Trendy w kuchni

Do historii przechodzą powoli czasy, gdy kuchnia była mało reprezentacyjną, osobną częścią mieszkania. Obecnie, kiedy w przygotowanie posiłków coraz chętniej angażują się wszyscy domownicy, a często nawet goście, główne trendy w kuchni to dbanie o jej uniwersalny wygląd i funkcjonalność, a hasło-klucz to aneks.

Nowoczesna kuchnia to coraz rzadziej małe, osobne pomieszczenie, a częściej pokój dzienny z aneksem. Aranżacyjne trendy w kuchni krążą więc teraz głównie wokół tego, by pogodzić ze sobą te dwie sfery życia: wypoczynek i przygotowywanie posiłków.

Wygląd kuchni w aneksie kuchennym powinien współgrać z charakterem wypoczynkowej części pomieszczenia. Warto więc zadbać o zbliżoną lub uzupełniającą się kolorystykę mebli, sprzętów i materiałów wykończeniowych w obu strefach. Trudno mówić tu o najbardziej odpowiednich barwach, bo zależą one wyłącznie od gustu domowników. Generalnie jednak przy otwartej kuchni warto starać się, by nie gromadzić zbędnych i niepasujących do siebie przedmiotów, bo nie unikniemy wrażenia chaosu.

Bardzo istotną sprawą w zagospodarowaniu aneksu kuchennego jest wybór odpowiednich sprzętów. Najlepszą receptą jest umieszczenie wszystkiego w zabudowie. Dzięki temu przestrzeń jest wizualnie spójna. Co więcej, warto zadbać też o to, by widoczne urządzenia AGD takie jak kuchenka mikrofalowa i piekarnik, które coraz chętniej umieszczane są obok siebie w słupku, były jednej firmy, albo przynajmniej wyglądały podobnie.

Nie mniej znaczącą niż wygląd sprzętów w aneksie kuchennym sprawą jest związany z ich użytkowaniem aspekt akustyczny. Przy wyborze zmywarki, lodówki i okapu warto upewnić się (pytając sprzedawców, znajomych, czytając fora dyskusyjne w internecie), czy są one ciche. Pokoje dzienne z aneksami kuchennymi służą przecież nie tylko do gotowania i jedzenia, ale też do wypoczynku. Ponadto, nierzadko pełnią funkcję pokoi gościnnych. O ile więc pozwala nam na to budżet, dobrze jest zainwestować w urządzenia lepszej klasy, które zazwyczaj nie tylko pozwalają zaoszczędzić więcej energii elektrycznej, ale też generują mniej hałasu.

Poza meblami i sprzętem AGD warto zwrócić uwagę na podłogę. O ile bowiem do części kuchennej lepiej nadają się łatwe w utrzymaniu płytki ceramiczne, tak w przypadku części dziennej bardziej odpowiednie są drewniane deski i panele. Te dwa materiały można na szczęście elegancko połączyć ze sobą dzięki użyciu listwy. Dobrze, by jej kolor był zbliżony do barwy przynajmniej jednej z sąsiadujących powierzchni.

Oceń artykuł
4,00 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Electrolux

Zdjęcia: interiorarcade.com,

Polecamy Ci również

Zobacz także