Światło bez tajemnic

Światło bez tajemnic

Dzięki stale rozwijanej technologii produkcji źródeł światła i innowacyjnym rozwiązaniom w nich stosowanych, oświetlenie stało się jednym z najważniejszych elementów współczesnego budownictwa i architektury wnętrz.

Jego funkcjonalność jest niemal nieograniczona, a możliwości sterowania i dostosowywania go do pory dnia czy też rodzaju naszej aktywności niemal dowolna. To od nas zależy jak ukształtujemy daną przestrzeń, czy też jak zmienimy jej charakter za pomocą prostego przycisku...

Minęły już czasy gdy oświetlenie w naszych domach kojarzyło się z prostą lampą lub kinkietem. Współcześnie aranżowane wnętrza, charakteryzują się dużą ilością punktów świetlnych. Pozwala to, w zależności od potrzeb, stworzyć atmosferę umożliwiającą relaks, rozrywkę czy też pracę. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom świetlnym, każdego dnia możemy zaaranżować klimat odpowiedni do naszego nastroju i zgodny z naszymi potrzebami.

zastosowanie świetlówkiNaturalne i nasycone barwy
Do domów wkraczają coraz częściej świetlówki liniowe. Mają one kształt rury, o średnicy 26 mm (świetlówki T8) lub o średnicy 16 mm w przypadku modelu T5. Wytwarzają białe światło o różnych tonacjach – od ciepłej, sprzyjającej relaksowi po chłodną, zbliżoną do światła dziennego pobudzającą do działania. Większość z nich charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem oddawania barw - dobrze oddają kolorystykę oświetlanych przedmiotów. Stosowane są one nie tylko do oświetlenia blatów i luster, ale także do oświetlenia ogólnego. Świetlówki liniowe wykorzystywane są także w oświetleniu pośrednim, odbijając światło od powierzchni. W efekcie w pomieszczeniu jest jasno, mimo że nie ma żyrandola. Zdecydowaną zaletą świetlówek jest ich trwałość sięgająca nawet 20 000 godzin, która pozwala na rzadkie wymienianie oświetlenia. Trójpasmowe świetlówki liniowe są energooszczędne – zarówno w porównaniu do tradycyjnych żarówek jak i w porównaniu do standardowych jednopasmowych świetlówek liniowych.

Inteligentne oświetlenie
Diody LED to oświetlenie przyszłości. Coraz częściej mogą zastąpić źródła światła tradycyjne, tworząc nie tylko akcenty świetlne, ale także spełniając rolę oświetlenia energooszczędnego i wyjątkowo trwałego.

Halogeny oświetlą wnętrze Twojego domu
Żarówki halogenowe na dobre zagościły w naszych domach. Dzięki takim źródłom światła możemy unowocześnić oświetlenie w naszych mieszkaniach. Dodatkowo są niezwykle energooszczędne. Szeroka oferta żarówek halogenowych pozwala na zastosowanie ich jako zamienniki do tradycyjnych żarówek. W związku z tym, coraz częściej spotykamy je w miejscach do tej pory zarezerwowanych wyłącznie dla tradycyjnych żarówek w kształcie "baniek". Mimo że halogeny dostępne są na rynku od wielu lat, konsumenci stale odkrywają szerokie możliwości jakie daje ich zastosowanie. Dzięki atrakcyjnej, "brylantowej" barwie światła żarówki halogenowe doskonale podkreślają charakter nowoczesnych wnętrz, a ich niewielkie rozmiary pozwalają na prawie nieograniczone możliwości aranżacji oświetlenia pomieszczeń. Żarówki halogenowe mogą służyć jako światło ogólne (np. zainstalowane w podwieszanym suficie), ale pozwalają również tworzyć akcenty świetlne np. przy lustrze w łazience, czy w salonie, oświetlając wybrane elementy wnętrza. Tendencja do wykorzystywania żarówek halogenowych wynika również z ich czysto praktycznych zalet. Są trwalsze i wytwarzają więcej światła niż żarówki "tradycyjne". Energooszczędne żarówki pozwalają na osiągnięcie oszczędności nie tylko w porównaniu ze zwykłymi żarówkami, ale także w porównaniu ze wszystkimi standardowymi żarówkami halogenowymi. A oszczędności mogą być bardzo wysokie – od 20% do nawet 65%. Stosując energooszczędne źródła światła nie tylko dbamy o swoją kieszeń, ale także pozytywnie wpływamy na środowisko.

świetlówka kompaktowaŚwiatło dobrze zaaranżowane
Kolejnym unowocześnieniem z pewnością są świetlówki kompaktowe. Stanowią one optymalne rozwiązanie pod względem ekonomii (są energooszczędne) i jakości wytwarzanego światła. Mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie zwykłe żarówki. Nadają się praktycznie do każdej oprawy imogą być używane we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych, szczególnie jeśli potrzebne jest oświetlenie stałe. Świetlówki, mają pięciokrotnie większą skuteczność świetlną w stosunku do tradycyjnej żarówki – co oznacza oszczędności energii elektrycznej sięgające aż 80%. Dodatkowo cechuje je większa trwałość – markowe świetlówki kompaktowe świecą nawet kilkanaście razy dłużej, niż tradycyjne źródła światła. Świetlówki kompaktowe dostępne są w wielu różnych formach – w kształcie tradycyjnej żarówki, świeczki, kuli... Pozwala to na zastosowanie energooszczędnego oświetlenia w miejscach gdzie liczy się także estetyczny wygląd źródła światła. Ciekawym przykładem świetlówki jest model CIRCOLUX EL firmy OSRAM. Żarówka ma kształt koła, idealny do opraw „zawieszkowych”, często stosowany do oświetlenia kuchennego stołu.

Opisane źródła światła pozwalają w prosty sposób unowocześnić oświetlenie naszego domu.
O jego nowoczesnym charakterze świadczy nie tylko wygląd, ale przede wszystkim efektywność i energooszczędność. W dobie globalnego ocieplenia i rosnących kosztów energii ma to niebagatelne znaczenie.

Oceń artykuł
4,25 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Dom Dobrej Energii

Polecamy Ci również

Zobacz także