Szafa – sprzymierzeniec kobiety

Szafa – sprzymierzeniec kobiety

Kobieta jest najwłaściwszym adresatem tego mebla i jego najsurowszym recenzentem. I to nie tylko dlatego, że zwykle to kobieta ma największą kolekcję ubrań, nawet jeśli sama twierdzi coś odwrotnego. Zwykle to kobieta czuje się odpowiedzialna za utrzymanie porządku w garderobie wszystkich domowników, jak i w całym domu.

Okiełznać ubrania

Wrodzone poczucie estetyki i zamiłowanie porządku u kobiety kształtuje potrzeby zarówno w zakresie wyglądu samej szafy, jak i jej wyposażenia, które usystematyzuje arsenał ubrań i dodatków całej rodziny. Dlatego to kobiecie może być łatwiej podjąć decyzje dotyczące rozmiarów szafy i doboru jej poszczególnych elementów tak, aby wnętrze szafy odpowiadało na wszystkie potrzeby. Już same damskie stroje stanowią nie lada wyzwanie, tak by wśród ubrań na różne pory roku, różne okazje i wśród wielu do nich dodatków móc szybko skompletować garderobę na każdą okoliczność wraz z doborem odpowiedniej torebki, paska, szalika czy apaszki. Przydatne w tym będą różne akcesoria, które sprawią, że skompletowanie garderoby nawet w największym porannym pośpiechu nie będzie już wyzwaniem. Ubrania wiszące lub leżące bezładnie w odmętach szaf tracimy z oczu, zapominamy o nich, chociaż niejednokrotnie byśmy je wykorzystali. Aby uniknąć tego typu sytuacji, należy mieć wszystko co jest nam niezbędne na wysokości wzroku i ręki, a szafę zaopatrzyć w system akcesoriów.

Strażnicy porządku

Sprzymierzeńcami będą półki, drążki, szuflady, kosze i wieszaki. Nieocenione są wieszaki wysuwane na których można umieszczać zwykłe wieszaki ubraniowe. Warto zaopatrzyć szafę w wieszaki zaprojektowane specjalnie na spódnice i spodnie, dzięki którym powieszone ubrania nie będą się zgniatać i odkształcać. Przydatne będą także wieszaki na apaszki i paski, wysuwane półki na buty, szuflady z możliwością segregowania np. bielizny czy pończoch. Najczęściej kobiety są niższe od mężczyzn, dlatego warto, żeby damska szafa została wyposażona w pantografy ułatwiające dostęp do ubrań umieszczonych w wyższych partiach szafy. Jest to wytrzymały wieszak składający się z ruchomych ramion i rączki pozwalającej zsuwać ramiona do dołu. Dobrze jest też pomyśleć o oświetleniu szafy, które po poza tym, że wyeksponuje i wydobędzie piękne wypełnienie drzwi, ułatwi również odnalezienie poszukiwanej części garderoby. W szafie przechowuje się nie tylko ubrania, ale także bieliznę pościelową, koce, ręczniki. Do tego celu najlepsze są druciane kosze. We właściwym wyposażeniu mebla może pomóc fachowa konsultacja projektanta szafy, który będzie starał się poznać potrzeby i upodobania przyszłej właścicielki szafy, by jak najprecyzyjniej dopasować do nich układ wnętrza mebla.

Pomocne rady

W doskonałej organizacji przestrzeni ważne może być także przestrzeganie kilku drobnych, ale użytecznych zasad.

  • Ubrania noszone na co dzień powinny znajdować się pod ręką. Te noszone rzadziej można umieścić na drążku umieszczonym wyżej. Jeszcze inne, których używamy w innym sezonie można umieścić w koszach lub pudełkach usytuowanych wysoko lub na samym dole. Bluzki i sweterki dobrze jest przekładać papierem, co zapobiegnie ich gnieceniu. Wyrobów z wełny i futer lepiej nie wkładać do plastikowych toreb czy pudeł, ponieważ powinny oddychać.
  • Rzeczy przechowywane w pudełkach warto oznaczyć. Dzięki temu unikniemy szukania po omacku.
  • Na drążku o długości jednego metra powinno wisieć do 15 ubrań, dzięki czemu nie będą się gniotły i będą miały przewiew.
  • Na paski, okulary i biżuterię z powodzeniem wystarczą szuflady o głębokości 6 cm, na bieliznę szuflady o głębokości 8 cm. W zbyt głębokich szufladach trudno odnaleźć to czego szukamy.
  • Na dole szafy dobrze sprawdzają się wysuwane półki na buty lub drobiazgi spakowane w pudełka.
  • Przed molami chronią produkty z cedru, a także lawenda, nostrzyk, szałwia. Mole nie lubią także zapachu skórki z pomarańczy i cytryny.

Każda pani domu zaopatrzona w taką szafę i wiedzę na temat przechowywania będzie miała idealny porządek, a wyszukanie potrzebnego stroju zajmie jej tylko chwilę.

Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: INDECO

Polecamy Ci również

Zobacz także