadania w skrajności. Filozofia duńska to radość mająca wynikać z celebrowanej chwili (błogiego leniuchowania, delektowania się ulubionymi potrawami, bycia z innymi, itp.). Natomiast szwedzkie lagom to koncepcja obejmująca różne sfery (dietę, modę, wystrój wnętrz, itd.). Jej przesłaniem jest zdrowy, ekologiczny i ekonomiczny styl życia. Należy umieć odnaleźć balans pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym tak, by mieć możliwość ograniczenia stresu, realizowania swoich pasji, kontynuowania zawartych znajomości i uprawiania sportu. To właśnie aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie mają w lagom największe znaczenie. Na drugim miejscu znajduje się oszczędność i życie w zgodzie z naturą.

Lagom = ekologia i oszczędność

Użytkownicy domów w stylu lagom są ukierunkowani na troskę o środowisko naturalne oraz ograniczenie bieżących wydatków. Życie w zgodzie z naturą procentuje lepszym zdrowiem, natomiast zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na przyjemności. Wszystko jest spójne i logiczne.

Podpowiadamy: Jak urządzić kuchnię w stylu hygge

Dlatego też dom lagom jest ekologiczny i energooszczędny. Należy wprowadzić w nim rozwiązania, które pomogą zaoszczędzić zużycie energii elektrycznej oraz wody. Jest to zatem dom dobrze zaizolowany termicznie, w którym nie ma zbędnych strat ciepła. Nikogo nie powinna też zdziwić obecność kolektorów słonecznych. To jednak daleko idące przedsięwzięcia, które wdrożyć można jedynie w budownictwie jednorodzinnym. A obecność lagom jest też przecież możliwa w standardowych mieszkaniach blokowych. Ich właściciele, chcąc podążać za szwedzką filozofią, sięgają po energooszczędne urządzenia AGD (np. płyty indukcyjne do gotowania, ekonomiczne zmywarki do naczyń, itp.), montują baterie wyposażone w perlatory, rezygnują z wanien na rzecz pryszniców, zakładają termostaty na grzejniki, zastępują zwykłe żarówki diodami LED, itd. Wszystkie te działania są jak najbardziej lagom.

Lagom to również segregacja śmieci, niekorzystanie z foliowych torebek jednorazowych, niemarnowanie jedzenia i sięganie po ekologiczne produkty żywnościowe. Niezwykle wskazane jest prowadzenie własnych upraw – oczywiście na miarę istniejących możliwości. Mogą to być chociażby hodowle ziół, które bez większego kłopotu można założyć na balkonie lub nawet na kuchennym parapecie.

Styl skandynawski - wnętrza lagom

Jak wiadomo, zarówno hygge, jak i lagom wywodzi się ze Skandynawii. A wnętrza urządzone według stylu skandynawskiego cieszą się ogromnym uznaniem już od wielu lat. Ich niepodważalne zalety to: spójność, funkcjonalność i wygoda. Jednocześnie są to też pomieszczenia uporządkowane i charakteryzujące się szeroko pojmowaną estetyką.

Szwedzka stylistyka lagom to umiarkowany minimalizm. Wnętrze nie może być ani zbyt ascetyczne, ani nadmiernie przeładowane. Muszą znaleźć się w nim wszystkie przedmioty, które są nam niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jednak bez przepychu i splendoru. Powinno być komfortowo, ale bynajmniej nie jak w pałacu; ciekawie, ale ze smakiem i rozmysłem.

W lagom nie ma miejsca na zbędne bibeloty, stojące przypadkowo na półkach i zbierające kurz. Brak jest też dużej ilości mocnych barw. Dominują jedynie dwa – trzy delikatne odcienie kolorystyczne, na tle których wyraźnie wybija się jeden mocniejszy kontrapunkt (np. w postaci żywej, zielonej roślinności, dekoracyjnego motywu na tkaninie, grafiki ze zwierzęcym wzorem, itp.).

Przeczytaj też: Jak oświetlić mieszkanie w stylu hygge

Podłoga i meble powinny być wykonane z naturalnego drewna. Najlepiej jeśli naturalne będą również tkaniny, którymi chcemy się otoczyć. Na jednej ze ścian może pojawić się cegła. I to w swej naturalnej postaci, a nie tak, jak jest to przyjęte w stylu typowo skandynawskim – w wersji pobielonej lub zupełnie pomalowanej na biało. Doskonale pasować będą tu rzeczy z recyklingu, czyli takie, którym nadano nowe życie (fotel z palet, półka z drewnianej skrzynki po warzywach, wieszak z konaru drzewa, itp.). Lagom jest w pełni otwarte na niestandardowe koncepcje projektowe i praktyczne przedmioty codziennego użytku, które są dziełem naszych własnych rąk.

Zaproś lagom do swojego domu!

Zdecydowanie warto to uczynić, bo w praktyce będziemy żyć po prostu wygodnie. Mieszkanie i jego walory estetyczne to jedno. Bardziej liczy się tu jednak całościowy styl życia. Dlatego też nic nie stoi na przeszkodzie, by do wnętrza wyposażonego w dodatki nawiązujące do piękna przyrody, wstawić rower, rolki oraz inne elementy utożsamiane z aktywnością sportową. To najlepszy sposób na identyfikację ze szwedzką filozofią promującą zdrowie oraz komfort i wygodę.

Osoby, które nie chcą posuwać się aż tak daleko, mogą oczywiście nadal przechowywać swój sprzęt sportowy w piwnicy, a domowe zacisze pozostawić jedynie dla samych siebie. Aby nawiązywało ono do lagom, warto ukłonić się w kierunku fauny i flory. Na ścianach powieśmy grafiki z postaciami skandynawskich zwierząt. Nakryjmy kanapę ekologiczną tkaniną z florystycznym motywem. Koniecznie hodujmy też rośliny w doniczkach. Niech cieszą nasze oczy swoją bujnością i naturalnym pięknem ożywiającej zieleni. W powyższy sposób stworzymy idealny kontrast dla tradycyjnej bieli. Pamiętajmy, że Greenery to kolor 2017 roku, który w klimaty skandynawskie wpisuje się wręcz idealnie.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także