Szafy kuchenne

Szafy kuchenne

Dzisiejsze kuchnie często prezentują wysublimowaną, ascetyczną linię stając się bardziej miejscem do podziwiania zamiast miejscem praktycznym, uwalniającym talenty kulinarne.

Z oszczędności czasu coraz częściej robimy całotygodniowe zakupy. Jednak przechowywanie dużej ilości produktów spożywczych może być problemem. Rozwiązaniem jest spiżarnia. Przy decyzji o budowie domu o takim pomieszczeniu należy pamiętać już na etapie wybierania jego projektu. Jeśli nie dysponujemy pomieszczeniem na spiżarnię, można pomyśleć o wydzieleniu w kuchennym wnętrzu wnęki, która będzie mogła służyć nam za podręczną spiżarkę.

Optymalna jest wnęka o szerokości około 1 metra i głębokości minimum 40 centymetrów. Takie wymiary wystarczą na podręczną spiżarnię-szafę, wykorzystując pełną wysokość od podłogi po sufit. Uzyskamy w ten sposób przestrzeń o niemałej kubaturze 2,5 m³, co zastępuje 5 metrów tradycyjnego ciągu kuchennego, a kosztuje tyle, co 1 metr kuchni. Spełni nieocenioną funkcję podręcznego magazynu żywności. Powinna pomieścić zarówno słoiki z przetworami, torebki z cukrem i mąką, a także makaronami, kaszami, ryżem. Przechowywać w niej można również puszki, butelki i kartony z napojami, karmę dla zwierząt, ziemniaki, cebulę i inne nie wymagające chłodzenia produkty. Wszystkie te rzeczy wymagają odpowiedniego sposobu składowania. To co ciężkie i nieporęczne powinno być umieszczone najniżej, ale i od tej reguły jest wyjątek, jeżeli są to przedmioty o sporej wadze, po które sięgamy codziennie. Z kolei warzywa zamiast na półkach lepiej przechowywać w przewiewnych koszykach. Półki, na których staną słoiki lub puszki powinny być odpowiednio wytrzymałe. O tym wszystkim należy pamiętać projektując i zagospodarowując wnętrze spiżarnianej szafy. Mając taką spiżarkę bez trudu możemy zrobić większe zapasy artykułów spożywczych, unikając konieczności częstych wizyt w supermarketach.

W każdej kuchni przyda się oddzielna spiżarka. Jeśli jednak jest to w naszym mieszkaniu niemożliwe, urządźmy ją we wnęce.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Joanna Szot

Źródło: INDECO

Polecamy Ci również

Zobacz także