Sztuka łączenia we wnętrzach

Sztuka łączenia we wnętrzach

aranżacja ścianNowoczesność z tradycją, czerń z bielą, technologia z naturą. Współczesne trendy dekoratorskie opierają się w dużym stopniu na sztuce łączenia.

 

Umiejętnie dobrane materiały oraz technologie mogą stać się przepisem na oryginalny i gustowny wystroju.

Kontrast czy symbioza

Osiągnięcie niebanalnego efektu aranżacyjnego nie zawsze wymaga stosowania elementów kontrastujących ze sobą. Łączenie pozornie sprzecznych tendencji zdobniczych, to bardzo ciekawe, ale też ryzykowne przedsięwzięcie. Trzeba bowiem uważać, by nie stworzyć rażącego wykończenia, pełnego gryzących się ze sobą detali. Oryginalność i estetykę możemy natomiast osiągnąć, korzystając z rozwiązań, które są sprawdzone, lecz jednocześnie wykraczają poza szablonowe, nudne wzornictwo we wnętrzach.
W modernistycznych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się zestawienia stali, szkła i dekoracji imitujących beton. Odpowiednio dobrane drewno i kamień może natomiast wprowadzić klimat zbliżony do natury. Decydujący wpływ na wygląd danego miejsca mają oczywiście otaczające je ściany. Barwy i motywy na kafelkach, płytkach czy panelach ożywiają lub uspokajają całą przestrzeń. Bardzo atrakcyjny efekt można uzyskać pokrywając powierzchnię ściany farbami albo tynkami, będącymi kompilacją ciekawych kolorów i wzorów.

masa perłowa

Interesująco

Jednym ze sposobów na niebanalne zorganizowanie przestrzeni domowej jest wykorzystanie niecodziennych barw metalicznych. Złoto, srebro czy brąz na ścianie można dodatkowo uatrakcyjnić komponując je z ciekawymi strukturami zdobniczymi. Osobom poszukującym nowych form wyrazu we wnętrzu, proponujemy użycie materiałów, które stanowią dla siebie estetyczne uzupełnienie. Przykładem takiego zestawienia może być pokrycie specjalną metaliczną pastą powierzchni pomalowanej wcześniej farbą strukturalną, nawiązującą do dawnych technik tynkowania. W efekcie powstaje na ścianie motyw, który pasuje praktycznie do każdego rodzaju pomieszczeń, urządzonych zarówno tradycyjnie, jak i współcześnie. Możliwość dowolnego zestawiania kilku deseni i otrzymania w ten sposób różnorodnych wariantów dekoracyjnych wzmacnia dodatkowo artystyczny wyraz takiej aranżacji. Wzbogacona dodatkowo o niebieskie, zielone lub czerwone odcienie odmienia zupełnie dotychczasowy wygląd ścian.

dekoracja ścianI skutecznie

Istotne jest, by wybrane zestawienia tworzone we własnym zakresie były zgodne z przeznaczeniem danych produktów i nie wymagały specjalnych umiejętności.
W przypadku tynków dekoracyjnych praca jest dość prosta, gdyż polega na pokryciu jednego materiału warstwą kolejnego, zgodnie z zaleceniami producenta. Nie bez znaczenia są też względy praktyczne – jak w przypadku pasty metalicznej, która zabezpiecza tynk przed szkodliwym działaniem wody. Natomiast dodatkowe walory zdobnicze pozostają już w kwestii indywidualnej inwencji twórczej oraz talentu osoby odpowiedzialnej za remont.

Oceń artykuł
4,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Cameleo

Polecamy Ci również

Zobacz także