Światło sypialni. Radzimy jak zaplanować oświetlenie sypialni

48
Światło sypialni. Radzimy jak zaplanować oświetlenie sypialni

Sypialnia jest miejscem wypoczynku, relaksu, intymności. Dzięki dobrze zaprojektowanemu oświetleniu powinna spełniać kilka funkcji.

Oświetlenie sypialni - zwróć uwagę na strefy funkcjonalne

Planując oświetlenie w naszej sypialni, musimy pamiętać o zainstalowaniu kilku obwodów świetlnych, które są włączane w zależności od pory dnia i nastroju, który chcemy mieć. Sypialnia ma kilka podstawowych stref funkcjonalnych. Do nich należą: strefa łóżka, strefa garderoby, toaletki. Każda ze stref powinna być inaczej oświetlona i powinna świecić z różnym natężeniem.

Przeczytaj też: Jakie wybrać źródła światła, by płacić niższe rachunki za prąd

Oświetlenie łóżka

Łóżko to podstawowa strefa w sypialni. Bardzo często korzystamy ze światła czytając przed snem, dlatego miejsce to  powinno być wyposażone w lampy umożliwiające wieczorne czytanie. W przypadku lamp kierunkowych/punktowych montowanych na ścianie, powinny wisieć 75 cm nad łóżkiem. Jeśli korzystamy ze zwykłych lamp stojących na stoliczkach nocnych, to wówczas dolna krawędź abażuru nie powinna przekraczać 50 cm od poziomu łóżka. Oczywiście najlepiej gdy są oba źródła światła przy łóżku. Zarówno to punktowe, jak i to boczne, które traktujemy bardziej dekoracyjne. Można je tak podłączyć, że zapalają się przy drzwiach, w wejściu do pokoju, gaszą przy łóżku, i na odwrót (włącznik schodowy).
Boczne lampki mogą być również zainstalowane na wysokości górnej ramy łóżka – to bardzo efektowne rozwiązanie. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to, czy światło naszej lampki nocnej nie przeszkadza w śnie naszemu partnerowi.

Zobacz: Kolory ścian do sypialni

Oświetlenie toaletki

Strefę toaletki oświetlamy, za pomocą lampek (kinkietów)  umieszczonych po obu stronach lustra, na wysokości około 110 centymetrów przy pozycji siedzącej. Najlepiej jeśli zapalają się oddzielnie. Światło nad toaletką powinno być mocne. Pamiętajmy też, że toaletka powinna stać w bliskim sąsiedztwie okna.

Dowiedz się więcej o: Jak funkcjonalnie urządzić sypialnię

Oświetlenie garderoby

Strefa garderoby, to strefa szafy. Jeśli mamy taką w naszej sypialni, to powinna ona być podświetlana oddzielnym źródłem światła - zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Najlepiej zainstalować lampki ledowe w panelu znajdującym się nad drzwiami szafy, w kilku miejscach, które zapalamy włącznikiem w pobliżu szafy. Środek garderoby oświetlamy ledami, które zapalają się
w momencie otwierania drzwi. Pomoże ono nam szybko znaleźć odpowiednie ubranie.

Nastrojowe oświetlenie w sypialni

Bardzo ważnym oświetleniem w sypialni jest  oświetlenie tworzące nastrój i budujące klimat. Efekt taki możemy uzyskać, stosując naścienne kinkiety, boczne lampki wyposażone w żarówki, o miękkiej, ciepłej barwie. Unikajmy zimnego oświetlenia. Sypialnia powinna być wnętrzem monochromatycznym, gdzie barwa światła harmonizuje z kolorem ścian.
Ciekawym rozwiązaniem są taśmy ledowe, które można ukryć za wezgłowiem łóżka, za górną listwą podsufitową lub przypodłogową. Dzięki temu uzyskamy przytulny, romantyczny półmrok. Jeśli mamy podwieszany sufit, to również możemy zainstalować ciepłe, nastrojowe światło, dzięki któremu uzyskamy łunę świetlną.

Oceń artykuł
4,90 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Magdalena Ostrowska-Miśkiewicz

Źródło: IM SztukaWnętrz

Polecamy Ci również

Zobacz także