Sypialnia według feng shui

Sypialnia według feng shui

Według zasad feng shui klimatowi sypialni najbardziej sprzyjają pastelowe kolory, np. jasne odcienie barw ziemi.  Ale korzystnie wpływa też łagodna odmiana błękitu.

Kolor niebieski kojarzy się z bezkresem przestworzy, wodą i czystym powietrzem. Wprowadza do pomieszczenia powiew otwartej przestrzeni i dodaje pozytywnej energii. Jasne odcienie błękitu uspokajają i zapewniają poczucie swobody. W takim pomieszczeniu najłatwiej uwolnić się od stresu i zmęczenia, zregenerować siły. Choć kojarzy się z chłodem, jest odpowiedni do przeznaczonej do wypoczynku i relaksu sypialni.

meble do sypialni kolor we wnętrzach lustro w sypialni

W zgodzie z naturą
Okazuje się, że błękit świetnie komponuje się z wnętrzami, w których oświetlenie ma ciepłą barwę lub w których jest dużo słońca. Ciepłe refleksy sprawiają, że niebieski pokój staje się przytulny, a taki wystrój nie wywołuje wrażenia ciężkości.

Dekoratorzy wnętrz twierdzą, iż pomysł na błękity w sypialni zainspirowany został sztuką feng shui, czyli starożytnej, dalekowschodniej praktyki planowania przestrzeni w celu osiągnięcia harmonii ze środowiskiem naturalnym. Jedna z głównych zasad feng shui głosi, że wszystkie rzeczy i zjawiska są ze sobą energetycznie powiązane. Otoczenie ma wpływ na nasze myśli, uczucia i zachowanie. Warto zatem zadbać, by sprzyjało naszemu szczęściu osobistemu.

Najważniejszym miejscem dla partnerów jest sypialnia, więc o nią należy zatroszczyć się szczególnie. Ciemna i ponura może powodować uczucie zmęczenia i przygnębienia. Jasna, przytulna i uporządkowana pozwoli odnaleźć harmonię w związku i zagwarantuje wypoczynek.

Z praktycznego punktu widzenia, błękit warto wykorzystać w mniejszych pomieszczeniach, które dzięki temu optycznie się powiększoną. Kolor można podkreślić meblami z jasnego drewna lub  zestawić kontrastowo z dodatkami w zdecydowanych barwach. Błękit jest na tyle neutralny, że w połączeniu z dodatkami łatwo nadać sypialni indywidualny charakter. Przykładowo – błękit połączony z szarością spowoduje, że sypialnia nabierze eleganckiego charakteru, zestawiony z bielą wprowadzi powiew świeżości.

białe meble do sypialni oświetlenie w sypialni kolor w sypialni

Wskazówki feng shui w sypialni
W sypialni powinniśmy unikać luster, ewentualnie umieścić je w miejscu, gdzie nie odbijają łóżka – specjaliści twierdzą, że może to powodować spory między partnerami. Oświetlenie - wyłącznie rozproszone, przyciemnione i łagodne. Zamiast elektrycznych lamp zastosujmy eleganckie świeczniki lub kinkiety kształtem przypominające świece. Ciepłe, łagodne światło świec relaksuje, wycisza i odpędza negatywne emocje. Do niebieskich ścian dobierzmy dodatki w kolorach ziemi – kawy z mlekiem, beżu i piasku. W niektórych aranżacjach pojawiają się też akcenty czerwone, pomarańczowe i różowe, jednak w niewielkich ilościach, by wprowadzić do sypialni odrobinę zmysłowości. Elementy dekoracyjne mogą być wykonane są z naturalnych kryształów - podobno zawierają w sobie energię ziemi zapewniającą stałość uczuć w związku.

Pamiętajmy też, że najlepiej by w sypialni nie było świeżych kwiatów, które zabierają śpiącym osobom tlen. Najważniejsze, by nie umieszczać ich w pobliżu łóżka – wyznawcy feng shui wieżą, że wpływają negatywnie na uczucie partnerów.

Oceń artykuł
4,22 / 9 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Paulina Wieczorek

Zdjęcia: Kolekcja Mebli Klose, Meble Vox

Polecamy Ci również

Zobacz także