Szczotki i końcówki do odkurzacza – jak wybrać i używać

1
Szczotka uniwersalna do odkurzacza
Odkurzając najczęściej korzystamy ze szczotki uniwersalnej. Warto jednak pamiętać o dodatkowych szczotkach i końcówkach.

Kupując odkurzacz warto zwrócić uwagę na końcówki i szczotki, w które jest wyposażony. Pomogą one dokładnie oczyścić różne powierzchnie.

Podczas odkurzania często korzystamy z jednej, uniwersalnej szczotki. Jednak odpowiednia końcówka ułatwi nam odkurzanie różnych trudno dostępnych zakamarków. W zestawie z odkurzaczem jest najczęściej oferowanych kilka końcówek, można też dokupić dodatkowe szczotki, które przydadzą się np. do usuwania sierści z dywanu. Przedstawiamy przegląd końcówek i szczotek do odkurzaczy i podpowiadamy, jak z nich korzystać.

Sprawdź: Co w najbliższym czasie zmieni się przy zakupie odkurzaczy

Uniwersalna szczotka do odkurzacza

Szczotka uniwersalna to podstawowe wyposażenie każdego odkurzacza. To właśnie z niej korzystamy najczęściej. Jest ona przeznaczona do odkurzania dużych powierzchni, zarówno gładkich, jak i wykładzin i dywanów. Szczotki uniwersalne są wyposażone w wygodny przełącznik, za pomocą którego wysuwa się i chowa włosie. Dzięki temu łatwiej odkurzyć dywan i nie porysować podłogi. Większość producentów oferuje te szczotki we własnych wersjach, dopasowanych do modelu odkurzacza.

Turboszczotki i elektroszczotki

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest turboszczotka. Przydaje się ona szczególnie, gdy mamy w domu sporo dywanów lub wykładzin i jesteśmy szczęśliwym właścicielem psa lub kota. Z pomocą turboszczotki łatwiej i skuteczniej usuniemy sierść z dywanów, a także inne zabrudzenia, takie jak drobinki piasku itp.
Turboszczotka jest wyposażona w wałek ze szczotkami, który obraca się pod wpływem mocy ssącej odkurzacza. Pracuje ona stale, kiedy odkurzacz jest włączony. Turboszczotka skutecznie usuwa zabrudzenia, ale poprawia też wygląd dywanu, wygładzając włosie.

Elektroszczotka pod względem wydajności i zastosowania przypomina turboszczotkę. Różni się jednak napędem. Elektroszczotkę podłącza się specjalnym kablem do silnika odkurzacza (są także modele ze zintegrowaną elektroszczotką). Niestety elektroszczotki nie można podłączyć do każdego odkurzacza, bo musi być on wyposażony w odpowiednią instalację. Zaletą elektroszczotki jest możliwość jej wyłączenia i korzystania jak ze zwykłej szczotki. To przydaje się np. przy odkurzaniu dywanów z frędzlami, które mogą wkręcić się w szczotkę. Tej funkcji nie ma turboszczotka i korzystając z niej, musimy w tym momencie zmienić ją na szczotkę uniwersalną. Za to turboszczotkę możemy zamocować do każdego odkurzacza.

Pamiętajmy, że zarówno turboszczotka, jak i elektroszczotka działają skutecznie tylko wtedy, kiedy będziemy dbać o czystość wałka i szczotek.

Podpowiadamy: Jak wybrać dywan, żeby był trwały i ładny

Końcówka do odkurzacza – szczelinówka

Szczelinówka jest jedną z podstawowych końcówek do odkurzacza, ale często niedocenianą. Tymczasem za jej pomocą wygodnie dotrzemy do wszystkich wąskich i trudno dostępnych zakamarków i narożników. Przyda się do usunięcia kurzu np. z listew przypodłogowych, czy miejsc za i pod meblami. Szczelinówka wykonana jest z tworzywa sztucznego i ma charakterystyczny zwężony i wydłużony kształt. Niektórzy producenci oferują ją w wersji teleskopowej, dzięki czemu można zmienić jej długość.

Mała szczotka do zadań specjalnych

Bardzo przydatna jest też mała szczotka o okrągłym lub kwadratowym kształcie i dłuższym, miękkim włosiu. Do odkurzania podłogi rzeczywiście przyda się w niewielkim stopniu, za to za jej pomocą możemy odkurzyć meble, żaluzje, rolety, ramy obrazów, narożniki ścian pod sufitem itp. Przyda się też do oczyszczenia klawiatury.

Wybierając odkurzacz zwróćmy uwagę nie tylko na rodzaje końcówek, ale też to, czy są łatwo dostępne, a ich wymiana – wygodna.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Worwo

Polecamy Ci również

Zobacz także