Umywalka łazienkowa - zanim kupisz

aranżacja łazienkiŁazienka powinna być pomieszczeniem, w którym nie tylko dbamy o higienę, ale również zażywamy relaksu
i regenerujemy siły. Umywalka jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia łazienki więc jej właściwy wybór będzie miał duży wpływ na komfort użytkowania tego miejsca.

Źle dobrana umywalka, wanna czy muszla sedesowa będą latami męczyć i irytować domowników wprowadzając ich w nie najlepszy humor już od rana. Aby tego uniknąć, wystarczy wyposażyć się w powierzchowną przynajmniej wiedzę na temat tego, co oferują producenci, zwiedzić kilka sklepów oraz wykonać plan rozmieszczenia urządzeń sanitarnych
i ...kilkakrotnie go przemyśleć.

Materiały
Ceramiką sanitarną, wbrew temu co mogłoby sugerować to określenie, zwykło się nazywać cały łazienkowy osprzęt sanitarny – umywalki, wanny, sedesy i bidety, bez względu na to czy wykonane zostały z ceramiki czy innego surowca. Jedne z tych materiałów cieszą się większą popularnością,
w innych upodobanie znajdują sobie głównie klienci zamożniejsi lub gustujący w szczególnie oryginalnych rozwiązaniach. Najczęściej do wyrobu urządzeń sanitarnych wykorzystuje się wspomnianą ceramikę, czyli porcelanę, porcelit i fajans oraz tworzywa sztuczne (akryl). Coraz częściej w sklepach możemy natknąć się jednak na produkty z drewna, stalowej blachy, żeliwa, kamienia i szkła. Materiał ma oczywiście znaczący wpływ na wytrzymałość, trwałość, ciężar, sposób konserwacji oraz cenę danego modelu.

umywalka łazienkowaTrudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że umywalka jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia łazienki. Korzystamy z niej wielokrotnie w ciągu całego dnia, więc niezmiernie ważne jest, abyśmy do łazienki wybrali umywalkę, z której korzystanie będzie dla nas wygodne.

Wybierając umywalkę najczęściej kierujemy się względami estetycznymi, zapominając, że ma to być przede wszystkim wyposażenie użytkowe. Zwróćmy więc uwagę nie tylko na wygląd umywalki, ale także na  parametry dotyczące ciężaru, szerokości, profilu, oraz głębokości rozumianej jako odległość od brzegu do tylnej ścianki urządzenia. Ciężar umywalki ma szczególne znaczenie wówczas, gdy planujemy zawieszenie jej na ścianie - bez podpierania postumentem czy montowania na blacie specjalnej szafki. Jeśli ściany łazienki wymurowane są z bloczków ceramicznych, możemy mieć problemy z prawidłowym i solidnym zamocowaniem ciężkiej, wiszącej umywalki na samych kołkach. Bloczek ceramiczny jest podzielony pustymi kanalikami i kołki nie mają w takim materiale porządnego utwierdzenia.umywalka owalnaW takim przypadku do umywalki być może będziemy zmuszeni dokupić stelaż montażowy. Jeśli umywalka ma być mała, wystarczy zastosować odpowiednio długie kołki i problem przestanie istnieć. Gdy zdecydujemy się jednak na dużą umywalkę, warto zastanowić się nad szafką, na której będzie się ona opierać.

Ceramika
Zdecydowana większość umywalek dostępnych na rynku to produkty z klasycznej ceramiki. Jej zalety, obok niewygórowanych cen, to wysoka odporność na środki chemiczne, zarysowania czy niekorzystną temperaturę oraz niesłychana żywotność. Wyrobom z tego materiału nadaje się niezliczone kształty i wymiary. Kolorem, który króluje niepodzielnie od lat jest jednak praktyczny biały kolor – model taki najłatwiej utrzymać w czystości i wkomponować w otoczenie pozostałych urządzeń sanitarnych. Materiał ten posiada jednak także  wady. Umywalkę ceramiczną łatwo uszkodzić podczas transportu – jest bardzo wrażliwa na uderzenia. Na półkach zawieszonych nad nią nie należy więc ustawiać żadnych ciężkich i twardych przedmiotów. Nawet szklany kubek na szczoteczkę do zębów – jeśli spadnie - może spowodować pęknięcia szkliwa umywalki.

Uwaga: kupując wyposażenie do łazienki, wybierajmy całą serię tego samego producenta.

Inne materiały
Umywalki ze szkła, drewna, stali nierdzewnej i kamienia przeznaczone dla zamożniejszych klientów. Najlepiej wyglądają w dużych, nowoczesnych łazienkach. Zwykle wyróżniają się one spośród pozostałej oferty rynkowej oryginalną linią wzorniczą i kolorem. Mogą mieć kolor czarny (kamienne), zielony (szklane), błyszczący lub matowy stalowy czy drewniane wykończenie. W modelach tego typu detale takie jak przelewy czy syfon – ukrywane przed wzrokiem w rozwiązaniach tradycyjnych – stanowią tu ciekawy i pożądany element dekoracyjny. Na umywalkach takich najkorzystniej wyglądają także baterie o niestandardowym wzornictwie. Sposobów montowania takich umywalek jest kilka. Lżejsze z nich wiesza się na ścianie, ciężkie są wolnostojące, montowane w meblach, wsparte postumentem lub na ozdobnych, zwykle fantazyjnie zaprojektowanych kolumnach. Modele wyposażenia sanitarnego - nie tylko umywalki - o ekstrawaganckiej linii i wykonane z niestandardowych materiałów nie wszędzie jednak będą dobrze wyglądały. Często również trudniej utrzymać je w czystości. Wyposażenie tego typu wymaga zazwyczaj odpowiedniej aranżacji nie tylko łazienki, jej wyposażenia a także oświetlenia, ale czasem i całego mieszkania.

umywalka narożnaWisząca czy stojąca?
Umywalkę można zamontować na kilka sposobów. Bez względu na to, który z nich wybierzemy, powinna być ona zamontowana sztywno i trwale, tak by jej ewentualne ruchy nie uszkodziły połączenia miski
z odpływem. Umywalka wisząca powinna być więc solidnie zamontowana do ściany – wiesza się ją na specjalnych, przeznaczonych do tego celu śrubach o zwiększonej długości. Jeśli umywalka ma stać na szafce, również powinna być przykręcona do ściany. Uniemożliwi to jej ruchy, gdyby np. szafka została przypadkiem potrącona. Takie rozwiązanie ma tę zaletę, że oprócz stabilnego oparcia urządzenia zyskujemy mebel łazienkowy nie wymagający zbyt wiele cennej przestrzeni. Ponadto na blacie znajdziemy miejsce na ustawienie kosmetyków, przyborów toaletowych czy pojemnika na mydło w płynie. Blat może zostać zaopatrzony w reling, na którym zawiesimy ręcznik. Być może lepiej od razu wydać większą sumę za umywalkę z szafką niż po jakimś czasie dokupić do niej mebel, którego nie będzie gdzie postawić. Szafka podumywalkowa ma jeszcze jedną zaletę – maskuje osprzęt, którym umywalka podłączona jest do odpływu.

Do zamaskowania syfonu umywalki wiszącej stosuje się postumenty lub półpostumenty. Półpostument spełnia wyłącznie rolę maskownicy, na postumencie można jeszcze umywalkę oprzeć – podobnie jak na szafce. Osprzęt instalacyjny umywalki nie zawsze musi być jednak problemem. Wybrane i zazwyczaj droższe modele umywalek mają w wyposażeniu ozdobne, niklowane syfony. Wyglądają one na tyle estetycznie, że można zrezygnować z maskowania ich w szafkach lub za pomocą półpostumentu.

Warto pamiętać:

  • Zanim kupimy umywalkę, powinniśmy zdecydować się jaki rodzaj baterii na niej zamontujemy. Podjęcie niewłaściwej decyzji może spowodować, że w modelu który nabyliśmy znajdzie się niewłaściwa liczba otworów montażowych.
  • Wąska umywalka nie spełni naszych oczekiwań. Nie będzie na niej miejsca na odłożenie np. mydła, a myjąc się będziemy rozchlapywać wodę po podłodze. Nawet dodatkowe 5 cm ma tu ogromne znaczenie.Umywalka, która zapewni minimalny komfort dorosłemu domownikowi powinna mieć szerokość przynajmniej 50 cm. Wysokość, na jakiej powinna być zamontowana zależy od wzrostu użytkowników, jednak przeciętnie jest to 85 cm.
  • Umywalka, z której korzystać będzie osoba niepełnosprawna ruchowo powinna być specjalnie wyprofilowana w taki sposób, by podjazd wózkiem do jej krawędzi był możliwy. Dodatkowym udogodnieniem będą specjalne relingi i poręcze.
Oceń artykuł
4,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Dąbrowski

Zdjęcia: Roca, Koło / Kerameg

Polecamy Ci również

Zobacz także