Uciec przed słońcem

 rolety na okna dachoweZaczyna się lato. Spragnieni słońca po nieprzyjemnej zimowej aurze często zapominamy, że może być ono również uciążliwe. Szczególnie na poddaszu, które szybko się nagrzewa. Jeśli chcemy spędzać przyjemnie letnie dni w naszym domu, koniecznie zadbajmy o odpowiednią ochronę przed upałem.

Okna dachowe wymagają specjalnych akcesoriów. Niemożliwe jest zastosowanie w nich lubianych przez wiele osób zasłon. Rolety, markizy czy żaluzje stosowane na poddaszu muszą być grubsze niż w innych pomieszczeniach i wymagają specjalnego montażu. Na szczęście w sklepach znajdziemy wiele akcesoriów, które pozwolą nam nie tylko cieszyć się chłodem w środku lata, ale będą również ozdobą poddasza.

Żaluzje
Mogą być aluminiowe, drewniane lub wykonane z PVC. Występują w kilkudziesięciu kolorach. Ich niewątpliwą zaletą jest skuteczna ochrona przed słońcem oraz możliwość regulacji ilości wpadającego na poddasze światła. Latem dzięki zasłoniętym żaluzjom możemy obniżyć temperaturę pomieszczenia nawet o 7–10ºC, natomiast w zimie sprawiają one, że pokój jest o ok. 2ºC cieplejszy. Żaluzje montujemy zazwyczaj wewnątrz pomieszczeń, ale są także osłony przeznaczone do montażu na zewnątrz domu (tzw. fasadowe) lub umieszczane w przestrzeni międzyszybowej. Żaluzje możemy zamontować nawet, gdy okna na poddaszu są umieszczone bardzo wysoko. Wtedy sterowanie nimi umożliwiają specjalne drążki. Możemy wybrać także wariant elektryczny – wtedy regulujemy ustawienie żaluzji za pomocą pilota. Coraz popularniejsze są także żaluzje wyposażone w specjalny mechanizm, który reaguje np. na temperaturę powietrza czy stopień nasłonecznienia.   

rolety wewnętrzneroleta dachowa

Rolety wewnętrzne
Moda na rolety trwa od kilku lat. Niewątpliwie mają na to wpływ walory estetyczne oraz duży wybór tkanin, wzorów i kolorów, w których są dostępne. Roleta to, mówiąc najprościej, pas materiału nawijany na metalowy wałek umieszczony pod skrzydłem okiennym, na ścianie ponad oknem lub na suficie. Podnosi się je ręcznie – najczęściej za pomocą łańcuszka lub sznurka – lub automatycznie, za pomocą pilota. Rolety najczęściej są wytwarzane z bawełny, lnu, poliestru, wiskozy lub słomek bambusa (tzw. rolety rzymskie).
Kupując rolety do okien dachowych, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Przede wszystkim wybrać rolety wyposażone w boczne prowadnice, które umożliwiają zamontowanie ich do okien w ten sposób, by pozostały na swoim miejscu przy uchylaniu okna pod różnym kątem. Roleta może być także zwijana w kasetę umieszczoną z boku okna (wtedy jego kąt nachylenia może wynosić do 45 stopni) lub u góry ramy okiennej. W przypadku rolety montowanej do okna dachowego ważny jest kąt nachylenia wewnętrznej ściany ramki w stosunku do szyby. Różne rolety przeznaczone są do różnych kątów nachylenia, czytajmy więc dokładnie informacje od producenta.
Najlepiej, gdy rolety przeznaczone do pokoju na poddaszu wykonane są z poliestru, ponieważ nie kurczy się on pod wpływem panującego na zewnątrz gorąca. Dla lepszej ochrony przed słońcem możemy wybrać rolety zaciemniające, wykonane z grubszego materiału, które niemal wcale nie przepuszczają światła. Dobrym rozwiązaniem będą także rolety refleksyjne, wykonane z materiału odbijającego światło i promieniowanie, dzięki czemu we wnętrzu panuje przyjemny chłód.

Oceń artykuł
4,67 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, , , ,

Polecamy Ci również

Zobacz także