Telewizor w salonie

7
Telewizor w salonie

Centralnym elementem nowoczesnego salonu coraz częściej staje się zestaw kina domowego. Wygląd nowych telewizorów stał się bowiem na tyle wyszukany i elegancki, że zaczęły pełnić funkcję nie tylko użytkową, lecz również dekoracyjną.

Projektując salon, trzeba myśleć zatem nie tylko o doborze mebli i materiałów wykończeniowych, ale również
o odpowiednim wkomponowaniu ekranu, głośników i dodatkowych urządzeń. W najlepszej sytuacji do zaprojektowania efektownej instalacji audio-wideo są naturalnie posiadacze przestronnych salonów, gdzie pomysły może ograniczać jedynie wyobraźnia. Właściciele małych mieszkań również nie stoją jednak na przegranej pozycji - bogata oferta mebli i systemów montażu urządzeń RTV pozwala ze smakiem urządzić każde wnętrze.

Gdy nie brak przestrzeni

Do dużego salonu zazwyczaj kupujemy duży telewizor. Ustawianie 56-calowego "kolosa" na meblach jest wyjątkowo kłopotliwe ze względu na gabaryty - stolik musi być bardzo długi, albo boki telewizora będą wystawały poza mebel, czego nie można uznać za szczyt elegancji. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem zawieszenie odbiornika na ścianie. Tak umieszczony telewizor powinien być jednocześnie dekoracją. Odbiornik można np. oprawić w ramy. Będzie wówczas przypominał elegancki obraz, a oprawa dyskretnie ukryje kable. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by wykorzystać mechaniczne, obrotowe ramię, przeznaczone do wieszania dwóch dużych płaskich przedmiotów. Jeden ruch ręką i... eleganckie, barokowe lustro zamienia się w telewizor.
Wybierając system montażu naściennego, zwłaszcza do przestronnego salonu, warto ponadto zwrócić uwagę na ramię umożliwiające zdalne sterowanie położeniem odbiornika. Uchwyty sterowane elektronicznie są wprawdzie droższe od zwyczajnych wersji, jednak znacząco poprawiają komfort użytkowników. Nie trzeba bowiem siedzieć np. na kanapie naprzeciwko odbiornika. Podczas rodzinnego spotkania przy stole w drugim końcu salonu można przesunąć telewizor sterując pilotem, tak, by wszyscy mogli wygodnie obejrzeć np. pokaz slajdów z wakacji.

Telewizor w segmencie

W małym pomieszczeniu najprostszą metodą ustawienia telewizora jest naturalnie kupno stolika, czy szafki RTV. Wybierając warto zwrócić uwagę, by komponowała się z wystrojem salonu i pasowała do pozostałych mebli. Oferta dostępna na rynku pozwoli dostosować stolik RTV do każdego wnętrza. Stoliki szklane i metalowe będą świetnie prezentować się w nowoczesnym wnętrzu, do tradycyjnego wstawimy zapewne wykonany z drewna. Podczas wybierania stolika przede wszystkim trzeba zastanowić się, ile i jakie urządzenia będą stały obok telewizora. Odtwarzacz DVD, czy dekodery satelitarne leżące na podłodze popsują bowiem wygląd każdej instalacji wideo. Sytuacji nie uratuje nawet najbardziej efektowny stolik.
Zamiast typowej szafki RTV można również wybrać stolik wyposażony w specjalny panel, do którego przykręca się telewizor. Odbiornik jest wówczas efektownie wyeksponowany - wygląda, jakby był zawieszony w powietrzu.
Gdy kupno telewizora pokrywa się z meblowaniem niewielkiego salonu, warto wkomponować urządzenie w segment, czy meblościankę, dzięki czemu zachowamy kilka metrów powierzchni, jakie zajęłaby szafka RTV. Planując umieszczenie telewizora w segmencie, jeszcze przed zakupem pamiętajmy o upewnieniu się, iż wybrany model zmieści się w przeznaczonej na niego wnęce.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Anielewicz

Źródło: ISAB

Polecamy Ci również

Zobacz także