Świetlik tunelowy

W wielu domach są pomieszczenia, np. łazienki, korytarze, hole, garderoby, do których nie dociera naturalne światło, a montaż w nich jakichkolwiek okien nie jest możliwy. Najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest świetlik tunelowy VELUX.

oświetlenie w domuświetlik tunelowy

Zastosowanie
Naturalne światło dzienne może być doprowadzone przez warstwę pokrycia dachu i poddasza nieużytkowego, do ciemnych pomieszczeń położonych na kondygnacji poniżej, nawet w centralnej jego części. Część zewnętrzna świetlika, widoczna na dachu, wyglądająca jak okno do poddaszy, skupia padające na połać dachu światło słoneczne, które jest kierowane tunelem do pomieszczenia. Od wewnątrz, na suficie, widoczny jest estetyczny, subtelny biały świetlik, wyglądem przypominający plafon, delikatnie i przyjemnie rozpraszający światło.

Strumień świetlny wychodzący ze świetlika tunelowego porównano z innymi, znanymi źródłami światła (żarówki, świetlówki itd.). Pomiary wykonane dla TWR (świetlik ze sztywnym tunelem) wykazały wartość strumienia światła w zimowy, pochmurny dzień na poziomie 450 lumenów, co odpowiada jednej żarówce 60 W, zaś w letni pogodny dzień aż 6500 lumenów! Strata strumienia światła w świetliku TWR to jedynie 6% na 1 m długości tunelu i ok. 10% na jedno kolanko. Jeden świetlik tunelowy TWR pozwala dostarczyć wystarczającej ilości światła dla powierzchni około 10 m².

zastosowanie świetlika VELUX w budynkuzastosowanie świetlika VELUX w centralnym holu w parterowym na drugim piętrze w łazience.  

Rodzaje świetlików
Świetlik tunelowy występuje w dwóch rodzajach z giętkim harmonijkowym tunelem - wersja TWF lub ze sztywnym tunelem światłonośnym TWR. Wersja druga jest polecana, gdy odległość między dachem a pomieszczeniem wynosi 1,45-1,85. Ze względu na brak załamań światła tunel sztywny jest efektywniejszy niż tunel giętki. 

świetlik tunelowy z giętkim harmonijkowym tunelem TWFświetlik tunelowy ze sztywnym tunelem światłonośnym TWR

Akcesoria

  • Element przedłużający ZTR - w sytuacji, gdy odległość między dachem a pomieszczeniem jest większa niż 2 metry można zastosować 90 cm element przedłużający.
  • Element wentylacyjny ZTV - montowany nad elementem sufitowym, wymaga podłączenia do wentylacji mechanicznej.
  • Zestaw elektrycznego oświetlenia ZTL - po zmroku świetlik może służyć jako elektryczny plafon.
  • Pierścienie dekoracyjne ZTB występują w 3 kolorach: polerowane aluminium, mosiądź, mahoń.

element dachowy 1. Kołnierz uszczelniający zintegrowany z szybą w płaskiej ramie, wykonany z poliuretanu.
2. Hartowana szyba o grubości 4 mm z powłoką "easy-clean".
3. Elastyczny dwumetrowy tunel światłonośny o średnicy
35 cm.
4. Rozpraszający światło zestaw izolacyjny wykonany
z akrylu.
5. Sufitowy element wykończeniowy w postaci białego pierścienia.
świetlik na dachu
Montaż
Świetlik tunelowy można zainstalować na dowolnym etapie budowy domu, również w trakcie remontu lub modernizacji. Instalacja świetlika jest prosta, podobna do sposobu montażu okna do poddaszy. Nie wymaga przeprowadzania jakichkolwiek zmian w konstrukcji dachu, a także specjalnych prac wykończeniowych. Warto pamiętać, że długość i sposób wygięcia tunelu wpływa na efektywność doświetlenia - im jest krótszy i zamontowany między krokwiami w linii prostej tym więcej dostarczy światła. Istotną rolę odgrywa również strona świata - najefektywniej będzie umieścić go na najbardziej nasłonecznionej południowej połaci dachu. Rekomendowany kąt nachylenia dachu: 15-60° - pokrycia profilowane (dachówka falista, blacha trapezowa); 35-60° - pokrycia płaskie (blacha arkuszowa, dachówka bitumiczna).

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Velux

Polecamy Ci również

Zobacz także