Urządzamy balkon w bloku – wygodnie i funkcjonalnie

0
Aranżacja balkonu
Balkon w bloku warto wykorzystać jako miejsce relaksu i wypoczynku. Taka aranżacja balkonu wcale nie jest trudna.

Nawet nieduży balkon w bloku może stać się fantastycznym miejscem wypoczynku i kawałkiem ogrodu. Poranna kawa w otoczeniu kwiatów i ziół nie jest zarezerwowana tylko dla mieszkańców domów z ogrodami.

Miejskie balkony w blokach warto urządzić tak, żeby dostarczały nam przyjemności i stały się przestrzenią dla relaksu. Z balkonu nie warto robić graciarni, czy tylko miejsca do suszenia prania. Nawet niewielki balkon można naprawdę ładnie i funkcjonalnie urządzić. A jeśli lubicie kwiaty to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ozdobić nimi balkon. Coraz bardziej popularna jest również uprawa ziół na balkonie, a nawet warzyw i owoców. Po zimie balkon wystarczy porządnie posprzątać i można zacząć jego urządzanie.

Podpowiadamy: Jak odnowić balkon po zimie - sposoby na szybką regenerację balkonu

Wybieramy meble na balkon

Jeśli nasz balkon ma być miejscem relaksu, musimy pomyśleć o wygodnych meblach. Jeśli nasz balkon jest mały, najlepiej sprawdzą się meble o regularnych kształtach, które można dosunąć do ściany, albo ustawić w kącie – chodzi o to, żeby jak najbardziej wykorzystać dostępną przestrzeń. Dobrym rozwiązaniem są również meble wielofunkcyjne, np. ława do siedzenia, która jednocześnie jest pojemną skrzynią. Na małym balkonie sprawdzą się także meble składane.
– Na balkon świetnie nadają się też lekkie, składane stoły, krzesła czy leżaki, które możemy rozstawić, gdy chcemy poczytać książkę, napić się kawy z przyjaciółką czy po prostu poleżeć  i złożyć, gdy potrzebujemy więcej miejsca - mówi Agnieszka Gryczyńska, Zastępca Kierownika Sprzedaży w IKEA Kraków.

Kącik wypoczynkowy na małym balkonie

Krzesła, mały stolik i kilka doniczek z kwiatami może całkowicie odmienić nasz balkon.

IKEA
Kwiaty i zioła na balkonie

W urządzaniu ogródka na balkonie pomogą nam takie sprzęty, jak ława do upraw.

IKEA
Składane meble na balkon i funkcjonalna ława ze skrzynią

Na balkonie bardzo dobrze sprawdzają się meble składane, warto też pomyśleć o takich rozwiązaniach, jak ława i pojemna skrzynia w jednym.

IKEA
Balkon - dodatkowy, letni pokój

Nieco większy metraż balkonu pozwala na swobodę aranżacyjną.

IKEA
Mini szklarnia na balkon

Mini szklarnia to znakomity pomysł; szczególnie przyda się do uprawy ziół.

IKEA
Uprawy na balkonie

Na balkonie można uprawiać nie tylko kwiaty, ale też warzywa, zioła, a nawet owoce.

IKEA
Balkonowa uprawa

"Piętrowe" doniczki balkonowe pozwolą nam posadzić więcej roślin i lepiej wykorzystać przestrzeń balkonu.

IKEA

Trochę cienia, czyli parasol na mały balkon

Słońce jest wspaniałe, ale jego nadmiar bywa uciążliwy, szczególnie jeśli nasz balkon wychodzi na południe. Ochronę przed słońcem mogą nam zapewnić daszki, czy markizy, ale wymagają one montażu. Łatwiej dostępnym rozwiązaniem jest parasol na balkon. Warto zwrócić uwagę na parasole o podstawie w kształcie półkola. Ponieważ taki parasol można dostawić do ściany, nie zajmuje on dużo miejsca. Taki parasol zapewni cień nie tylko na balkonie, ale również pokój przy balkonie będzie się nagrzewał w mniejszym stopniu.

Dowiedz się: Jakie kwiaty warto posadzić na balkonie i jak o nie dbać

Sadzimy rośliny na balkonie

Na balkonie oczywiście powinniśmy posadzić kwiaty, które będą go ozdabiać przez całe lato. Wybór zarówno kwiatów balkonowych, jak i dekoracyjnych doniczek i skrzynek jest bardzo duży. Warto zwrócić uwagę na np. samonawadniające się doniczki lub bardzo pomysłowe ogrodowe mini-szklarnie. Te ostatnie przydadzą się szczególnie jeśli myślimy o uprawie ziół. Bo na balkonie warto wygospodarować miejsca na doniczki z ziołami – zawsze świeże i pachnące przydadzą się w kuchni. Coraz bardziej popularnym trendem jest również uprawa na balkonie warzyw i owoców – na balkonie możemy posadzić specjalne miniaturowe odmiany pomidorów, papryczek itp.
- Błędem jest myślenie, że „ziołoogrodnictwo” to propozycja tylko dla działkowiczów czy osób mieszkających na wsi. Nawet mieszkając na ósmym piętrze i mając malutki balkon, możemy ubrudzić sobie ręce ziemią, posadzić nie tylko piękne kwiaty, ale też własne warzywa lub zioła – mówi Natalia Leszczyńska, Koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Kraków.
Ciekawym pomysłem jest funkcjonalna ławka do balkonowych upraw. Ma wytrzymały blat, na którym można sadzić rośliny oraz miejsce do przechowywania nasion, narzędzi i innych przedmiotów. Co ważne - zmieści się na większości miejskich balkonów.

Podpowiadamy: Jak założyć ogródek na balkonie z warzywami, ziołami i owocami

Akcesoria i dodatki na balkon

Dopełnieniem wystroju naszego balkonu mogą być kolorowe poduszki, dywaniki itp. jednak kupując je, zwróćmy uwagę czy są wykonane z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne. Inaczej będziemy musieli pamiętać o wnoszeniu ich do mieszkania na wypadek deszczu. Magiczną atmosferę na balkonie pozwolą nam też stworzyć dekoracyjne lampiony. Zapalone wieczorem świeczki sprawią, że zwykły miejski balkon stanie się miejscem pełnym uroku. A do tego możemy palić w nich świece odstraszające komary i inne latające insekty, by nie uprzykrzały nam relaksu.

Oceń artykuł
5,00 / 3 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: IKEA

Polecamy Ci również

Zobacz także