Szkło na wyspie

Położone na 5 wyspach w Lagunie Weneckiej Murano znane jest dziś na całym świecie
z produkcji niezwykle efektownych wyrobów ze szkła. Jednak nie wszyscy znają ponad tysiącletnią historię wyspy.


U podnóży wieży – szklane dzieło sztuki na wyspie Murano Produkcja szkła na wyspie Murano Wyspa Murano

W Wenecji wytwarzano szkło już od VIII wieku, ale Murano swoją sławę zawdzięcza XIII-wiecznemu rozporządzeniu o przeniesieniu warsztatów szklarskich z Wenecji właśnie na wyspę Murano. Miało to zapobiec pożarom i zniszczeniu miasta zabudowanego głównie drewnianymi domami. Murańscy szklarze szybko stali się uprzywilejowanymi obywatelami – musieli spełniać tylko jeden warunek – nie mogli opuszczać terytorium republiki, żeby nie zdradzić tajemnicy jaką była sztuka wyrobu szkła. W zamian zyskali liczne przywileje m.in. prawo noszenia mieczy, immunitet sądowy, czy prawo koligacji z zamożnymi rodami weneckimi.

szklany kinkiet szklana misa kolorowa mieseczka

szklane akcesoria do domu szklana lampa kolorowa lampa

Mistrzowie dbali o elegancję formy i czystość linii. Z ich rąk wychodziły wspaniałe przedmioty, produkowano m.in. kuliste butelki, karafki, puchary czy kielichy. Poza przedmiotami użytkowymi na Murano produkowano także kostki ze szkła dla wspaniałych mozaik.

lampka lampka dekoracyjna szklana lampa wisząca

Mistrzowskie technologie dawały wiele rodzajów szkła: kryształowe (cristallo), zdobione emalią (smalto), szkło z drobinkami złota (aventurine), szkło wielobarwne (millefiori), szkło mleczne (lattimo).

przycisk do papieru czerwony przycisk do papieru szklany przycisk do papieru

Obecnie produkcja szkła na wyspie została udoskonalona, a wzornictwo wzbogacone, ale praca rzemieślników z Murano w dużej mierze opiera się na technikach sprzed stuleci. Powstają przedmioty niezwykłe: biżuteria, lampy, wazony, misy, rzeźby i wiele innych.

korek do butelek szklany korek do butelek kolorowy korek do butelek

Na wyspie znajduje się muzeum sztuki szklarskiej (Museo Vetrario), gdzie można znaleźć przykłady wszystkich technik i form, które rozwijały się od czasów antycznych aż po dzień dzisiejszy. Jest to jedyne takie muzeum we Włoszech i jedno z nielicznych na świecie.

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Antonina Manikowska

Zdjęcia: Krystyna Sibielak, Huaping Xia, MuranoDesign.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także