TV w sypialni

3
TV w sypialni

Poglądy na ten temat są podzielone - jedni - powołując się na opublikowane niedawno badania naukowców z University of Pennsylvania School of Medicine w USA, według których wieczorne oglądanie telewizji zaburza sen - przekonują, że telewizor w sypialni to samo zło, drudzy nie wyobrażają sobie bez niego zasypiania.

Fakt, faktem, telewizor coraz częściej staje się wyposażeniem sypialni. Jedno jest pewne - z pozycji leżącej telewizję najlepiej ogląda się, gdy odbiornik zostanie powieszony na ścianie.
Z sypialni zdecydowanie należy wyprosić odbiorniki z ekranem kineskopowym - silne promieniowanie elektromagnetyczne ekranów starszego typu nie ma korzystnego wpływu na zdrowie. Nowoczesne telewizory LCD i plazmowe spełniają bardzo ostre normy emisji promieniowania i są uznawane za bezpieczne. Coraz bogatsza gama stylistyczna i wzornicza odbiorników oferowanych na rynku pozwala dobrać urządzenie do charakteru każdej sypialni.

Bez bólu karku
Telewizję w sypialni najczęściej oglądamy leżąc w łóżku, zatem odbiornik powinien być ustawiony tak, by można było patrzeć na ekran bez przyjmowania niewygodnej pozycji. Sypialnia ma być oazą spokoju i odpoczynku, a nie sposób wypocząć leżąc w niewygodnej pozycji, ze skręconą głową, celem obejrzenia ulubionego programu. Z łóżka najwygodniej patrzy się na ekran podwyższony w stosunku do linii wzroku pod katem ok. 30-45°. Pozwala to przyjąć anatomiczną pozycję na wznak i śledzić wydarzenia na ekranie mimo rozluźnienia mięśni, bez konieczności unoszenia, czy zadzierania głowy. W praktyce najlepiej montować telewizor na ścianie, po tej stronie łóżka, w której zazwyczaj spoczywają nogi użytkowników. Na wysokości takiej, by leżąc w ulubionej pozycji nie musieli w żaden sposób dostosowywać pozycji głowy, aby widzieć ekran. Jeśli odbiornik zostanie zamontowany zbyt nisko, widz będzie zmuszony do uniesienia głowy i przygięcia jej w kierunku klatki piersiowej. Gdy telewizor wisi za wysoko, oglądając, trzeba zadzierać głowę do góry. W obu przypadkach, po kilkudziesięciu minutach takiego oglądania, ból i sztywnienie karku gwarantowane.

Telewizor można zamontować na ścianie za pomocą specjalnych uchwytów, bądź postawić na wysokiej półce segmentu, czy półce montowanej do ściany. Wybierając model uchwytu ściennego lub rodzaj telewizora, który ma stać na półce, należy zwrócić uwagę, czy możliwe będzie ustawienie odbiornika pod kątem - ekran powinien być nachylony w kierunku łóżka. Inaczej oglądanie stanie się bardzo niewygodne, albo nie będzie możliwe. Większość uchwytów ściennych oferuje regulację kąta nachylenia odbiornika, istnieją również modele elektroniczne sterowane pilotem, jednak nie każdy odbiornik TV ma stopkę umożliwiającą podobna regulację. Dlatego model telewizora do sypialni, który będzie stał na półce, warto dobierać z rozwagą i koniecznie sprawdzić, czy umożliwia pochylenie ekranu w dół. Trzeba również poznać wagę odbiornika i dobrać taki, który półka, bądź uchwyt utrzymają.

Wygoda ma znaczenie
Ponieważ sypialnia zazwyczaj nie jest dużym pomieszczeniem, istotny staje się również dobór typu telewizora. W większości wnętrz wystarczają odbiorniki o 30-37 calowej przekątnej ekranu. Ponieważ telewizję w sypialni najczęściej oglądamy przy zgaszonym świetle, ważne, by odbiornik jak najmniej męczył oczy. W praktyce najlepiej sprawdzają się nowe rodzaje odbiorników plazmowych i LCD. Warto wybierać modele o jak najwyższej częstotliwości odświeżania, dużej ostrości obrazu i głębokości czerni - udowodniono naukowo, że urządzenia tego typu mniej męczą wzrok, co ma szczególne znaczenie, gdy tuż po oglądaniu telewizji mamy usnąć. Czy wybrać plazmę czy LCD? - to już kwestia indywidualnych preferencji. Obie technologie stoją obecnie na porównywalnie wysokim poziomie. Zaletą technologii plazmowej są nieco lepsze kąty widzenia ekranu, wyższy kontrast i jasność. Odbiorniki LCD są jednak uznawane za znacznie trwalsze.

Niezależnie od rodzaju urządzenia, przy wyborze miejsca do jego montażu trzeba przestrzegać kilku zasad, by oglądanie było komfortowe. Względy dekoratorskie są ważne, jednak pamiętajmy, że sypialnia ma przede wszystkim służyć odpoczywaniu i zapewniać spokój, zatem najważniejsza jest wygoda użytkowników. Telewizor nie powinien stać obok okna, ani być do niego zwrócony ekranem, gdyż światło będzie się odbijać w odbiorniku i utrudni oglądanie. Z tego samego powodu obok urządzenia nie należy ustawiać lamp, ani innych źródeł światła. Ma to znaczenie zwłaszcza, gdy stosujemy nowe modele telewizorów, z których większość jest wyposażona wbłyszczące matryce. Niezbyt komfortowo ogląda się również telewizję, jeśli aparat jest umieszczony obok wyjścia z pomieszczenia - przechodzący domownicy przeszkadzają w odbiorze. Wprawdzie do kolejnej rady nikt się nie stosuje, jednak warto wiedzieć, że lekarze zalecają, by przed snem wyłączać odbiornik z prądu, co pozwala uniknąć niekorzystnego wpływu pół elektromagnetycznych na śpiący organizm.

Oceń artykuł
4,33 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Elżbieta Malinowska

Polecamy Ci również

Zobacz także