Tynki wielu zastosowań

Nowoczesne materiały do tynkowania ułatwiają szybkie i czyste wykończenie ścian. Można je stosować zarówno na elewacjach, jak i we wnętrzu.

Przy budowie domu i pracach wykończeniowych pamiętajmy, by dbać nie tylko o właściwy projekt, aranżację i wystrój wnętrza, ale także o wygląd budynku z zewnątrz. 

elewacja zewnętrznanakładanie elewacjielewacja domu

Wygląd domu
Elewacjom zwykle poświęcamy mniej czasu i uwagi, wychodząc z założenia, że ważniejsze jest urządzenie wnętrza domu tak, by było gotowe do zamieszkania, a wykończenie ścian z zewnątrz czasem odkładamy na później. Oczywiście z jednej strony to prawda, jednak o tynkowaniu też warto pomyśleć jak najszybciej. Po pierwsze – tynk elewacyjny ma duży wpływ na wygląd domu, jest jego wizytówką. Goście i sąsiedzi zwracają uwagę nie tylko na samą architekturę budynku, a też na jego wykończenie z zewnątrz. Zawsze miło jest usłyszeć, że mieszka się ładnie i estetycznie. Poza tym, dzięki stosowanym dziś technologiom i nowoczesnym materiałom budowlanym, tynkowanie domu nie musi się już kojarzyć z problemami, kiedy ekipa wykonawcza zmienia nasze podwórko w plac robót. 

Kolejna sprawa to ochrona, jaką tynk daje elewacji. Prawidłowo wykonana wyprawa tynkarska na długie lata zabezpiecza dom przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Ma także duży wpływ na poprawę właściwości termoizolacyjnych całego budynku.

Z fachową pomocą w przeprowadzeniu prac, zarówno wokół domu, jak i we wnętrzach, przychodzi firma Cedat, producent marki Cekol. Sztandarowym produktem wśród tynków zewnętrznych jest tynk cementowo-polimerowy Cekol C-35 –  materiał przeznaczony do wygładzania, wyrównywania i uszlachetniania zewnętrznych ścian budynków. Jest to wodo- i mrozoodporna elastyczna zaprawa wysokiej jakości, mieszanka białego cementu, białych wypełniaczy mineralnych i środków modyfikujących, co zapewnia doskonałą urabialność i przyczepność do podłoży mineralnych (np. beton, cegła, gazobeton itp.). Produkt nie zawiera składników toksycznych, ani podatnych na żółknięcie pod wpływem światła i warunków atmosferycznych. Jest doskonałym podkładem pod farby emulsyjne, akrylowe, silikatowe, silikonowe i mineralne. Jest dostępny w dwóch fakturach: gładka oraz baranek (z uziarnieniem 1,5 mm i 2,5 mm). Dodatkowo tynk ten polecany jest jako warstwa zewnętrzna w systemie ociepleń Cekol CS.

mozaikapreparat gruntujący

Tynk – dekoracja ściany

Tynk ten jest też często stosowany wewnątrz pomieszczeń, a szczególnie w miejscach o dużej wilgotności (np. łazienki, sauny, chłodnie). Szczególnie poleca się go w systemach ociepleń na wełnie mineralnej. Jako tynk mineralny odznacza się wysoką paroprzepuszczalnością.

Podłoże pod tynk powinno być czyste, zwarte, nośne i wolne od zatłuszczeń. W trakcie prac tynkarskich należy pamiętać o zagruntowaniu podłoża oraz powierzchni otynkowanej (np. emulsją gruntującą).

W ofercie firmy znajduje się też nowy produkt przeznaczony do dekorowania ścian – Cekol Mozaika. To gotowa do użycia mozaikowa powłoka dekoracyjna na bazie wodorozcieńczalnej żywicy akrylowej oraz barwionych kruszyw kwarcowych. Służy do ręcznego wykonywania powłok o charakterze dekoracyjno-ochronnym na podłożach betonowych, gipsowych, tradycyjnych tynkach cementowo-wapiennych, płytach kartonowo-gipsowych oraz na zazbrojonej warstwie w systemach ociepleń, wewnątrz i na zewnątrz budynków.
cekol
Produkt znajduje szczególne zastosowanie w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne, korytarzach, klatkach schodowych, pomieszczeniach biurowych oraz użyteczności publicznej. Może być również stosowana do dekorowania ścian zewnętrznych budynków, szczególnie elementów cokołowych, balkonów, balustrad, itp.

Każdy z produktów jest dostępny w poręcznych opakowaniach, dających możliwość zakupu ilości nie większej od wymaganej. Dodatkowo zarówno opisywany tynk, jak i powłoka dekoracyjna, są gotowe do natychmiastowego użycia – Cekol C-35 kilka minut po zmieszaniu z wodą, natomiast Cekol Mozaika bezpośrednio po otwarciu. Dzięki temu oszczędzamy czas potrzebny na wykonanie tynku i unikamy bałaganu.

Oceń artykuł
4,71 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Dębek

Źródło: Cekol

Polecamy Ci również

Zobacz także