Szkło – dekoracja wnętrza

Szkło to materiał o wielu zastosowaniach – wykorzystuje się je do produkcji okien,
ale szczególne zadanie spełnia w dekoracjach i dodatkach.

Szkło to ciekawy materiał – jest twardy i kruchy zarazem, łatwo topi się i daje formować
w fantastyczne kształty. Jego zdolność do przepuszczania światła sięga 90%, zabarwione lub zmatowione zmienia charakter wnętrza, w którym się znajduje. Od lat doceniamy jego piękno oraz walory dekoracyjne i użytkowe. Aż trudno uwierzyć, że podstawowym budulcem tego fantastycznego materiału jest zwykły piasek kwarcowy.


Historia szkła
Historia szkła sięga czasów starożytnego Egiptu i Babilonii – uważa się, że już 3000 lat p.n.e. istniały w tych krajach ośrodki, w których wyrabiano szkło. Na skalę przemysłową jednak zaczęto produkować szkło już w czasach nowożytnych we Włoszech. Wtedy modne stały się na całym świece lustra wytwarzane na wyspie Murano w okolicach Wenecji, stąd ich nazwa – lustra weneckie. Na świecie na skalę przemysłową szkło produkuje się od początku XX wieku. Dziś w produkcji szkła przodują Rosja, USA, Japonia, Niemcy, Anglia i Francja.
W Polsce wytwarza się je w hutach w Krośnie, Sandomierzu, Szklarskiej Porębie, Piotrkowie Trybunalskim i Wałbrzychu.

Zastosowanie szkła
Ze względu na jego zdolność do przepuszczania światła, szkło używane jest powszechnie do produkcji okien. Znajduje też zastosowanie w optyce i elektronice. Ze szkła wykonuje się butelki i inne opakowania szklane, szkło laboratoryjne i szyby samochodowe.
Wykorzystuje się jego właściwości izolacyjne w budownictwie stosując do ocieplania mieszkań i produkcji izolatorów. Szkło ma zastosowanie również jako dekoracja – wyrabia się z niego wazony, kieliszki szklanki wazy lustra i witraże.
Ciekawe zadanie spełnia też w czasie podróży w kosmos – chroni wnętrze statku kosmicznego przed zbytnim nagrzaniem, gdy ten wchodzi w atmosferę. 
Szkło w nowoczesnym wnętrzu
Tafle szkła w ostatnich dziesięcioleciach znajdują nietypowe zastosowanie jako dekoracyjne elementy architektury nowoczesnego wnętrza.
Wprawdzie szklane czy lustrzane ściany to nie nowość, ale wraz z podnoszeniem się standardu życia, ludzie coraz częściej chcą otaczać się pięknymi, oryginalnymi przedmiotami i elementami wystroju. Ze względu na możliwość barwienia, piaskowania, wytrawiania i matowienia szkła, architekci mają ogromne możliwości zastosowania go we wnętrzu. Szkło wnosi do wnętrza lekkość, dzieli przestrzeń bez ograniczania jej wielkości, a współgrając ze światłem daje dodatkowe efekty dekoracyjne.
Piaskowanie szkła pozwala umieścić na nim dowolne wzory, co jest wykorzystywane coraz częściej do zdobienia ścian działowych, świetlików, drzwi czy szkła stołowego. Technika ta podnosi jego walory dekoracyjne. Dzięki zastosowaniu szkła piaskowanego jako elementu dekoracji wnętrza, zwykłe przedmioty stają się niepowtarzalne. W ten sposób zdobione są szyby okienne i drzwiowe, blaty stolików i stołów, kabiny prysznicowe, drzwi garderób i szaf ubraniowych.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Monika Nowakowska

Zdjęcia: Saint-Gobain Glass (V. Vulverick, P. Chedal), Villeroy&Boch

Polecamy Ci również

Zobacz także