Szklane dekoracje

Studio Borowskich znajduje się w starych poniemieckich zabudowaniach. Stanisław Borowski zaraził swoją pasją synów – Pawła i Wiktora. Szklane fantastyczne stworki są owocem wyobraźni Pawła, artysty i designera. Wiktor zajmuje się marketingiem. Rodzinną tradycję podtrzymuje również Jan Stanisław. Wspólnie tworzą rzeźby i lampy ogrodowe. 

Najbardziej artystyczną kolekcją jest Artist Edition, która powstaje tylko w limitowanych egzemplarzach. Barwne, szklane czasem zabawne, innym razem piękne projekty spodobały się nie tylko w Europie, ale również Emiratach Arabskich, czy Indiach. Niektóre z obiektów są wytwarzane tylko na prestiżowe wystawy i sprzedawane w cenie 30-70 000 Euro za projekt. Powstają
w technikach ręcznej obróbki „na gorąco” i „na zimno”. Poszczególne części są cięte
i grawerowane. Projekty Borowskich mogą wypełnić wnętrze magią i nadać mu inne światło.

W latach 80 zwrócił na siebie uwagę Czesław Zubert. W swojej pracy dyplomowej zastosował nowoczesne techniki: kształtowanie szkła metodami formy obrotowej i nieobrotowej. Jego projekty mają formę ekspresyjnych rzeźb. Wypracował styl cechujący się wieloma warstwami kolorów. Szklane kompozycje, po oszlifowaniu, ukazują wewnętrzną budowę szkła. Pomysł ten przyniósł mu światowy rozgłos. Wykorzystał również szkło optyczne i obrabiał je tradycyjnymi technikami rzeźbiarskimi. Dzięki temu uzyskał wzbogaconą strukturę szkła. Faliste linie designu Zuberta, kobalt, żółcie i zielenie mogą nadać niepowtarzalny i romantyczny urok każdemu wnętrzu.

Anioły Jerzego Chodurskiego są czyste w formie i wyraziste. Absolwent PWSSP we Wrocławiu i specjalista w zakresie technik piecowych. Tradycyjnie wykształcony artysta, ale nie stroni od eksperymentów. Twórcze podejście wykorzystuje w technikach: fusig glass oraz slumping glass. Zasłynął w latach 70, cyklem obiektów przestrzennych – aniołów i pegazów.

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Dominika Pawlak

Zdjęcia: zpap.wroclaw.pl,pik.wroclaw.pl,kunstverein-rheinsieg.de,wroclaw.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także