Tapety pokojowe

Tapety, jako jedna z metod wykończenia wnętrza, przeżywały swoje wzloty i upadki. Niezwykle popularne w latach 80. i 90., na chwilę odeszły w zapomnienie, jednak dziś znowu powracają do łask.

Dzięki zastosowaniu tapet ściany mogą przybierać nie tylko różne barwy, ale przede wszystkim wzory. Można wybierać między tapetami jedno- i wielobarwnymi, ozdobionymi małymi lub dużymi wzorami. Z kolei wzory mogą być zaczerpnięte ze świata roślinnego, mogą też odzwierciedlać motywy z różnych epok lub krajów (na zdjęciach poniżej kolekcja tapet Vintage II angielskiej firmy Osborne and Little).

Tapety są również zróżnicowane pod względem materiału, z jakiego powstały. Najpopularniejsze są tapety papierowe, ale do wyboru pozostają jeszcze tapety winylowe i z włókien szklanych. Zaletą raufazów (odmiana tapet papierowych) i tapet z włókien szklanych jest możliwość malowania ich farbami.

Standardowo rolka tapety papierowej lub winylowej ma szerokość 53 cm i długość 10 m, tapeta z włókna szklanego dostępna jest natomiast w arkuszu o szerokości 1 m i długości 25 lub 50 m. Na każdej rolce umieszczona jest informacja o szerokości i długości tapety, symbole określające jej cechy i właściwości (odporność na wilgoć, ścieranie i promienie UV).

tapety pokojowetapeta ścienna

tapety na ścianę wzorytapety na ścianę nowoczesne

tapety na ścianę aranżacjenowoczesne tapety

tapety ścienne pokojowetapety dekoracyjne na ścianę

Oceń artykuł
4,75 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anna Cebula

Zdjęcia: Finezja Studio

Polecamy Ci również

Zobacz także