Szafki kuchenne cargo

Przy projektowaniu kuchni rzadko niestety udaje się zaaranżować zabudowę tak, by dokładnie zapełniała przestrzeń od ściany do ściany. Zwykle pozostaje jakaś luka, a 15, 20, a nawet 30 cm to za mało na pełnowartościową szafkę, która dobrze spełniałaby swoją funkcję.

Szafki kuchenne cargo - zdjęcie 1Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku może być zastosowanie szafki z zamontowanym mechanizmem cargo. Drzwiczki szafki, zamiast tradycyjnie otworzyć się na lewą lub prawą stronę, za pociągnięciem uchwytu wysuwają się, prowadząc za sobą metalową konstrukcję. W ofercie producentów znajdziemy systemy o różnych gabarytach, przeznaczeniu i wykończeniu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Cargo niskie (podblatowe). Standardowe szerokości szafek dla systemów tego typu to 15, 20, 30 i 40 cm. Możliwości w zakresie wykorzystania przestrzeni jest tutaj wiele. W szafce o szerokości 15 cm możemy zastosować mechanizm z dwoma lub trzema koszami, w których trzymać możemy różnorakie drobiazgi lub produkty spożywcze. Są także specjalnie zaprojektowane systemy przystosowane do przechowywania np. stolnicy, przydatne jest również cargo z wieszakiem na ściereczki i półką na chemię gospodarczą. Do szafki skośnej możemy zastosować system z frontem ściętym pod kątem 45°. Przy większych szerokościach szafek do wyboru mamy głównie rozwiązania z koszami, warto tu zwrócić uwagę na możliwość zastosowania wykładziny antypoślizgowej na dnie kosza. Zapobiegnie to niechcianemu przesuwaniu się magazynowanych przedmiotów podczas wysuwania mechanizmu. Ciekawy jest także system dostosowany do przechowywania butelek wina (szafka o szerokości 30 cm).

Cargo średnie i wysokie. Systemy tego typu znajdują zastosowanie głównie w większych kuchniach, gdzie chcemy wyodrębnić miejsce do przechowywania niepsującej się żywności. Rzadziej jest używany w pomieszczeniach małych, gdyż zabiera cenne centymetry blatu roboczego. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego mechanizmu możemy uzyskać dużą szafę (wysokość – dostosowana do wysokości pozostałej zabudowy, szerokość 30 albo 40 cm) z kilkoma chromowanymi koszami (również z możliwością zastosowania wykładziny antypoślizgowej). Dzięki prowadnicom wysuwającym całość mechanizmu na zewnątrz dostęp do magazynowanych przedmiotów jest dużo prostszy niż w szafie otwieranej tradycyjnie.

Przedstawione powyżej mechanizmy nie są z pewnością rozwiązaniem najtańszym, warto jednak zastanowić się nad ich wykorzystaniem gdyż bardzo ułatwią nam funkcjonowanie w kuchni. Z pewnością oszczędzą nam nurkowania w czeluściach szafek i długotrwałych poszukiwań interesujących nas przedmiotów. A zainwestowane pieniądze zwrócą się nam w zdrowszym kręgosłupie i spokojniejszych nerwach.

Szafki kuchenne cargo - zdjęcie 2Szafki kuchenne cargo - zdjęcie 3Szafki kuchenne cargo - zdjęcie 4

Oceń artykuł
4,33 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Malesińska

Zdjęcia: Kesseböhmer

Polecamy Ci również

Zobacz także