Sypialnia w stylu zen

Sypialnia w stylu zen

Często słyszy się o aranżacjach w stylu zen. Pierwsze skojarzenia, jakie się wówczas nasuwają to poczucie spokoju, relaksu i odprężenia. Jednak mało kto wie, jak wykreować taki nastrój za pomocą wystroju wnętrza. Ten styl idealnie pasuje do przestrzeni, jaką jest sypialnia, dlatego mamy kilka wskazówek, jak stworzyć pokój w klimacie zen.

sypialnia w stylu zen

Wyposażenie sypialni

Najważniejsze jest utrzymanie prostego wyglądu. Ozdoby i dodatki ograniczamy tutaj do minimum i nie zagracamy pokoju rzeczami, tylko dlatego, że je posiadamy.
W takiej sypialni warto też zrezygnować z elektroniki w możliwie największym stopniu. Nie stapia się ona bowiem ze stylem i przeszkadza w budowaniu klimatu miejsca. Warto więc przemyśleć czy komputer czy telewizor jest nam tu koniecznie potrzebny. Jednak jeśli nie jesteśmy w stanie się bez nich obejść umieśćmy je w bardziej wyizolowanym miejscu lub zasłońmy je specjalnymi meblami.
Bodaj najważniejszym elementem całego wystroju sypialni w klimacie zen jest łóżko. W tym stylu jest ono dość charakterystyczne – nie za wysokie, proste, często w formie łóżka na platformie. Doceniane za swoją prostotę, gładki design oraz wrażenie, że unosi się nad powierzchnią. Często redukuje też potrzebę posiadania szafki lub stolika nocnego, co doskonale podkreśla minimalizm stylu.

Wystrój sypialni

Świeżość i uspokajający nastrój w pokoju utrzyma się dzięki roślinom. Wspaniale oczyszczają powietrze i mogą posłużyć w wielu aranżacjach. W wystroju zen można użyć drzewek bonsai lub roślin zwisających, które podkreślą kompozycję. Jednak tak naprawdę niemal każda roślina będzie pasować do tego stylu i wniesie do sypialni poczucie spokoju.
Bardzo ważne jest naturalne światło. Im więcej wpuścimy go do środka tym lepiej i tym przyjemniej będzie się spędzać czas w tej przestrzeni. Pamiętajmy, że naturalne światło ma olbrzymią moc i wspaniale wpływa na nasz organizm. W stylu zen jest więc ono wyjątkowo istotne.
To, co może wiele osób zaskoczyć, to użycie materiałów. Chodzi o ich maksymalną wygodę i przyjemność w dotyku. Naturalne materiały pościeli czy narzuty na łóżko pozwolą nam poczuć się bliżej natury i dać organizmowi poczucie komfortu. Tak samo ma się sytuacja, gdy chodzi o wybór firan i zasłon.
Kolorystyka sypialni w stylu zen to oczywiście barwy natury i ziemi. Nie są to może najcieplejsze tony, ale na pewno niosą ze sobą spokój i poczucie relaksu. W takiej aranżacji należy pamiętać, aby wszystkie elementy – ściany, meble, podłoga - tworzyły całość. Jeśli jednak chcemy dodać nieco żywszych kolorów dobierzmy najbardziej pasujące odcienie naszej ulubionej barwy i dodajmy ją akcentowo, na przykład poprzez dodatki.

Jeśli tylko mamy taką możliwość spróbujmy maksymalnie otworzyć naszą sypialnię na naturę. Duże, przeszklone i przesuwane drzwi na balkon lub taras, za którym witać nas będą drzewa i przyroda to najlepsze zwieńczenie aranżacji w stylu zen.

sypialnia w stylu zen
niezwykła dekoracja na ścianie
kolorowe akcenty w aranżacji
sypialnia otwarta na ogród
rośliny w sypialni
przykładowa aranżacja sypialni
dodatki dopełniające wnętrze
stolik nocny w stylu zen
dodatki do sypialni
łóżko na platformie
naturalne akcenty w aranżacji
sypialnia w naturalnych barwach
Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Magdalena Kolwaga

Źródło: homedit.com

Polecamy Ci również

Zobacz także