Światłowody oświetlenie

Dzięki nowej technologii światłowodowej - światło możemy komponować w fantazyjny sposób. W każdym pomieszczeniu zaaranżujemy je według potrzeb i własnych pomysłów: imitacja rozświetlonego nieba, ciekawie oświetlone najmniej dostępne miejsca.

Światłowody pozwalają na doprowadzenie światła do najbardziej ukrytych  i trudno dostępnych miejsc łącznie z tymi, które są narażone na działanie wilgoci. Wiązki światłowodów są całkowicie bezpieczne, gdyż nie występuje w nich wysokie napięcie. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zamontowania światłowodów w temperaturach od -40 do +80°C.

System oświetlenia światłowodowego składa się z następujących elementów:

  • generator światła,
  • wiązki przewodów światłowodowych,
  • końcówki.

W skład generatora wchodzi źródło światła, osprzęt oraz optyka, która umożliwia wprowadzenie światła do wiązki światłowodowej. Światłowody o średnicy 5 mm, jako źródło światła mają konwencjonalne żarówki halogenowe o skuteczności ok. 19 lm lub wysokoprężne lampy wyładowcze o skuteczności ok. 50 lm.Przewody wykonane są z polimetaakrylu metylu (PMMA), który charakteryzuje się dużą wytrzymałością i elastycznością, dobrze transmituje światło w całym paśmie promieniowania widzialnego. Światło może być emitowane na dwa sposoby: system "boczny" -
w którym światłowód emituje promieniowanie całą powierzchnią i system "punktowy" - światło emituje tylko końcówka przewodu.

Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość zamontowania w projektorach kolorowych tarcz, przez co uzyskujemy różne barwy końcówek światłowodów.
W jednym momencie pokój może być oświetlony niebieskim, metalicznym światłem, w następnej chwili możemy uzyskać intymny, przytulny nastrój dzięki światłu czerwonemu.

Światłowody to niezwykle praktyczne
i funkcjonalne rozwiązanie. Dzięki oświetleniu halogenowemu nie musimy już umieszczać w domu wielu punktów świetlnych, nie dziurawiąc przy tym ścian.  Nie mamy również kłopotu z wymianą żarówek. W zależności od zastosowania oferowane są różne końcówki światłowodów: końcówki do zastosowań dekoracyjnych, ekspozycyjnych, orientacyjne, iluminacyjne, w wersjach do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Przy dekorowaniu wnętrz światło płynące ze światłowodów stwarza nowe możliwości oświetlania wnętrz.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Zdjęcia: archiexpo.com, itstriangle.com

Polecamy Ci również

Zobacz także