Światło niejedno ma imię

świetlikJeśli chcemy mieć jasne poddasze, nie musimy ograniczać się do okna połaciowego czy lukarny. Ich zamontowanie nie wszędzie jest możliwe, czasem trzeba szukać także dodatkowych źródeł światła. Zwolennicy naturalnego doświetlenia i ciekawych rozwiązań mogą wybierać spośród wielu rodzajów świetlików i wyłazów dachowych.

Wybór sposobu doświetlenia poddasza jest bardzo istotny, powinniśmy więc dokładnie rozważyć wszystkie rozwiązania i możliwości. Ważne, aby pomieszczenia na poddaszu były funkcjonalne, estetyczne i abyśmy dobrze się czuli pod własnym dachem.

Rzadko zdajemy sobie sprawę, jak duży wpływ na nasze samopoczucie ma ilość i jakość docierającego do wnętrza domu światła. Gdy jest zbyt ciemno, jesteśmy przygnębieni – omijamy więc pomieszczenia, w których panuje półmrok. Sztuczne oświetlenie tylko częściowo może rozwiązać problem. Prawda jest taka, że nic nie zastąpi światła słonecznego.

W większości pomieszczeń na poddaszu możliwy jest montaż popularnych okien połaciowych lub budowa lukarn, które zazwyczaj zapewniają wystarczającą ilość światła. Co jednak zrobić, jeśli w łazience, garderobie czy nawet w piwnicy zastosowanie takich tradycyjnych okien nie jest możliwe lub jest niewystarczające? Na szczęście mamy do wyboru kilka rozwiązań.

Świetliki
Zaletą świetlików jest ich uniwersalność – można je zamontować na niemal każdym dachu o maksymalnym kącie nachylenia wynoszącym 45 stopni. Istnieje kilka rozwiązań konstrukcyjnych, wśród których na pewno znajdziemy produkt odpowiadający naszym potrzebom:

  • Świetliki połaciowe (płaskie) – stosowane do doświetlenia większych powierzchni lub korytarzy, służą także do oddymiania i wentylacji, mogą być stałe lub otwierane.
  • Świetliki dwuspadowe (kalenicowe) – mają podobne zastosowanie do świetlików połaciowych.
  • Świetliki łukowe (pasma świetlne) – służą do doświetlania, wietrzenia, odprowadzania dymu, dają dużo światła, najczęściej montowane są w halach sportowych i krytych pływalniach.
  • Świetliki kopułowe – kopuły mogą być prostokątne, kwadratowe, okrągłe, sferyczne; zapewniają duże i efektowne oświetlenie.
  • Świetliki czterospadowe (inaczej piramidy świetlne) – mają podobne zastosowanie do świetlików kopułowych.
  • Świetliki tunelowe – służą do doświetlenia pomieszczeń, w których założenie okna lub innego typu świetlika nie jest możliwe.

Światło z tunelu
Zasada działania świetlików tunelowych jest dosyć prosta. Na połaci dachu wykonuje się okrągły otwór, następnie instaluje się w nim kopułę lub płytę, która przez tunel poprowadzony przez warstwy dachu doprowadza naturalne światło do wybranego pomieszczenia. Świetlik wyposażony jest w matowy lub pryzmatowy rozpraszacz, dzięki czemświetlik tunelowyu wnętrze jest oświetlone równomiernie.

Tunel świetlika może być elastyczny lub sztywny. Tunel elastyczny najlepiej zastosować wówczas, gdy na jego drodze znajdują się jakieś przeszkody – wtedy może się on odpowiednio wygiąć. Gdy droga tunelu jest prosta i bez przeszkód, lepiej sprawdzi się tunel sztywny. Tunel świetlika można przedłużyć do maks. 6 metrów – musimy jednak pamiętać o zasadzie, że im dłuższy tunel, tym mniej światła przenosi on do pomieszczenia.

Pierścień świetlika, który zakładamy wewnątrz pomieszczenia, powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Gdy nie ma już miejsca na oświetlenie sztuczne, wybierzmy świetlik z zestawem oświetleniowym. Jeśli rozważamy zamontowanie świetlika w łazience lub kuchni, warto przemyśleć także zakup świetlika z elementem wentylacyjnym. Nie musimy jednak rezygnować z walorów estetycznych pomieszczenia – do wyboru mamy wiele świetlików z różnymi elementami dekoracyjnymi.

Niezwykle istotne jest, by podstawa świetlika była dokładnie przymocowana do dachu. Jeśli dach pokryty jest dachówką lub blachą, należy założyć ołowiany kołnierz.

Świetliki tunelowe nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Kołnierz zintegrowany z ramą w ogóle nie wymaga konserwacji, natomiast szyba czy akryl są pokryte powłoką łatwozmywalną, dzięki czemu wystarczy silniejszy deszcz, aby były czyste. Tunel światłonośny nie wymaga czyszczenia, a zestaw rozpraszający światło jest uszczelniony i zabezpieczony przed dostawaniem się kurzu do środka (jeżeli jednak z jakiegokolwiek powodu istnieje konieczność wyczyszczenia zestawu, można go łatwo zdemontować i usunąć z niego wszelkie zabrudzenia). Część rozpraszacza znajdującą się od strony pomieszczenia wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką.

świetlik dachowyświetlik na dachu

 

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Polecamy Ci również

Zobacz także