Szybkie i łatwe klejenie

Klejenie uważane jest za przyszłościową technikę łączenia materiałów. Jako łatwiejsze, mniej inwazyjne, bardzo elastyczne zastąpiło już w wielu miejscach tradycyjne metody łączenia różnych tworzyw.

Firma Steinel opracowała technologię klejenia Purglue 50 z użyciem kleju poliuretanowego. Metoda pozwala na tworzenie prawie niewidocznych, precyzyjnych połączeń, dla większości z używanych w dzisiejszych czasach materiałów, m.in. ceramiki, szkła, marmuru, metalu, drewna, skóry, tekstyliów czy różnych tworzyw sztucznych.

Głównym elementem technologii jest bezprzewodowy pistolet do kleju o mocy 500 W. Pistolet to narzędzie bardzo wygodne, na co składa się krótki czas rozgrzewania urządzenia (10 do 13 minut), a także możliwość pracy bez podstawki (bezprzewodowe, praca do 20 minut, zasilanie z ładowarki).

Dodatkowym atutem dla użytkownika jest dioda informująca o stanie rozgrzania/gotowości pistoletu. Połączenia tworzone przy użyciu kleju poliuretanowego Steinel Pur są trwałe, odporne na warunki atmosferyczne i estetyczne, a przede wszystkim ich wykonanie jest możliwe nawet w trudno dostępnych miejscach. Klej znajduje się w kartuszach, które w sposób łatwy wprowadzane są do zdejmowanej głowicy grzewczej pistoletu.

Klej poliuretanowy używany w technologii Purglue50 zaleca się do łączenia materiałów o zróżnicowanej powierzchni i rozszerzalności. Klei nie tylko drewno, tekstylia, skórę czy większość tworzyw sztucznych – doskonale radzi sobie z trudnymi do łączenia gładkimi materiałami, np.: ceramiką, szkłem, marmurem czy metalem (są to materiały różne również pod względem wytrzymałości obciążeniowej). Utwardzanie złącza klejowego Steinel Pur odbywa się dwuprocesowo. Podstawowa twardość, umożliwiająca pracę połączonymi materiałami, powstaje poprzez stygnięcie kleju i trwa maksymalnie 5 minut. Następnie klej Steinel Pur, jako materiał higroskopijny, wchodzi w reakcje chemiczne z wilgocią otoczenia i uzyskuje maksymalną twardość po ok. 5 dniach. Zalecana wilgotność otoczenia to przedział od 40% do 75%.

klejenie elementów metalowych do drewnaklejenie do płytek ceramicznychklejenie donicy

Wytrzymałość połączenia klejem Steinel Pur wynosi 15 kg na 1 cm², co odpowiada 7,5-krotnej sile połączenia zwykłym klejem termotopliwym. Elastyczność (wytrzymałość na rozciąganie): 1 cm² na 10 kg. Klej jest wodoodporny i stabilny temperaturowo w zakresie od -40° do +100°C, dzięki czemu nadaje się do stosowania również na zewnątrz, gdzie poddawany jest działaniu warunków atmosferycznych. Połączenia wykonane w technologii Purglue 50 są łatwe do usunięcia bez pozostawiania żadnych śladów. W tym celu wystarczy podgrzać połączenie np. opalarką do temperatury ok. 130°C. Istotna elementem jest też niska temperatura nanoszenia kleju (140°C) w porównaniu z konwencjonalnymi klejami termotopliwymi (170-200°C), dzięki czemu technologia Purglue chroni nawet najbardziej wrażliwe materiały.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Marta Balcerowska

Źródło: Steinel

Polecamy Ci również

Zobacz także